Kirpik Dibi İltihabı

kirpik-dibi-i-ltihabi

Özellikle bu problem yaz aylarında insanların daha çok başına gelmektedir. Çünkü yaz aylarında sıcaklığın ve nemin artması ile birlikte gözlerde bakteri oluşumu da hızlanmaktadır. Kirpik dibi iltihaplanması ağırlıklı olarak yağlı ciltlerde ortaya çıkmaktadır. Hatta yağlı bir cilt direkt olarak bu rahatsızlığın sebebi bile olabilmektedir. Yağlı bir cilde sahip kişilerin bu iltihaplanma sorunun oluşmaması için yapabilecekleri en etkili şey kirpik diplerine bebek şampuanı ile masaj yapmaktır. Ayrıca antidepresan ve kortizon türü ilaç kullanan hastaların, kirpik dibi iltihabı riski altında olduğu da unutulmamalıdır. Kirpik dibi iltihabı sorunu yaşam kalitesini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Tedavi edilmediği taktirde kirpiklerin içe dönmesine, kirpiklerde beyazlama oluşmasına sebep olabilir. Kirpik dibi iltihabı oldukça inatçı bir göz hastalığıdır.


Kirpik Dibi İltihabı Nasıl Geçer?

-Papatya Çayı

-Hindistan Cevizi Yağı

-Rezene Çayı

-Patates

-Aloe Vera, gibi bitkisel yöntemlerin doğru bir şekilde kullanımı ile kirpik dibi iltihabının geçmesi öngörülmektedir.

Kirpik Dibi İltihabı Belirtileri

-Gözlerde batma

-Gözlerin yaşarması

-Göz pınarlarında çapaklanma

-Gözlerin kızarması

-Göz kapaklarında ve göz çevresinde şişme

-Gözlerde yanma hissi

-Göz kapaklarında, kirpik diplerinde kızarıklık

Kirpik Dibi İltihabı Çay 

Göz ve çevresinde oluşan birçok sorunda çay çok önemli bir tedavi yöntemidir. Rezene çayı, papatya çayı gibi çayların demlenmesinin sonucunda bir müddet soğumaya bırakılmaları gerekmektedir. Soğuduktan sonra ise göz kapakların üzerine koyulmaları kirpik iltihabı sorununa iyi gelecektir.

Kirpik Dibi İltihabı Tedavisi

Rahatsızlık için önerilen en büyük tedavi antibiyotik kremlerin kirpik diplerine uygulanmasıdır. Bununla birlikte göz kapağının temizlenmesi için ve bakterilerin giderilmesi için birtakım göz damlaları kullanılabilmektedir. Rahatsızlığın oluşum derecesine göre uzman hekim tarafından tavsiye edilen tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Kirpik Dibi İltihabına Ne İyi Gelir?

-Papatya Çayı

-Hindistan Cevizi Yağı

-Rezene Çayı

-Patates

-Aloe Vera

Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur?

Genellikle yağlı ciltlerin başına gelen bu olay, gözyaşının yapılmasına neden olan bezlerin tıkanmasıyla beraber göz kapağında bazı şişlikler şeklinde meydana gelmektedir. Göz kapağındaki iltihaplanma kirpik dibine yerleşerek arpacık oluşturabilir.

Kirpik Dibi İltihabı Ameliyatı 

Kirpik dibi iltihabı için bir ameliyat yoktur.

Kirpik Dibi İltihabı Kesin Tedavisi

Hastalığın tedavisi için bebek şampuanı veya kapak hijyeni için özel geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile kirpik diplerinin yıkanması ve sıcak su ile durulanması, göz kapağı kenarlarının düzenli temizlenmesi ve bakımının tedavinin temelini oluşturduğunu, göz kapağı bakımından önce göz kapağı kenarına sıcak pansuman uygulanması gerekmektedir. Sıcak pansumanın biriken ve sertleşen yağlı maddeler ve kabukları yumuşatmaktadır.

Islak bir nemli bezle göz kapağı kenarlarına doğru sürülür ve kirpik çevresi tamamen temizlenir. Son olarak temizlenen kirpik diplerine ilaçlar uygulanır.

Kirpik Dibi İltihabı Bulaşıcı Mıdır?

Hayır, bulaşıcı değildir.

Kirpik Dibi İltihabı Baş Ağrısı Yapar Mı?

Hayır, yapmaz.

Kirpik Dibi İltihabı Kirpik Dökülmesi

İlerleyen boyutlarında kirpik dökülmesine sebep olabilir.

Kirpik Dibi İltihabı Göz Ağrısı Yapar Mı?

Direkt olarak göz ağrısına sebebiyet vermemektedir. Fakat iltihaba bağlı birçok hastalık meydana gelebilir bu hastalıklar ise göze ağrı yapmaktadır.

Kirpik Dibi İltihabı Göz Kuruluğu Yapar Mı?

Evet, yapabilir.

Kirpik Dibi İltihabı Göz Kanlanması Yapar Mı?

Evet, yapar.

Kirpik Dibi İltihabı İçin Dua

Bu durum için bir dua yoktur.

Kirpik Dibi İltihabı Kaç Günde Geçer?

Kirpik dibi iltihaplanmasının tedavisi için düzenli bir şekilde bakımının yapılması gerekmektedir. İltihaplanmanın boyutuna göre geçme süresi de değişmektedir.

Kirpik Dibi İltihabı ve Sarımsak

Bilinen en etkili doğal antibiyotik, sarımsaktır. Bunun için sarımsaklı ılık çayı, gözlerinizde bir süre bekletin. Her gün boyunca uygulayacağını bu yöntem, yağı ve iltihabı etkisiz hale getirecektir. 

Kirpik Dibi İltihabı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kirpik Dibi İltihabı