Kısırlık

kisirlik

Kısırlık, birçok kişinin ve çiftin başına gelebilen çocuk sahibi olunamaması durumudur. Kısırlık her ne kadar kadınlara özgü bir durummuş gibi halk arasında kulaktan kulağa yayılsa da, sadece erkekten kaynaklı veya hem kadın hem erkekten kaynaklı durumlarda da kısırlık meydana gelebilir. Çiftlerin düzenli ve korunmasız ilişkiye girmelerine rağmen 1 yıl içinde gebeliğin gerçekleşmemesi kısırlık olarak tasvir edilmektedir.


Kısırlığın birçok sebebi vardır en başta ise düzensiz beslenme, düzensiz yaşam, stres gibi faktörler gelmektedir. Çocuk sahibi olamama sorunlarının %40'ını erkekler oluşturmaktadır. Kadınlara nazaran erkeklerdeki kısırlık da gün geçtikçe artmaktadır. Fakat erkeklerde oluşan kısırlığın bazı sebepleriyle birlikte bu kısırlığın da tedavi edilmesi mümkündür. En çok tercih edilen ve verim alınan yöntem ise tüp bebek yöntemidir. Çocuk sahibi olamayan birçok çift tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabilmişlerdir. 


Kısırlık Belirtileri

-Adet düzensizliği ya da hiç adet olamama

-Adet dönemlerinde şiddetli ağrı ve sancı görülmesi 

-Adet döneminde şiddetli kanama 

-Hamilelik yokken memelerden süt gelmesi

-Kadınlarda hormon bozukluğu, aşırı kilo, aşırı tüylenme sorunu

-Erkeklerde sertleşme ve boşalma ile ilgili sorunlar

-Testislerde ağrı şişlik ya da şişme

-Erkeklerde az meni olması

Kısırlık Nedir?

Kısırlık, birçok kişinin ve çiftin başına gelebilen çocuk sahibi olunamaması durumudur.

Kısırlık Testi 

Semen analizi, erkekler için uygulanan bir kısırlık testidir. Kadınlar için ise adet döngüsünde düzen var ise adet kanamalarından önceki 7 gün içinde yumurtlamanın olup olmadığını kontrol edilmesi için kan testleri istenmektedir.

Kısırlık Tedavisi

Kısırlığın tedavisi için gebelik ilaçları tavsiye edilmektedir. Gebelik ilaçları ile tedavi sağlanamazsa aşılama tedavisi ve yine tedavi sağlanamazsa bu sefer tüp bebek yöntemine başvurulmaktadır.

Kısırlık Ameliyatı

Kısırlık tedavisinde kullanılan Mikro TESE önemli bir seçenektir. Bu işlemde testis açılır ve sperm kanallarından sperm elde edilmeye çalışılır. Bu yöntem yüzde 40 veya 60 oranında başarı göstermektedir.

Hepatit A Kısırlık Yapar Mı?

Hayır, yapmamaktadır.

Kısırlık Cinsel İsteksizlik

Kısırlık sorunu cinsel yaşantıda bir engel teşkil etmemektedir. Çiftler cinsel hayatlarını mutlu bir birliktelik dahilinde yaşamaya devam edebilirler. Kısırlık cinsel yaşamı iki şekilde etkilemektedir. Hem psikolojik olarak kişileri etkiler hem de kısırlığa sebep olan fonksiyon bozuklukları cinsel isteksizliği beraberinde getirir.

Kısırlığa Çare Var Mı?

Kısırlığa ameliyat ile çare vardır. Varikosel ameliyat ile tedavi edilebilir. Bunun dışında sigara gibi zehirli maddelerden uzak durmak, hasta çevresinin daha soğuk hale getirilmesi vb etkenlerin ortadan kaldırılması ile tedavilerde başarı sağlanabilir.

Çölyak Kısırlık Yapar Mı?

Evet, yapabilir.

Çay Kısırlık Yapar Mı?

Hayır, yapmaz.

Kısırlık Duası Ne?

Ali imran suresi 40. ayet

40- Zekeriyya: “Ey Rabbim, benim nasıl oğlum olabilir? Bana ihtiyarlık gelip çattı, karım ise kısırdır.” dedi. Allah: “Öyledir, fakat Allah dilediğini yapar.” 

D Vitamini Eksikliği Kısırlık Yapar Mı?

Evet, yapabilir.

E Vitamini Eksikliği Kısırlık Yapar Mı?

Evet, yapabilir.

Frengi Kısırlık Yapar Mı?

Hayır, yapmaz.

Kısırlık Genetik Mi?

Hayır, değildir.

Kısırlık Geçer Mi?

Evet, ameliyat ve çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavisi sağlanabilmektedir.

Kısırlık Hangi Testle Anlaşılır?

Erkeklerde, sperm sayım testi ile testlere başlanmaktadır. Daha sonra ise Antisperm Antikor Testi adı verilen bir test yapılır. Kadınlarda ise Bazal Hormon Testleri, Vajinal Salgı Gözlemlemesi, Transvajinal Ultrason ve Histeroskopi testleri yapılmaktadır.

Kısırlık İçin Kocakarı İlaçları Neler?

-Hayıt otu

-Maca kökü

-Tarçın

-Demir Dikeni

-Karayılan otu

-Kırmızı yonca

-Ahududu yaprağı

-Isırgan otu

Kısırlık Kaç Yaşında Belli Olur?

Kısırlık hem erkekler için hem de kadınlar için ergenlik döneminden başlayarak kendisini göstermektedir. Kadınlarda 13,5 erkeklerde ise 14 yaşında hala ergenlik durumlarının gecikmesi dahilinde bu durum kısırlığın habercisi olabilmektedir.

Kısırlık Macunu Ne?

-1 tatlı kaşığı Çakşır kökü

-1 tatlı kaşığı çoban çökerten

-1 tatlı kaşığı polen

-2 tatlı kaşığı Gınseng (kırmızı)

-1 tatlı kaşığı çemen otu

-2 tatlı kaşığı darıfülfül

-1 tatlı kaşığı kebabiye

-1 tatlı kaşığı çam kabuğu

-1 tatlı kaşığı çin geveni

-1 tatlı kaşığı tarçın

-1 tatlı kaşığı çörekotu

-2 tatlı kaşığı gınkgo blaba

-1 tatlı kaşığı topalak

-1 tatlı kaşığı sahlep

-330 gr. keçi boynuzu pekmezi

-460 gr. çiçek balı

Hazırlanışı ve uygulanışı: Bal ve keçi boynuzu pekmezi hariç tüm malzemeleri bir tahta ve ya cam bir kabın içine ekleyip karıştırın. Daha sonra keçi boynuzu pekmezi ve balı ilave edip karıştırın. Karıştırma işlemini tahta kaşıkla karıştırmayı unutmayın. Hazırlanan bu karışımı güneş görmeyen bir yerde ve cam kavanozda saklamalısınız. Günde 2 defa 1 tatlı kaşığı tüketin. Destek olarak çakşır kökünden yapılmış günde 1 su bardağı çay tüketin.

Kısırlık Test Ücreti

Erkeklerde sperm testinin ücreti hastaneden hastaneey göre değişmektedir. SGK desteği olan hastanelerde fiyatı 150 ile 250 lira arasında değişmektedir.


Kısırlık hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kısırlık