Kemik İliği İltihabı

kemik-iligi-iltihabi

Tıp dilinde osteomiyelit olarak bilinen kemik iliği iltihabı, genellikle enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Kemiklerin kırılması, ameliyatlar geçirmiş olmak, şeker hastalığı, böbrek problemleri gibi durumların, kemik iliği iltihabına neden olabileceği bilinmelidir. Kemik iliği iltihabı her yaştan ve her iki cinsten bireyleri etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Sinsi seyirli bir hastalık olması nedeni ile de oldukça ciddi seyredebilen bu durum hususunda merak edilenler ve çok daha fazlası yazımızda yer alıyor.

Kemik İliği İltihabı Nedir?

Kemik iliği iltihabı her yaşta ki bireylerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa neden olan pek çok faktör bulunmakla birlikte, kronik rahatsızlıklar da etkilidir. Dizde ve ayakta bulunan kemiklerde daha sık görülür ve enfeksiyon kaynaklı olması ile de karakterizedir. Sinsi seyirli ilerlemesi dolayısı ile geç fark edilmeye uygun yapıdadır. Kemik iliği iltihabından muzdarip olan kişilerin mutlaka bir hekim gözetimi altında olmaları sağlığın bekası açısından önem taşımaktadır.

Kemik İliği İltihabı Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Kemik iliği iltihabının giderilmesi hususunda herhangi bir bitkisel karışım bulunmamaktadır. Fakat zeytinyağı, zerdeçal, zencefil, sarımsak, ceviz gibi besinlerin belirli aralıklarla ve hekime danışılarak tüketilmesi, iltihabın zaman içerisinde kurumasında faydalı olacaktır.

Kemik İliği İltihabı İsmi Nedir?

Kemik iliği iltihabı ismi tıp dilinde ‘osteomyelit’ olarak bilinir. Latincede sonuna -it takısı alan her bir hastalık içeriğinde iltihap barındırır.

Kemik İliği İltihabı Neden Olur?

Kemik iliğinin meydana gelmesine neden olabilen pek çok faktör bulunur. Bunlar arasında en çok bilinenleri genetik ve kronik hastalıklar b-olarak bilinen hastalıklardır. En fazla bilinen genetik hastalıklar ise diyabet ve böbrek hastalıklarıdır. Ayrıca bazı bakterilerin neden olduğu mantar ve enfeksiyonlar da kan yolu ile birlikte kemik iliğine aktarım haline geçer. Bunun dışında bazı kırıklar, kemikte travmalar ve ameliyat olunması gibi durumlar neticesinde de kemik iliği iltihabı meydana gelebilmesi söz konusudur.

Kemik İliği İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kemik iliği iltihabının en bilinen özellikleri ve anlamlı özellikleri arasında ‘kişinin kendini yorgun ve halsiz hissetmesi, sık sık titreme, kemiğin iltihaplanma yaptığı bölgede şiddetli ağrı, ateş, kızarıklıklar, kemik iltihabının olduğu yerde gelişen hareket kısıtlaması’ yer almaktadır.

Kemik İliği İltihabı Ne Demektir?

Kemiklerin içeriğinde bulunan iliklerin çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişen iltihaplanması demektir.

Kemik İliği İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Doğru teşhisin konulması akabinde, eğer hastalık yeni gelişmiş ise yalnızca antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Fakat iltihap belirli bir seviyeye ulaşmış ve artık hastanın yaşam kalitesini bozacak düzeye gelmiş ise cerrahi yöntemlere başvurulur.

Kemik İliği İltihabına Ne İyi Gelir?

Kemik iliğine iyi gelen en önemli şey, hekimin uygun görmüş olduğu antibiyotik tedavine riayet etmekten geçer. Bunun dışında koruyucu olması ve tedaviye destek olması açısında mutlaka doktor kontrolünde olunması şartı ile zeytinyağı, sarımsak gibi besin takviyelerinden yararlanılabilir.

Kemik İliği İltihabı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kemik İliği İltihabı