Karaciğer Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

(Karaciğer Şişmesi )

karaciger-sismesi-nedenleri-nelerdir

Karaciğer Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer şişmesi vücuttaki bazı hastalıkların ve problemlerin habercisi olabilir. Bunlar; karaciğerde hepatit kist oluşması, safra kesesi hastalıkları, Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, siroz, karaciğer kanseri, karaciğer yağlanması, konjestif kalp yetmezliği, vücutta fazla demir birikimi ve karaciğeri besleyen kan damarlarında tıkanıklıktır. Bunların dışında bazı ilaçların yan etkileri ve alkol tüketimi de karaciğer şişmesine yol açabilir.

Karaciğer vücutta besinlerin yapı taşlarına ayrılması, depolanması ve zararlı olanların ayrılmasını sağlayan en önemli iç organlarından birisidir. Karaciğer sağlığını korumak vücudun genel sağlığını korumak için gereklidir. Çünkü vücudun en önemli parçası olan karaciğerde bir problem olduğunda vücut çok olumsuz etkilenir ve hasta günlük işlerini yerine getiremez.  Bu yazımızda karaciğer problemlerinden birisi olan karaciğer şişmesi ya da diğer adıyla büyümesi konusunu ele alacağız. Karaciğerin normal boyutunu aşması ve genişlemesi karaciğer şişmesi olarak tanımlanır. Bu durum karaciğerde oluşan bir hastalıktan dolayı kaynaklanır. Bu durum karın ağrısı, sarılık, halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, ödem ve morarma ile kendini belli eder. Ayrıca hastalar karnına dokunduğunda bir kitle hissi olduğunu da dile getirmişlerdir. Karaciğer şişmesinin altta yatan nedeni çok ciddi bir hastalık olabilir. Bu belirtiler görüldüğünde derhal hastaneye gidilmelidir. Karaciğer şişmesi ve buna neden olan hastalık teşhis edildikten sonra tedaviye başlanır.

Karaciğer Şişmesi Nedir?

Karaciğerin vücuttaki bazı hastalıklardan dolayı büyümesine karaciğer şişmesi denir. Karaciğer şişmesi karın ağrısı, kas ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ödem gibi belirtilerle ortaya çıkar. Vücuttaki ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle kesinlikle erken fark edilmesi ve tedaviye başlanması gerekir.

Karaciğer Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer şişmesi bazı belirtiler ile ortaya çıkar. Bunlar; karın ağrısı, kas ağrısı, mide bulantısı, kusma, karında ele gelen kitle, sarılık, iştahsızlık, kilo kaybı, ciltte kaşıntı, karında şişkinlik, vücudun bazı bölgelerinde morarma, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda ödem oluşmasıdır. Bu belirtileri görürseniz derhal iç hastalıkları bölümüne başvurmalısınız.

Karaciğer Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer şişmesi vücuttaki bazı hastalıkların ve problemlerin habercisi olabilir. Bunlar; karaciğerde hepatit kist oluşması, safra kesesi hastalıkları, Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, siroz, karaciğer kanseri, karaciğer yağlanması, konjestif kalp yetmezliği, vücutta fazla demir birikimi ve  karaciğeri besleyen kan damarlarında tıkanıklıktır. Bunların dışında bazı ilaçların yan etkileri ve alkol tüketimi de karaciğer şişmesine yol açabilir.

Karaciğer Şişmesi Tedavisi Nedir?

Karaciğer şişmesinin tedavisi için öncelikle hastanın durumu ve hastalığın şiddeti dikkate alınır. Karaciğer şişmesine neden olan faktörün tespit edilmesi gerekir. Daha sonra tedaviye başlanır. Tedaviye başlandığı andan itibaren alkol ve sigara alışkanlığından uzak durulmalı ve doktor kontrolünde olmak gerekir. Ayrıca karaciğere iyi gelen besinlerden tüketilmeli ve egzersiz yapılmalıdır.

Karaciğer Şişmesi Tehlikeli Midir?

Karaciğer şişmesi vücutta kanser, hepatit B, safra kesesi hastalıkları, siroz ve kalp yetmezliği gibi ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle karaciğer şişmesi dikkate alınmaz ve tedavi edilmezse hayatı tehlikeye yol açabilecek komplikasyonlar gelişebilir.

Karaciğer Şişmesi İçin Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Karaciğer şişmesi olan hastaların sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Enginar, bulgur, yeşil sebzeler, baklagiller, süt, yoğurt, tahıllı ekmek, et ve yumurta karaciğer şişmesini yavaşlatır, karaciğer sağlığına büyük fayda sağlar.

Karaciğer Şişmesi İçin Hangi Yiyeceklerden Uzak Durulmalıdır?

Karaciğer şişmesi olan hastaların düzgün ve sağlıklı yiyecekler tüketmesi, zararlı gıdalardan uzak durması gerekir. Özellikle şeker, çikolata, asitli içecekler ve fast food gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır. Ayrıca alkol ve sigara alışkanlığı kesinlikle bırakılmalıdır.

Normal Bir İnsanda Karaciğer Büyüklüğü Ne Kadardır?

Normal ve yetişkin bir kadında karaciğer büyüklüğü 1.2 ve 1.4 kg arasındadır. Normal ve yetişkin bir erkekte ise karaciğer büyüklüğü 1.4 ve 1.5 kg arasındadır. Eğer karaciğer büyüklüğü bu değerlerin üzerindeyse karaciğer şişmesi olarak tanımlanır. 

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Karaciğer Şişmesi