Karın Çatlakları

karin-catlaklari

Ergenlikte hızlı kilo alıp verme, şişmanlık, hormon dengesizlikleri ve gebelik gibi durumlar karında çatlaklara neden olabilir. Karın çatlakları cildin gerilmesinden dolayı ortaya çıkan beyazımsı renkte yırtıklardır. Çizgi çizgi şeklinde görülen bu çatlaklar estetik açıdan pek hoş görünmez ve can sıkar. Bu çatlaklar karın bölgesi dışında sırt, omuzlar, kollar ve bacaklarda da görülebilir. Sadece fazla kilo alıp verme ve cildin gerilmesinden değil başka nedenlerden dolayı da çatlak oluşabilir. Kortizon hormonu, ırk ve genetik yatkınlık da karın çatlağının nedenlerindendir. Ayrıca ileri yaştaki insanlarda ve gebe kadınlarda karın çatlağı daha sık görülür.

 Gebe kadınlarda 3. Aydan itibaren kilo alımına bağlı olarak karın çatlakları oluşmaya başlar. Ancak gebelik bittiğinde yani doğumdan sonra karın çatlakları kendiliğinden düzelmez. Sadece daha az belli olur. Fakat yine de rahatsız edici görünür. Bu yüzden karın çatlakları için kullanılacak birçok ürün vardır. Bazı yağlar ve kremler karın çatlaklarının azalmasını, cildin daha gergin ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Bunun dışında lazer tedavisi veya ameliyat da karın çatlaklarının giderilmesinde uygulanacak yöntemlerdir.

Karın Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Karın çatlaklarının giderilmesi için bazı kremler veya bitkisel yağlar kullanılabilir. C vitamini, glikolik asit ve tretionin içeren losyonlar ve kremler cildin ihtiyacı olan nem ve elastik dokuyu cilde kazandırır. Böylece cilt gerilerek estetik bir görünüme ulaşır. Bunun dışında eğer doktorunuz uygun görürse lazer uygulaması veya ameliyat da gerekebilir.

Karın Çatlakları Nasıl Geçer?

Karın çatlakları bazı vitamin içeren losyon ve kremlerle geçebileceği gibi lazer tedavisi uygulanmasıyla da geçebilir. Bu tamamen kişiye bağlıdır. Bunun dışında evde yapabileceğiniz karın germe egzersizleri ve doğal peelingler de çatlakların giderilmesinde yardımcı olur.

Karın Çatlakları İçin Hangi Yağ Kullanılır?

Karın çatlakları için kullanılan bazı yağlar çatlakları iyileştirir, vücudun ihtiyacı olan nemi sağlar ve daha estetik bir görüntü kazandırır. Bu yağlar zeytinyağı, kakao yağı, badem yağı ve çay ağacı yağıdır. Bu yağlar çatlakların olduğu bölgeye ovarak sürüldüğünde kan dolaşımını artırır, cilde tazelik verir ve cildi yumuşatır.

Karın Çatlakları İçin Hangi Krem Kullanılır?

Karın çatlakları için kullanılacak kremler; Body Merry Stretch Marks& Scars, Burt’s Bees Mama Bee Belly Butter, Mederma Stretch Marks Therapy, Smooth RX Fierce Stretch Mark+ Scar Cream, Bio Oil ve Trilogy Certified Orgtanic Rosehip Oil’dir. Bu krem ve losyonlar düzenli kullanımda çatlakların giderilmesine yardımcı olur. Ancak yine de kullanmadan önce  doktorunuza veya eczacınıza danışmayı unutmayın.

Karın Çatlakları İçin Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer tedavisi karın çatlaklarının giderilmesi için en etkili yöntemler arasındadır. Lazer ile ısıdan faydalanarak ciltteki kolajenlerin sıkılaşması sağlanır. Böylece cilt kendini yeniler ve tazelenir. Çatlaklar ve çizgiler azalır, estetik bir görünüme kavuşulur.

Karın Çatlakları İçin Ameliyat Nasıl Yapar?

Karın çatlakları hızlı kilo alıp vermeden dolayı oluştuğu gibi hamilelik nedeniyle de oluşabilir. Özellikle doğum yapan kadınlarda çatlak oluşması daha fazladır ve kadınların en şikayetçi olduğu sorunlardan birisidir. Çatlak kremleri veya doğal yağlar kullanımında bile geçmeyen çatlaklar için ameliyat önerilir. Karın germe ameliyatı estetik bir ameliyattır. Cilt gerilir ve estetik bir görünüm sağlanır.

Karın Çatlakları Kaçıncı Ayda Başlar?

Gebe kadınlarda kilo alımına bağlı olarak karında çatlaklar oluşur. Bebeğin büyümesi ile beraber yaklaşık 3. – 4. Aydan itibaren çatlaklar oluşmaya başlar.

Karın Çatlakları İçin Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Karın çatlaklarının giderilmesi için kullanılan bazı yağlar cildi hem yeniler, hem nemlendirir hem de cilde parlaklık verir. Bunlardan birisi de badem yağıdır. Badem yağını karın bölgesine uygulamak için öncelikle limon suyu ile karıştırmak gerekir. Ardından el ile ovarak cilde yedirilir. Bir ay boyunca düzenli olarak bu yöntemi uygularsanız çatlakların zamanla azaldığını göreceksiniz.

Karın Bölgesinde Neden Çatlaklar Oluşur?

Karın bölgesinde çatlakların oluşma nedenleri hızlı kilo alıp vermek ve hormonlardaki dengesizliklerdir. Ancak bunun dışında hamilelik döneminde alınan kilolar ve cildin aşırı esnemesi de çatlakların oluşmasına zemin hazırlar.

Karın Çatlakları İçin Doğal Yağlar Nelerdir?

Karın çatlakları için doğal yağlar kullanılması önerilir. Bunlar kakao yağı, zeytinyağı, badem yağı ve çay ağacı yağıdır. Bu yağlar düzenli olarak kullanıldığında etkisini gösterir.

Karın Çatlakları Nasıl Yok Edilir?

Karın çatlakları estetik açıdan pek hoş görünmez ve rahatsız eder. Bu yüzden doğal yağlarla ve hekimin önereceği kremlerle yok edilir. Lazer tedavisi veya ameliyat da düşünülebilir.

Karın Çatlakları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Karın çatlakları için estetik cerrahisine gidilmesi önerilir.

Karın Çatlakları Spor Yaparak Geçer Mi?

Karın çatlaklarının giderilmesi için spor ve egzersiz yapabilirsiniz. Esneme- germe hareketleri sayesinde çatlaklar azalır ve fit bir görünüme ulaşılır.

 

Karın Çatlakları hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Karın Çatlakları