Kafa İçi Basınç Artışı Sendromu Neden Olur?

(Kafa İçi Basınç Artışı Sendromu )

kafa-ici-basinc-artisi-sendromu-neden-olur

Kafa İçi Basınç Artışı Sendromu Neden Olur?

Beyinde ameliyattan kaynaklanan ödem, çeşitli lezyonlar, hidrosefali isimli hastalığa sahip olmak, çeşitli enfeksiyonlar ve tümörler, kafaya alınmış olan bir darbe ve abselerin KİBAS nedeni olduğu bilinmektedir.

KİBAS olarak kısaltılan ve kafa içi basınç artışı sendromu olarak bilinen rahatsızlık, çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen ya da bir hastalık uzantısı olarak bilinen bir durumdur. Genellikle nöroloji ana bilim dalının ilgilendiği bir rahatsızlıktır. Multiple skleroz gibi hastalıklarda görülme sıklığı oldukça yoğundur ve ciddi anlamda baş ağrısı yapmaktadır.

Kafa İçi Basınç Artışı Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Yaygın baş ağrısı ve fışkırır tarzda kusmayla kendini belli eden kafa içi basınç artışı sendromunun meydana gelmesinde pek çok faktör rol almaktadır. Bunlar arasında en bilinen ve yaygın görüleni kesinlikle kafaya bir darbe alınmasıdır. Bunun haricinde hematom adı verilen kan rahatsızlığının, beyin ameliyatlarının, kafatasında yer alan tümörlerin, hidrosefali gibi hastalıkların kafa içi basınç artışına sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Tüm bunların haricinde kişide duruş bozukluklarının, yüksek ateşin, gözle ilgili hastalıkların, karaciğer yetmezliklerinin ve oksijensiz kalmanın bir sonucu olarak da kafa içi basınç artışı sendromuna sebebiyet verebilmektedir.

Kafa İçi Basınç Artışı Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kısaca KİBAS olarak adlandırılan bu hastalık söz konusu olduğunda kayda değer pek çok belirtiden söz edebilmek mümkündür. Genellikle fışkırma tarzında kusmalar ve baş ağrıları ile birlikte kendini göstermektedir. Bunun haricinde bilinç bulanıklığı, denge kabiliyetinin azaltılması, diplopi, hipertansiyon da KİBAS belirtileri arasında yerini almakta.

Kafa İçi Basınç Artışı Sendromu Neden Olur?

Beyinde ameliyattan kaynaklanan ödem, çeşitli lezyonlar, hidrosefali isimli hastalığa sahip olmak, çeşitli enfeksiyonlar ve tümörler, kafaya alınmış olan bir darbe ve abselerin KİBAS nedeni olduğu bilinmektedir.

Kafa İçi Basınç Artışı Tedavisi Nasıldır?

Kafa içi basıncın normal seviyelerine gelmesi için öncelikle kan akışının devamlılığı sağlanmalıdır. Genellikle steroid tedavisine başlanmalıdır.

Kafa İçi Basınç Artışı Bulguları Nelerdir?

Papilla ödemi

Fışkırır türde kusma

Sıklıkla görülen baş ağrısı

Zihin yorgunluğu ve uyuşukluklar

Uykulu olma hali ve isteğinin artması

Kafa İçi Basınç Artması Tedavisi Nasıl Yapılır?

A,B,C,D,E türü olmak üzere beş farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar isse hastalığın seyrine, şiddetine göre değişkenlik gösterir. Tüm bunların dışında hastanın hastalık öyküsü ve yaş, cinsiyet gibi faktörlere de özen gösterilmektedir.

Kafa İçi Basınç Artışı Nasıl Anlaşılır?

Uykuya eğilimin artıyor olması, şiddetli göz ağrısı ve baş ağrısının yaşanması, gözde papil ödem oluşması ve dolayısı ile görme kusurlarının başlaması KİBAS’ın anlaşılmasında yardımcıdır.

Kafa İçi Basınç Artışı Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bu tarz rahatsızlıklar nöroloji ana bilim dalının alanına girmektedir.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kafa İçi Basınç Artışı Sendromu