Katarakt

katarakt

Kişilerde yaşın ilerlemesi ile birlikte meydana gelen genel rahatsızlıklardan biri de kataraktır. Gözde meydana gelen bu rahatsızlıkta göz bebeğinin küçülmesi karakterizedir. Ayrıca gözbebeğinin üzerinde bulanıklık meydana gelir ve kişilerde ciddi derecede görüş bozukluğu meydana gelir. Gözün gün gün kötüye gitmesi ile kişinin günlük aktiviteleri ve yaşam kalitesi zarar görmeye başlar.

Katarakt Nedir?

Katarakt yaşla doğru orantılı olarak gelişen ve çevresel faktörlerin de etkili olabildiği bir görme kusurudur. Göz merceğinde yuvarlak halka oluşması ve görme bulanıklıkları ile kendinin belli etmektedir. Gözün saydam yapısını kaybetmesine neden olan bir göz hastalığıdır.

Katarakt Belirtileri?

Bir görme kusur olarak bilinen kataraktın belirtileri arasında ‘bulanık görme, baş ağrısı, ışık hassasiyeti, uzağı ve yakını görmeme, renklerin algılanmasında sorun yaşanması’ yer almaktadır.

Katarakt Neden Olur?

Katarakt hem yaş faktörünün hem çevresel faktörlerin hem de travmaların neticesinde meydana gelen bir görme kusurudur.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gelişen teknolojilerle birlikte FAKO cihazı ile katarakt ameliyatı gerçekleştirilir. Bu cihaz sayesinde katarakt oluşan mercek çıkarılarak yerine yapay bir göz merceği takılır. Bu sayede hastanın görme probleminin önüne geçilmeye çalışılır ve aynı zamanda bu yönteme lazer teknolojisi de denmektedir.

Katarakt Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Katarakt ameliyatının riskleri arasında enfeksiyon yer almakta, ayrıca bir risk faktörü literatürde yer almamaktadır.

Katarakta Ne İyi Gelir?

Çiğ sarımsak tüketmek, havuç suyu içmek ve limon yemenin katarakta iyi geldiği bilinmektedir.

Katarakt Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Taze sıkılmış ve düzenli tüketilen havuç suyu ile alternatif tıbbın nimetlerinden olan kürlerle bitkisel olarak tedavisi yapılabilmekte fakat en garanti yöntem modern tıptan yardım almaktır.

Katarakt Çift Görmeye Neden Olur Mu?

Göz merceği üzerinde yer alan bulanıklık nedeni ile kişilerde çift görme sık görülen bir belirtidir.

Katarakt Damla Tedavisi ile Düzelir Mi?

Pek çok göz hastalığı, göz kuruluğu ya da alerjiler damla tedavisi ile düzelebiliyorken şu anda geliştirilmiş ve katarakta fayda sağlayan bir damla bulunmamaktadır.

Katarakt Engelli Oranı Kaçtır?

Katarakt çok ciddi bir görme kaybına neden olabildiğinden dolayı hastalara %50 oranında engel raporu hakkı tanınmaktadır.

Katarakt Genetik Bir Hastalık Mıdır?

Katarakt gen aktarımı ile gelişen bir rahatsızlık olmasa da şeker hastalığı gibi genetik rahatsızlığa sahip kişilerde katarakt görülme olasılığı sık olduğundan dolayı genetiktir denebilir.

Katarakt Gözün Neresinde Olur?

Katarakt göz merceğinin üzerinde olmakla birlikte iris adı verilen renkli bölümünde rahatlıkla fark edilebilir.

Katarakt Herkeste Olur Mu?

Genelde 60 yaşının tamamlamış ve daha büyük kişilerde miktarı az olmakla birlikte görülebilir.

Katarakt Irsi Midir?

Katarakt ırsi olarak gelişen bir rahatsızlık değildir fakat yaş faktörü etkili olduğundan dolayı pek çok kişide ebeveynleri ile aynı yaşlara geldiğinde katarakt görülebilir.

Katarakt hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Katarakt