Koku Kaybı

koku-kaybi

İnsan vücudu için hem güzel kokuları almak hem de bozulmuş yiyeceklerin farkına varmak için kullanılan koku duyusu, çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybolabilir. Koku alma ve tatma duyuları birbirleri ile senkronize olan iki duyudur. Genellikle fark edilmeyebilir. Bu yüzden bazı yemeklerin tadına varmak iyiden iyiye zorlaşır. Bu durum önemsiz gibi gözükse de aslında bazen çok ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi olarak karşımıza çıkabilir.

Koku Kaybı Neden Olur?

Koku kaybının meydana gelmesinde pek çok biyolojik, fiziksel ve çevresel faktör bulunmaktadır. Koku kaybının yaşanmasında genellikle burun polipleri, burun tıkanıklığı, burun deliğinin küçük olması gibi nedenler yer alır. Buna ek olarak, üst solunum yolu enfeksiyonları, kafatasına alınan darbeler, bazı toksik etkenler, ileri yaş ve genetik faktörler de oldukça etkilidir.

Koku Kaybı Ne Zaman Gelir?

Covid-19 nedeni ile meydana gelen koku kaybı, vücudun enfekte olması ile birlikte geçen dördüncü günü sonunda görülmeye başlanır. Kabinde görülen ilca tedavileri ile birlikte yaklaşık on gün içerisinde kendiliğinden düzelmeye başlar.

Koku Kaybı Ne Kadar Sürer?

Gripte meydana gelen koku kayıplarının yaklaşık olarak hastalığın sonlarında geri geldiği bilinir. Fakat covid 19 kaynaklı oluşan koku kayıplarında bu süre on günü bulur. Diğer enfeksiyon hastalıkları için ise hastalığın tamamen ortadan kalkması gerekmektedir.

Koku Kaybı Nasıl Düzelir?

Genetik nedenlere bağlı olarak oluşan koku kayıpları için yapılacak bir şey yoktur. Enfeksiyon, hastalıklar ve travmalar için ise tedavinin tamamen yapılması gerekmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ise (grip, covid, sinüzit) tedaviye eşlik eden süre içerisinde düzelme göstermeye başlar.

Koku Alma Kaybı Korona Belirtisi Mi?

Covid-19 dolayısı ile enfekte olan kişilerde ‘ateş, öksürük ve halsizlik’ en yaygın semptomlar arasındadır. Fakat koku duyusu kaybı daha seyrek görülen semptomlar arasında yerini alıyor. Bu nedenle ateş ve öksürüğe eşlik eden koku kaybı söz konusu ise en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi elzemdir.

Koku Kaybı Covid Hangi Aşamasında Olur?

Koku kaybı yaşanan Covid-19 hastalığında, hasta enfekte olmasının ardından geçen dördüncü günde koku kaybı yaşanmaya başlar.

Koku Kaybı Corona Kaçıncı Günde Olur?

Hastaların covid 19’a yakalandığı dönemde, virüsün vücuda girmesinin ardından geçen dördüncü gün koku kaybının yaşandığı gün olarak kayıtlara geçmektedir.

Koku Kaybı Düzelir Mi?

Çeşitli hastalıklardan kaynaklanan koku kayıplarının geçmesi için gerekli olan tedaviler yapılmalıdır. Bunun için kortizon tedavileri, oral antibiyotik kullanımı ve spreyler önerilir. Bu açıdan bakıldığında düzelebilir. Ancak yaşa bağlı olarak gelişen koku kayıplarının yeniden düzelmesi gibi bir durum büyük ölçüde söz konusu değildir.

Koku Kaybı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Bir miktar kaynamış olan suya kekik yağı ya da okaliptüs yağının eklenmesi ve çıkan buharın solunması ile tıkanıklık kaynaklı oluşan koku kaybı düzeltilebilir. Burada önem taşıyan nokta, koku kaybının neden kaynaklandığını bulmaktır.

Koku Kaybı Gripte Olur Mu?

Koku kaybı grip, nezle, alerjik rinit gibi üst solunum yolu hastalıklarda meydana gelir. Fakat burada görülen koku kaybı tamamı ile yaşanmaz. Covid 19’a göre yine koku bir nebze de olsa alınabilir.

Koku Kaybı Hangi Hastalıklarda Olur?

-Alerji

-Bahar Nezlesi

-Alerjik Rinit

-Grip

-Burun polipleri

Koku Kaybı Kekik Yağı İyi Gelir Mi?

Alternatif tıp uzmanlarına göre kekik yağı, koku duyusunun yeniden aktif edilmesi için doğru miktarda kullanılabilir. İçeriğinde bulunan bazı maddeler koku duyusunun uyarılmasında ve tıkanıklıkların giderilmesinde etkilidir.

Koku Kaybı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Koku Kaybı