Kegel Egzersizleri

kegel-egzersizleri

Bazı hastalıklardan korunmak ve hastalıkların oluşumunu engellemek için kegel egzersizleri oldukça önem taşır. Kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarının güçlendirilmesinde oldukça etkilidir. Düzenli bir şekilde çalıştırılan taban kaslar, özellikle kadınların ileride idrar kaçırma gibi sorunlarla baş başa kalmamasında önem taşır. Buna ek olarak cinsel haz için de önem taşıyan bu egzersizler nedir? Kegel egzersizleri nasıl yapılır? Kegel egzersizlerini faydaları nelerdir? Birlikte bakalım…

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri özellikle idrar yapma esnasında etkilidir. Bol su içtikten hemen sonra idrar yapmak için tuvaletin yolunu tutun. Hızlı bir şekilde idrarınızın yarısını yapın ve ardından hemen kendinizi tutun. Hissettiğiniz kasılma pelvik taban kaslarının hareket etmesi ile ilgilidir. Bunun haricinde ise yer minderinde sırt üstü uzanarak ve karınızı yukarı kaldırıp sıkarak da yapabilirsiniz.

Kegel Egzersizleri Ne İşe Yarar?

Vajinal kasların güçlendirilmesinde fayda sağlayan kegel egzersizleri, özellikle ileri yaşlarda kadınlarda oluşan idrar kaçırma ve rahim sarkması gibi problemleri önleyicidir.

Kegel Egzersizi Ağrı Yapar Mı?

Kegel egzersizi ağrı yapan bir egzersiz türü değildir. Dikkatli ve kontrollü bir şekilde yapılması ağrıya neden olmamaktadır. Bu nedenle ağrı beklenmez.

Kegel Egzersizi Doğumu Kolaylaştırır?

Kegel egzersizleri vajinada bulunan kasların güçlendirilmesi ve dinamikliğini korumasında etkili bir hareket türüdür. Ayrıca bu egzersizler doğum kanallarına da güç kazandıracağından dolayı doğumun kolaylaşmasını sağlamaktadır. Özellikle hamilelik esnasında yapılması, normal doğumu kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olacaktır.

Kegel Egzersizleri Hangi Durumlarda Yapılır?

Pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi ve mevcut dinamikliğinin korunması için yapıldığından istenen zaman diliminde yapılabilir. Fakat özellikle seksten zevk alamama durumlarında ve kolay doğum yapma gibi unsurlarda uygulanması tavsiye edilmektedir. Önemli olan kasların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

Kegel Egzersizleri Faydaları Nelerdir?

Bilhassa kadın sağlığının korunması için önerilen kegel egzersizlerinin faydaları arasında;

-Hamilelerin normal doğum yapmasını kolaylaştırır.

-Bazı iç organların düzenli çalışmasını sağlarken, onlara da dayanıklılık kazandırır.

-İleri yaşlarda görülen idrar kaçırma sorununu ortadan kaldırır.

-Seks esnasında daha kolay ve güçlü doyum yaşanmasını sağlar.

-Bağırsaklar ve mesanenin ileri yaşlarda sarkmasının önüne geçer.

-Vajinismus gibi kadın hastalıklarını engeller.

Kegel Egzersizi Faydalı Mı?

Kegel egzersizleri kadın ve erkek sağlığının korunmasında etkili bir egzersiz türüdür. Alt karın bölgesindeki kaslar ve organların çalışmasını desteklediği için en faydalı egzersizler arasında yerini korumaktadır.

Kegel Egzersizi Günde Kaç Kez Yapılır?

Kegel egzersizlerinin faydalarından yararlanılmak isteniyorsa düzenli bir şekilde günde en az üç kez seanslar halinde yapılması gereklidir. Her bir seans on tekrar içermelidir.

Kegel Egzersizi Kaç Günde Etki Eder?

Oldukça işe yarayan bu egzersiz türü, hemen hemen ilk günlerde etkisini göstermeye başlar. Fakat istenen ve uzun vadede işe yarayacak etkilerinin hissedilmesi yaklaşık olarak bir ya da bir buçuk saat sürmektedir.

Kegel Egzersizi Karın Ağrısı Yapar Mı?

Kegel egzersizlerini karın ağrısına neden olmadığı bilinmektedir. Aksine alt karın bölgesinin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlamakta, uzun vadede iyi hissettirmektedir.

Kegel Egzersizi Ne Zaman Etki Eder?

Kegel egzersizlerinin cinsel doyum için beklenen etki etme süresi yaklaşık olarak bir ayı bulmaktadır. Fakat kolay doğum için hamilelik süresince yapılması gereklidir. Bırakılmamalıdır.

Kegel Egzersizleri hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kegel Egzersizleri