Kalp Romatizması

kalp-romatizmasi

Kalp romatizması, akut romatizmal ateş olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık söz konusu olduğunda ‘streptokok’ adlı bir bakterini varlığından da söz edilebilmektedir. Aslında tersten düşünüldüğünde bu bakteri boğaz enfeksiyonuna, boğaz enfeksiyonu da kalp romatizmasına neden olur. Kalp romatizması yalnızca kalbi etkileyen bir hastalık olmayıp, cildi beyni ve kalp kapakçığını da etkileyebilir. Kalp kapakçığının deformite olması ile hastalık ciddi boyutlara gelebilmektedir. Derhal önlemi alınmalıdır.

Kalp Romatizması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp romatizması, erken safhalarda iken fark edildiğinde antibiyotiklerle tedavi edilir. Fakat artık ilerlemiş bir tablo söz konusu ise yatak istirahati, penisilin ve kortizon tedavileri önerilir. Hangi tedavinin uygun görüleceği ise hastalığın seyrine ve tedaviye ne kadar yanıt verildiğine göre değişiklik gösterecektir.

Kalp Romatizması Riskleri Nelerdir?

Kalp romatizması ciddi bir problem olmakla birlikte, kişilerde nefes darlığına, ciddi cilt morarmalarına, eklem ağrıları ve şişliklere neden olur.

Kalp Romatizması Öldürür Mü?

Ciddi komplikasyonlara neden olan kalp romatizmasının tedavisi yapılmadığı takdirde ölümcül bir tablo ile seyredebileceği biliniyor.

Kalp Romatizması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kalp kapakçığında ciddi bir tahribata neden olarak, kalp kapakçığından kan sızmasına neden olur. Bu da hayati risk oluşturmak için yeterli bir neden olarak bilinir.

Kalp Romatizmasına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Bu bitkiler hekime danışılmadan kullanılmamalıdır ve iyi geldiği söylenen bitkiler genelde ‘oğulotu, tarçın ve karanfil’dir.

Kalp Romatizması Askerlik Engel Mi?

Kalp romatizmasının yarattığı tahribatlar hekimler tarafından göz önünde bulundurulmalı ve heyet raporu ile askerlik mevzuatları yetkili kişiler tarafından yeniden değerlendirilmelidir.

Kalp Romatizması Ameliyat Gerektirir Mı?

Kalp kapakçığında herhangi bir deformasyon söz konusu ise ve kişilerde solunum yetmezliği gibi hastalıklara neden oluyorsa kalp romatizması ameliyatı gerekebilir.

Kalp Romatizması Ağrı Yapar Mı?

Genel olarak ağrılı seyreden bu hastalık, özellikle eklem ağrılarına neden olabilmektedir.

Kalp Romatizması Belirtileri Nelerdir?

Kalp romatizmasının kendine has olarak bilinen belirtileri arasında ‘sık sık öksürük, solunum yetmezliği, çok çabuk yorgun hissetme, tansiyonun düşmesi ya da çıkması, sürekli bir sersemlik hissi’ yer alıyor.

Kalp Romatizması Bulaşıcı Mı?

Bir solunum yolu hastalığı olarak nitelendirilen bu hastalığın bulaşma riski bulunmaktadır.

Romatizma Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

Evet. Hastalığın özellikle ileri dönemlerde verdiği en büyük belirtilerden bir tanesi de kalp çarpıntısıdır.

Kalp Romatizması Nelere Dikkat Etmeli?

Sigara kullanımından uzak durmak, alkol alımından uzak durmak, yeteri kadar temiz hava almak, beslenme planına dikkat etmek, kalp romatizması hastalarının genel yaşam şartları içerisinde yer almalıdır.

Kalp Romatizması Polisliğe Engel Mi?

Edinilen bilgilere göre kalp romatizması, kalp kapakçığı hastalıkları ve kalbi ilgilendiren tüm hastalıklar polis olmaya engeldir.

Kalp Romatizması Genetik Mi?

Kalp romatizması, bakteri kaynaklı bir sorun olduğundan dolayı genetik faktörlere aktarımı söz konusu değildir.

Kalp Romatizması Hangi Tahlilde Çıkar?

Ultrason, Magnetik Rezonans, tam kan sayımları gibi tahlillerle hastalığının teşhisini yapılabilmesi mümkündür.

Kalp Romatizması İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Kalp ve Damar Cerrahisi ile Romatoloji polikliniğinin bu hastalıkla ilgilendiği bilinir.

Kalp Romatizması Kronik Midir?

Ömür boyun tedavi olmayı ve ömür boyu dikkatli yaşamayı gerektirecek bir rahatsızlık olup, kronik hastalıklar kategorisinde yer almaktadır.

 

 

Kalp Romatizması hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kalp Romatizması