Kakao Yağı

kakao-yagi

Kakao bitkisi, özellikle gıda sektöründe kullanılan ve eşsiz çikolata lezzetinin hammaddesi olsa da kozmetik ve sağlık sektöründe de sıklıkla kullanılan bir maddedir. Kakao yağı ise kakao bitkisinin içeriğinde bulunan çekirdeklerinden üretilen ve eritilebilen bir yağdır. Bu nedenle çeşitli losyonlarda ve nemlendiricilerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda serotonin hormonunun salgılanmasında da etkilidir.

Kakao Yağı Faydaları Nelerdir?

Kozmetik sektörünün en önemli ürünlerinden olan kakao yağının ‘cildi nemlendirdiği, kabızlığa iyi geldiği, kepeği ortadan kaldırdığı, ruh sağlığına iyi geldiği, kurumuş ve soyulmuş dudaklara iyi geldiği, gebelik çatlaklarına’ iyi geldiği bilinmektedir.

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır?

Hem gıdalarda hem de kozmetik sektöründe oldukça kullanılır olan kakao yağı, cilde, çatlaklara ve yara izlerine iyi gelmesinin yanı sıra; kabızlık gibi sindirim sorunlarına da iyi gelebilmektedir.

Kakao Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kakao yağının cilde faydaları arasında ‘cilt lekeleri giderilmesi, kırışıklıklara iyi gelmesi ve çatlakların giderilmesi’ yer almaktadır. Aynı zamanda da yaz günlerinde bronzlaşmaya iyi gelebilir.

Kakao Yağı Alerji Yapar Mı?

Kakao yağının bazı bünyelerde alerjik reaksiyona neden olduğu ve bu nedenle bazı bünyelerde şişlik, kızarıklık, nefes alamama gibi durumlara sebebiyet verebileceği bilinmektedir.

Kakao Yağı Bronzlaştırır Mı?

Her zaman kullanmaya alışık olduğunuz güneş kreminin üzerine bir de kakao yağı sürülmesi sonrasında bronzlaştırıcı etki gösterdiği ve hiçbir sorun yaratmadığı bilinmektedir.

Kakao Yağı Bozulur Mu?

Kakao yağı uygun şartlarda saklanmadığında donabilir. Bozulmaması için ise mutlaka buzdolabı koşullarında muhafaza edilmelidir.

Kakao Yağı Çatlak Önler Mi?

Kakao yağı özellikle sık kilo alıp vermenin yarattığı, çatlakların giderilmesi için kullanılır ve düzenli kullanımda çatlak oluşuma engel olmaktadır.

Kakao Yağı Hemoroide İyi Gelir Mi?

Kabızlığın neden olduğu hemoroidin yarattığı kaşıntı ve rahatsızlık hissinin hemoride iyi geldiği edinilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Kakao Yağı Lekelere İyi Gelir Mi?

Antioksidan içeriğine sahip olan kakao yağının cilt lekelerinde etkili bir çözüm olabileceği düşünülüyor.

Kakao Yağı Saç Rengini Açar Mı?

Kakao yağının saç rengini açıcı özelliği kesinlikle bulunmamakla birlikte, saç rengini koyulaşmasına neden olmaktadır. 

Kakao Yağı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kakao Yağı