Keten Tohumu

keten-tohumu

Keten tohumu eski zamanlardan beri bilinen ve Mısır medeniyetinde ölüleri mumyalamak için kullanılan, müthiş bir dayanıklılığı sahip bir çeşit tohumdur. Son dönemlerde popülerliğinin artmasının temel sebebi ise yüksek protein oranına sahip olması ve yüksek oranda lif içermesidir. Her öğünde tüketilebilmesinin yanı sıra, özellikle perhiz dönemlerinde ara öğün olarak tüketilmesi oldukça tercih sebebidir. Son dönemin mucizevi besinleri arasında yer alan keten tohumu hakkında merak ettiğiniz her bilgi için içeriğimize davetlisiniz…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu yağ oranı olarak en az protein kadar zengin olduğundan dolayı, yağı da piyasada oldukça yaygındır. Keten tohumu yağının faydaları arasında ‘solunum yolu rahatlığı, egzamaya iyi gelmesi, ciltteki enfeksiyonları gidermesi’ yer almaktadır.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Severek tüketilen keten tohumunun faydaları arasında ‘yüksek oranda lif içermesi, sindirim sistemine yardımcı olması ve sindirim sistemini koruması, kötü seyirli kolesterolü düşürmesi, şeker hastalığını kontrol altına alması’ yer almaktadır.

Keten Tohumu Zararları Nelerdir?

Alerjik reaksiyonlara neden olabilen bu bitkinin tüketimi kontrollü olmalıdır. Ayrıca fazla tüketildiğinde karın ağrısı ve mide şişkinlik hissi yaratabilmektedir.

Keten Tohumu Nasıl Yenir?

Filizlendirilerek tüketilmesi içeriğinde ki olumsuz asitleri bloke edeceğinden dolayı bu şekilde kullanılması önerilmektedir. Bunun için bir iki saat kadar soğuk suda bekletilmesi gerekebilir. İster yoğurtla ister mısır gevreği gibi yiyeceklerle karıştırılarak tüketilebilir. Ayrıca öğütülmüş halini de tüm yemeklerinize tuz gibi serpiştirerek kullanabilirsiniz.

Keten Tohumu Acı Mıdır?

Keten tohumu tat olarak oldukça softtur. Herhangi bir acı tadı bulunmamaktadır.

Keten Tohumu Aç Karnına Mı Yenir?

Zayıflamak istendiğinde keten tohumu aç karna alınmalıdır. Bunun dışında günü her vakti alınabilir.

Keten Tohumu Bağırsakları Çalıştırır Mı?

İçeriğinde ki omega 3 ve omega 6 yağları açısından zengin olan bu besin, mide ve bağırsak problemlerinde kullanılması ile birlikte kabızlığın en etkili çözümleri arasında yer almaktadır.

Keten Tohumu Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildin nem dengesini sağlamakla birlikte, kırışıklıkları ve güneş lekelerini giderebildiği bilinmektedir.

Keten Tohumu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Keten tohumundan bir tatlı kaşığı alınmalı ve kaynamış ve bir kaba aktarılmış suya bırakılmalıdır. On dakikalık bekleme süresinin ardından süzülmeli ve bal gibi tatlandırıcılarla karıştırılarak içilmelidir.

Keten Tohumu Gluten İçerir Mi?

Keten tohumunun içerisinde özellikle çölyak hastalarını rahatsız ettiği bilinen glüten bulunmamakta ve keten tohumunun çölyak hastalarının beslenme listesinde sıklıkla yer aldığı bilinmektedir.

Keten Tohumu Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Keten tohumu pişmiş olan her yemekte kullanılır. Özellikle öğütülmüş halinin kullanımı gayet konforludur.

Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Keten tohumunun alerjilere, astım ve artrite, şeker hastalığı gibi kronik problemlerde kullanılabileceği bilinmelidir.

Keten Tohumu Mideye İyi Gelir Mi?

Mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıklarında oldukça sık kullanılan bir doğal tedavi yöntemi olduğundan iyi gelebilmektedir.

Keten Tohumu Ülsere İyi Gelir Mi?

Aç karnına her sabah alınan bir miktar keten tohumunun ülser ve gastritin neden olduğu, acıma ekşime problemlerine iyi geldiği bilinmektedir.

Keten Tohumu hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Keten Tohumu