Kalça Kemiği Ağrısı

kalca-kemigi-agrisi

Kalça kemiği ağrısı çok yaygın bir problemdir. Özellikle de ileri yaştaki bireylerin yaşadığı sıkıntılardan birisidir. Kalça kemiği vücuttaki en büyük ve geniş kemiktir. Leğen kemiği olarak da bilinir. Tıp dilinde Coxa olarak adlandırılır. iskium, ilium ve pubis kemiklerin birleşmesiyle oluşur. Vücutta en sık kullanılan eklem olduğu için ve vücudun ağrılığının çoğunu taşıdığı için kalça kemiği ağrısı günlük yaşamı çok kötü etkiler. Kişinin yürüme, eğilme gibi hareketlerini kısıtlar ve acı verir. Kalça kemiği ağrısı çok oturmaktan veya rahatsız bir pozisyonda oturmaktan dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenle çok ciddi bir problem olarak nitelendirilemez. Genellikle kalça ağrısı hiçbir tedaviye gerek kalmadan kendi kendine iyileşir. Ancak düşme ve yaralanma gibi nedenlerden dolayı kalça ağrısı ortaya çıkarsa ve çok şiddetli seyrederse en yakın zamanda bir sağlık merkezine başvurmak gereklidir. Kalça ağrısına neden olan faktörün bulunması için röntgen, tomografi ve MR testleri istenir. Ayrıca kan testi de yapılır ve vücutta bir enfeksiyon olup olmadığına bakılır. Ardından hastaya antiinflamatuar ilaçlar verilerek tedavi uygulanır. Eğer hastada düşme ve yaralanmadan kaynaklanan kırıklar ve deformeler varsa hastaya cerrahi işlem uygulanır.

Kalça Kemiği Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kalça ağrısı basit nedenlerden dolayı kaynaklandığı gibi enfeksiyondan veya kazalardan da kaynaklananilir. En sık görülen nedeni yanlış pozisyonda uzun süre oturmaktır. Bunun dışında kalça kemiği ağrısı vücutta romatoid artrit, osteoartrit, eklem iltihaplanmaları, tendon iltihaplanmaları, kemik erimesi, eklem zarı iltihabı, siyatik kasık fıtığı gibi hastalıklardan veya düşüp yaralanmalardan dolayı kaynaklanabilir.

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kalça kemiği bazı nedenlerden, bazı hastalıklardan, düşüp yaralanmalardan veya yanlış pozisyonda oturmaktan dolayı ortaya çıkar. Bundan dolayı kalçanın tek bir tarafında veya iki tarafında birden ağrı ve acı hissi oluşur. Kalça ağrısı genellikle kendiliğinden geçebilir. Ancak uzun süre geçmeyen ağrılarınız varsa doktora danışmanız gerekir.

Kalça Kemiği Ağrısı İçin Hangi Egzersizler İyi Gelir?

Kalça kemiği ağrısını gidermek için bazı egzersizler iyi gelebilir. Bunun için sırt üstü yere uzanın, dizlerini bükün ve kalçalarınızı sıkın. Bu hareketi 5 saniye boyunca kadar sürdürün, daha sonra gevşeyin. Ardından bu hareketi 20-30 kez tekrarlayın. Daha sonra tekrar sırt üstü uzanın, kalça kaslarınızı sıkın ve kalçanızı yerden kaldırarak köprü hareketi yapın. Bu hareketi de 5’ er saniye boyunca 30 tekrar yapabilirsiniz.

Kalça Kemiği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Kalça kemiği ağrısı genelde kendi kendine iyileşebilen bir problemdir. Ancak eğer günlerce ağrı geçmiyor ve sürekli şiddeti artıyorsa hafife almamalı ve nedeni araştırılmalıdır. Bunun için hastanelerde ortopedi bölümüne veya travmatoloji ile fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerine gidilmelidir.

Kalça Kemiği Ağrısı Teşhisi ve Tedavisi Nedir?

Kalça kemiği ağrısı sürekli artıyorsa ve kendiliğinden geçmiyorsa hastanelerde ortopedi, travmatoloji veya fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerine gidilmelidir. Doktor ilk olarak hastanın öyküsünü dinler, daha sonra fizik muayene yapar. Ardından ise röntgen, bilgisayarlı tomografi ve MR testleri ister. Bunun yanında kan testleri de ister ve hastada enfeksiyon olup olmadığına bakar. Kalça ağrısına neden olan problem tespit edildikten sonra ilaçlı tedavi veya cerrahi müdahale yapılır.

 

Kalça Kemiği Ağrısı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kalça Kemiği Ağrısı