Kronik Pelvik Ağrı

kronik-pelvik-agri

Pelvik, göbek deliğinin altı ile leğen kemiği arasına verilen isimdir. Kadınlar arasında en sık görülen medikal problemlerden biridir. Ağrı genellikle orta şiddette uzun süre devam eder. Zamanla normal, alışılmış tedaviler fayda vermemeye başlar. Bu bölgede altı ay ya da daha uzun sürek ağrı kronik pelvik ağrıdır.

Kronik Pelvik Ağrı Sendromu Nedir?

Kadınlar arasında pelvik bölgede 6 aydan uzun süren, alışılan tedavilerin sonuç vermemesi ya da rahatlatmaması durumudur. Genelde kadınlarda sık görülmektedir

Kronik Pelvik Ağrı Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kronik pelvik ağrıların birçok belirtileri vardır. İlişki sırasında ya da ilişki sonrasında ağrı veya acı hissetme, akıntılar, adet döneminde normalden şiddetli ağrı, bel ve kalçada ağrı, iştahsızlık ve kabızlık, bu sendromun belirtilerindendir. 

Kronik Pelvik Ağrı Sendromu Tedavisi Nasıl Olmalı?

Kronik pelvik ağrıların tedavisinde öncelikle sorunun tanımlanması belirlenmelidir. Sorunun tıbbi mi yoksa psikolojik mi olduğunun belirlenmesi çok önemlidir. Psikolojik sebeplerde bir uzmandan yardım alınması, tıbbi sebeplerde ise doktorun izleyeceği yok kronik ağrıların azalması ve bitmesinde önemli rol oynamaktadır. 

Kronik Pelvik Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Kronik pelvik ağrılar uzun süre ağrı olduğunda kronikleşme durumuna geçmektedir. Kabızlık, iştahsızlık, 6-7 ay süren ağrı ve acı durumu, cinsel birleşim sırasında ağrı gibi nedenler bu ağrı türlerinde mevcuttur. 

Kronik Kasık Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Kasık ağrısı da pelvik ağrı gibi 6 aydan uzun sürdüğünde kronikleşmiş olup kronik kasık ağrısı ya da kronik pelvik ağrı olarak tanımlanmaktadır olarak tanımlanmaktadır. 

Kronik Pelvik Ağrıya Neden Olan Faktörler?

Rahim içinde bulunan tabakanın rahim dışına çıkması ya da kalınlaşması, pelvik tabanda kas spazmı, cinsel ilişki ile geçen hastalıklar, rahim içi tümörler, rahim içi varisler ve psikolojik faktörler kronik pelvik ağrıları nedenleridir. 

Kronik Pelvik Ağrı Kadınlarda Mı Olur?

Sık sık kadınlarda görülen bu hastalık genelde kadın üreme organlarından kaynaklanmaktadır. Jinekolojik ve psikolojik nedenleri mevcuttur.

Kronik Kasık Ağrısı Neden Olur? 

Kronik kasık ağrısının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Ağrılı cinsel birleşim, rahim içi miyomlar, cinsel hastalıklar, rahim içinde bulunan kas spazmları, tümörler, varisler bu hastalığın başlıca nedenleri arasındadır. 


Kronik Pelvik Ağrı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kronik Pelvik Ağrı