Kalp Büyümesi

kalp-buyumesi

Kalp büyümesi halk arasında bu isimle bilinen, tıp literatüründe ise ‘kardiyomegali’ olarak adlandırılan bir durumdur. Kalp büyümesinin tek başına bir hastalık olmadığının idrakında olunmalıdır. Hiç bir belirti göstermeden kalp dokusu ve kaslarının genişlemesi anlamını taşır. Genetik yatkınlıkların etkili olduğu kalp büyümesinde teşhis için mutlaka kalp ultrason görüntüleri istenir. Egzersiz esnasında aşırı yorulma ile karakterize olan kalp büyümesini birlikte inceleyelim.

Kalp Büyümesi Neden Olur?

Kalp büyümesine neden olan pek çok etken bulunur. Bunların ilk sırasında genetik yatkınlık yer alırken diğerleri ise şu şekildedir;

-AIDS hastalığına sahip olunması

-Hamilelik, çoklu gebelik

-Kalp kapakçığı anomalileri

-Çeşitli böbrek hastalıkları

-Aşırı alkol tüketimi

Kalp Büyümesi Nedir?

Kalp kaslarının genişlemesi ve kalp duvarlarının çeşitli nedenlere bağlı olarak kalınlaşması anlamına gelen bir çeşit kalp semptomudur.

Kalp Büyümesi Tehlikeli Mi?

Kalp büyümesi derhal tedavi edilmeye ihtiyaç duyulan bir durumdur. Kalp odacıklarında yaşanan genişleme, hayatı tehdit edici unsurları da beraberinde getir.

Kalp Büyümesi Tedavisi Nasıldır?

Kalp büyümesine karşı pek çok farklı yaklaşımlar mevcuttur. Bunlar ise tansiyonu düşürmek, diüretik ilaçların kullanımı, kalp pili desteği verilmesi, cerrahi işlemlerdir. Doğrudan bir hastalık niteliği taşıyan bir durum olmadığından dolayı, kalp büyümesine neden olan etkenler bloke edilmeye çalışılır.

Kalp Büyümesi Ne İyi Gelir?

-Kalp pili takılması

-Kan pompalama hızını destekleyecek ilaçlar kullanılması

-Böbrek hasarlarının tedavi edilmesi

-Tansiyon hastalığının kontrol altına alınması

Kalp Büyümesi Ağrı Yapar Mı?

Kalp büyümesinden dolayı hastalarda alınan oksijen miktarı yetersiz gelmeye başlar. Dolayısı ile zaman zaman göğüs ağrısı ya da kalp ağrısı gibi durumlarla karşılaşılması olasılık dahilindedir.

Kalp Büyümesi Askerliğe Engel Mi?

Kalp büyümesi olan kişilerin normal şartlarda askerliğe elverişli olduğu bilinir. Fakat yine de heyet kurulunun kararı burada önem taşıyan ince bir husustur.

Kalp Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Ancak ultrasonografik muayenelerle hekimin fark edeceği belirtileri bulunur. Bunlar ise;

-Kalp kası kalınlaşması

-Kalp kaslarında sertlik

-Daha az kalp atım hızı

Kalp Büyümesi Ciddi Bir Hastalık Mı?

Kalp büyümesi tıp literatüründe tam manası ile hastalık olarak nitelendirilen bir konu değildir. Hayati riski elbette vardır. Fakat yine de altta yatan hastalıkların bulunması için ciddiyet taşır.

Kalp Büyümesi Durdurulabilir Mi?

Kalp büyümesi, altta yatan tansiyon hastalığı, AIDS gibi hastalıkların tespit ve tedavisi ile birlikte ilerleyiciliği durdurulan bir durumdur. Gebeliğe bağlı olarak gelişen kalp büyümeleri ise doğumun gerçekleşmesinin ardından gerileme gösterir.

Kalp Büyümesi Genetik Midir?

Evet. Çeşitli kalıtsal kap rahatsızlıkları ve genetik yatkınlıkların lap büyümesinde etkili olan nedenler arasında yerini aldığı bilinmektedir.

Kalp Büyümesi Hangi Bölüm Bakar?

Kardiyoloji polikliniği ve iç hastalıkları polikliniklerinin bu hastalıkla yakından ilgili olduğu bilinir ve randevu alınarak gidilebilir.

Kalp Büyümesine Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Saf zeytinyağı tüketimi, somon balığı, badem, ceviz, üzüm gibi meyvelerin kalp dostu olarak sıklıkla tüketilebileceği bilinmelidir.

Kalp Büyümesi Kaç Yaşında Olur?

Kalp büyümesi bebeklerde, ergenlik çağında olan kişilerde ve yetişkinlerde kısacası tüm kişilere görülebildiği bilinmelidir.

Kalp Büyümesi Kimlerde Görülür?

-Alkol bağımlıları

-Uyuşturucu bağımlıları

-Tansiyon hastaları

-Kalp hastaları

-Gebeler

-Anemililer

Kalp Büyümesi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kalp Büyümesi