Karın Duvarı Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

(Karın Duvarı Fıtığı)

karin-duvari-fitigi-ameliyati-nasil-yapilir

Karın Duvarı Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın duvarı fıtığının tek çözümü ameliyattır. Ameliyat açık veya kapalı olarak yapılır. Eğer hastanın hem sağ tarafında hem de sol tarafında fıtık varsa önden yama yapılarak ameliyat yapılır.

Karın duvarı fıtığı karın içindeki doku ve organların çeşitli nedenlerden dolayı kese şeklinde karnın dışarı çıkmasıdır. Öksürük, sigara kullanımı, obezite ve gebelik durumları karın fıtığını tetikleyen faktörlerdir. Fıtık ya da diğer adıyla fıtık organların durmasını sağlayan kasların dışa doğru kayması ve yerinde çıkmasıdır. Pek çok fıtık çeşidi vardır. En çok rastlanan fıtık çeşitleri de karın, boyun ve bel fıtığıdır. Karın fıtığında kasık bölgesinin sağında ve solunda karın içi basıncın artmasıyla ortaya çıkar. Erkeklerde spermatik kordun , kadınlarda da uterusu tutan bağlardan biri olan ligamentum rotundum bölgesinde fıtık olur. Bunun sebebi de bu bölgedeki kasların daha zayıf olmasıdır. Genelde bağırsaklarda ortaya çıkar. Kronik kabızlık rahatsızlığı olan kişilerde fazla ıkınma, erkeklerde prostat büyümesi, ağır kaldırma, idrar yaparken ıkınma, astım hastalığı, bronşite bağlı olarak öksürük karın duvarı fıtığına sebep olur. Karın duvarı fıtığında deri altında şişlik meydana gelir. Karın duvarı fıtığı cerrahi uygulamalarla tedavi edilir.

Karın Duvarı Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın duvarı fıtığının tek çözümü ameliyattır. Ameliyat açık veya kapalı olarak yapılır. Eğer hastanın hem sağ tarafında hem de sol tarafında fıtık varsa önden yama yapılarak ameliyat yapılır.

Karın Duvarı Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın duvarı fıtığı olan kişilerde tek çare ameliyattır. Ameliyat açık veya kapalı olarak yapılır. Bu ameliyatta 30 dakika veya 60 dakika arasında sürer.

Karın Duvarı Fıtığı Nedir?

Karın duvarı fıtığı karnın içindeki organların ve dokuların çeşitli nedenlerden dolayı kese olarak dışarı kaymasıdır. Bunun nedeni karın içindeki bazı kasların zayıflamasıdır. Öksürük, astım, obezite, gebelik, kabızlıktan dolayı fazla ıkınma fıtığa neden olur. Derhal tedavi edilmesi gerekir.

 

Karın Duvarı Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Karın duvarı fıtığı belirtileri; karın ağrısı, bağırsak tıkanıklığı, kasıklarda şişlik, ıkınma veya öksürük esnasında şişliğin artmasıdır. Bu belirtiler görüldüğünde ortopedi bölümüne gitmek gerekir.

Karın Duvarı Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Karın duvarı fıtığı olduğunda karın ağrısı ve şişlik olur. Özellikle ıkınma ve öksürmede şişlik daha da artar. Bu belirtiler görüldüğünde derhal hastaneye gitmek gerekir.

Karın Duvarı Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karın duvarı fıtığı olan kişilerde tek tedavi yöntemi ameliyattır. Açık ameliyat veya kapalı ameliyat yapılır.

Karın Duvarı Fıtığı Neden Olur?

Karın duvarı fıtığı nedenleri, şişmanlık, obezite, bağırsak sorunları, kabızlık, astım, öksürük, ağır kaldırma, erkeklerde prostat büyümesidir. Ayrıca kadınlarda gebelik de karın fıtığına neden olabilir.

Karın Duvarı Fıtığı Zararları Nelerdir?

Karın duvarı fıtığı tedavi edilmediğinde fıtık kesesi kaslar içinde sıkışır. Bu durumda bağırsak düğümlenmesi olur. Bu da ağrı yapar, mide bulantısı yapar. Gaz çıkaramamaya neden olur. Kişinin hayatını tehlikeye sokabilir. O yüzden derhal tedavi edilmesi gerekir.

 

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Karın Duvarı Fıtığı