Kolik Bebek

kolik-bebek


Yeni doğan bebekler 2. - 3. haftalarında herhangi bir sağlık problemi olmadığı halde ağlama krizleri yaşarlar ve bu kolik bebek olarak adlandırılır. Bu durum anne babaları epey telaşlandırır ve mutsuz eder. Bebekler çok yüksek sesle ağlar ve kasılır. Hatta ayaklarını karınlarına doğru çekerler ve ellerini yumruk yaparlar.

Kolik Bebek Neden Olur?

Kolik bebeklerin sebebi besin alerjisi, gaz sancısı, kabızlık veya besin intoleransı olabilir.

Kolik Bebek Anneleri Ne Yememeli?

Kolik bebek anneleri bebeği için beslenmesine dikkat etmelidir. Özellikle süt ve süt ürünlerinden kaçınmalı, limon, turp, lahana, brokoli ve soğan tüketmemelidir. Ayrıca kafeinden de kaçınmalı ve sigaradan kesinlikle uzak durmalıdır.

Kolik Bebek Belirtileri?

Kolik bebekler yüksek sesle ağlama krizlerine girer, karınlarında şişkinlik olur, yumruklarını sıkarlar, yüzleri kızarır, bacaklarını karınlarına çekerler, meme emerken ağlamaya başlarlar ve memeyi bırakırlar, ağlamaları kaka yaptıktan ve gaz çıkardıktan sonra kesilir.

Kolik Bebek Beslenmesi?

Kolikli bebeklerin sadace anne sütüyle beslenmesi gerekir.

Kolik Bebek Davranışları?

Kolik bebekler yüzleri kızarana kadar ağlarlar. Çok şiddetli ve yüksek sesle ağlarlar. Ellerini yumruk şeklinde yaparlar ve bacaklarını karınlarına doğru çekerler. Meme emmezler ve karınları şişkindir.

Kolik Bebek Emmek İster Mi?

Anne sütü bebekler için çok sağlıklıdır. Ancak annenin yediği içtiği her şey süte de geçeceği için beslenmeye çok dikkat etmeleri gerekir. Kolikli bebekler emme sırasında ağlama krizlerine girebilirler. Bu sebeple meme emmeyi istemezler. Kolik bebeklerin gaz çıkarmasına yardımcı olmak gerekir. Böylece sakinleşmeleri sağlanacaktır.

Kolik Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır?

Bebeklerin sırtı sıvazlanır, karınları ovulur, kucakta sallanır ve gaz çıkarmaları sağlanır.

Kolik Bebek Her Gün Ağlar Mı?

Kolik bebekler her gün ağlayabilir. Ağlamaları çok yüksek sesli olabilir ve uzun sürebilir.

Kolik Bebek Hangi Ayda Başlar?

Kolik bebekler 2. ve 3i. haftalarda başlar.

Kolik Bebek İçin Ne Yapılır?

Kolik bebekleri sakinleştirmek için sırtlarına masaj yapılarak gaz çıkarması sağlanmalıdır. Bebekler kucakta veya beşikte sallanmalıdır. Sallanmak bebekleri sakinleştirir. Anne babalar bebekleri kucağına alıp sakinleştirebilir. Ayrıca ılık suyla duş aldırmak da iyi gelir.

Kolik Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Kolik bebekleri sakinleştirmek için göbek deliğinin üzerinden işaret ve orta parmakla masaj yapılır. Ayrıca sırtları da sıvazlanır.

Kolik Bebek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kolik bebekler çok uzun süre ve yüksek sesle ağlar.

Kolik Bebek hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kolik Bebek