Kistik Fibrozis

kistik-fibrozis

Kistik fibrozis akciğerler başta olmak üzere vücudun sindirim sistemi ve birçok organda rahatsızlık ve ciddi hasarlar verebilen genetik bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalıkta vücudun salgıladığı ter, mukus ve sindirim için gerekli sıvılar normalde kaygan bir durumda olması gerekirken daha yapışkan ve koyu kıvamlıdır. Bu koyu kıvam ise kişinin akciğer, pankreas gibi kanallara sahip organlarının tıkanmasına sebebiyet vermektedir. Kistik fibrozis hastalığına sahip kişiler günlük ve düzenli bir bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Gelişen teknoloji ve tıp ile kişi ortalama 30-35 bazı hastalar ise 50 yaşlarına kadar yaşayabilmektedir. 

Kistik Fibrozis Nedir?

Kistik fibrozis vücutta normalde kaygan şekilde bulunması gereken sıvıların daha koyu ve akışkan hale gelmesine neden olan bir rahatsızlıktır.

Kistik Fibrozis Ne Demek?

Kistik fibrozis hastalığı genetik olan ve akciğer, karaciğer, bağırsak, cinsel organ, pankreas gibi organları etkileyen bir hastalıktır. 

Kistik Fibrozis Beslenme Nasıl Olmalı?

Kistik fibrozis hastalarında beslenme durumu kişiden kişiye değişmekle beraber her hasta için farklı bir beslenme listesi düzenlenmektedir.

Kistik Fibrozis Akciğer Nakli Nasıl Yapılır?

Kistik fibrozis hastalığında akciğer nakli hastanın durumuna göre yapılabilmektedir.

Kistik Fibrozis Akciğere Tutunur Mu?

Kistik fibrozis hastalığının akciğerler üzerindeki etkisi kişinin akciğerin iltihaplanması, solunumun engellenmesi ve ileriki durumlarda bronşektazi olarak bilinmektedir.

Kistik Fibrozis Belirtileri Nelerdir?

Kistik fibrozis hastalığının akciğer belirtileri kronikleşen balgamlı öksürük, hırıltılı nefes alma, nefes darlığı, burnun iltihaplı olması veya tıkanık olması, kronikleşen akciğer rahatsızlıkları olarak bilinmektedir

Kistik Fibrozis Belirtileri Nelerdir?

Kistik fibrozis in sindirim sistemi belirtileri arasında mide bulantısı, iştah yoksunluğu, yenidoğanlarda bağırsak tıkanıklığı ve bebeklerde yetersiz kilo alıp yetersiz büyüme, kabızlık ve karın şişliği olarak bilinmektedir.

Kistik Fibrozis Çeşitleri Nelerdir?

Kistik fibrozis hastalığının çeşitlerinin olup olmadığı bilinmemektedir.

Kistik Fibrozis Kanda Çıkar Mı?

Kistik fibrozis hastalığı bebeklerde topuktan alınan kan testi ile bakılabilmektedir. 

Kistik Fibrozis Yüksek Çıktı Ne Demek?

Kistik fibrozis hastalığı yapılan testlerde pozitif veya yüksek çıkarsa hasta yakınları veya hasta hemen endişelenmemeli ve doktorların ikinci test için çağırdığı zaman tekrar gitmeli acil bir müdahaleye gerek duymamalıdır.

Kistik Fibrozis Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kistik Fibrozis hastalarının aşırı sıcaklara, enfeksiyonlara, aşırı yorulmaya ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kistik Fibrozis Değerleri Kaç Olmalı?

Kişilere yapılan ter testinde eğer değerler 160'ın üzerinde ise kistik fibrozis testinin pozitif olduğu anlamına gelmektedir.

Kistik Fibrozis Engelli Rapor Nasıl Alınır?

Kistik fibrozis hastalarında engelli raporu %40 olarak bilinmektedir.

Kistik Fibrozis Genetik Midir?

Kistik fibrozis genler ile taşınan bir hastalıktır.

Kistik Fibrozis Geçer Mi?

Kistik fibrozis hastalığının maalesef ki geçtiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Kistik Fibrozis Hastaları Neden Birbirine Yaklaşamaz?

Kistik fibrozis hastaları arasında enfeksiyon ya da başka bir hastalık geçişi olması nedeni ile hastaların birbirine yaklaşması önerilmemektedir.

Kistik Fibrozis Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Kistik fibrozis hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte yapılan tedaviler kişilerin hayat kalitesini artırmaya yöneliktir.

Kistik Fibrozis Komplikasyonları Nelerdir?

Kistik fibrozis hastalarında iltihaplanmış pankreas atakları, kronik veya tekrarlayan akciğer enfeksiyonları ve kısırlık gibi komplikasyonlar görülebilmektedir.

Kistik Fibrozis Diyet Listesi Nedir?

Kistik fibrozis diyetleri kişiye özel olarak verilmekle beraber genel bir liste bulunmamakta ve başkasının diyet listesi de genelmiş gibi uygulanmamalıdır.

Kistik Fibrozis Nasıl Oluşur?

Kistik fibrozis genetik bir hastalık olup solunum ve akciğer sorunları ile kendini göstermektedir.

Kistik Fibrozis Ne Kadar Yaşar?

Kistik fibrozis hastalarının maksimum 50 yaşlarına kadar yaşadığı bilinmektedir.

Kistik Fibrozis Hastalığı Ölümcül Müdür?

Kistik fibrozis hastalığının maalesef ki ölümcül olduğu bilinmektedir. 


Kistik Fibrozis hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kistik Fibrozis