Kadınlarda Nefes Darlığı

kadinlarda-nefes-darligi

Nefes darlığı yalnızca kadınları etkileyen bir durum değildir. Fakat bazı durumlar ve bazı hastalıkların uzantısı olarak kadınlarda nefes darlığı görülmesi normal kabul edilir. Nefes darlığı tıp dilinde 'dispne' olarak tanımlanır. Dispne, kişinin yeteri kadar nefes alamaması durumudur. Bu durumda kişiler nefes nefese kalma gibi şikayetlerinin varlığından bahsederler. En kısa mesafelerde bile sık sık dinlenme ihtiyacı duyan kişiler, kısa bir süre sonra kalp sıkışması gibi problemleri de dillendirebilecek kadar rahatsızlıklar duyabilirler.


Çoğu hekim tarafından nefes açlığı olarak değerlendirilen bu durum tamamen psikolojik olarak da ortaya çıkabilmektedir. Çıkarılan balgamın kanlı olması, nefes alıp verirken hırıltılı ses çıkması, boğulacak gibi hissetme, kalp çarpıntısı, şuur kayıpları, panikle gece uykudan uyanmak, göğüs ağrısı gibi belirtiler kişilerin yaşamlarını oldukça zorlaştırıyor. Astım hastalığı, zatürre, pnömotoraks, pulmoner emboli gibi hastalıkların da birer uzantısı olan kadınlarda ise bambaşka boyutlara ulaşan kadınlarda nefes darlığını gelin hep birlikte daha yakından tanıyalım...


Kadınlarda Nefes Darlığı Neden Olur?

Kadınlarda aniden ortaya çıkan, kronikleşmemiş nefes darlığının birçok sebebi bulunuyor. Bunların arasında en yaygın görülen nedenler; kalp krizi yaşanıyor olması, astım hastalığı, sönmüş akciğer hastalığı, kan kaybı yaşanması, solunum yolunda yabancı cisimlerin varlığı gibi durumlar yer alıyor. Kronikleşmiş nedenler arasında ise yaşlılık ilk sırada yer almakla beraber KOAH, anemi ve obezite listenin en başında yer alıyor.

Kadınlarda Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Nefes darlığına neden olan sebep, hekim tarafından iyi anlaşıldıktan hemen sonra uygun tedavi düzenlemesiyle bu sorun çözülür. Tanı ve tedavinin geciktiği durumlarda, sigara kullanımını durdurmak, temiz ve açık hava solumak gerekir.

Kadınlarda Nefes Darlığı Tedavisi Nasıldır?

Kadnlarda nefes darlığı, tedavi edilebilir bir durumdur. Öncelikle nefes darlığının altında yatan temel sebebin ne olduğu iyi kavranmalıdır. Hekimlerin önerdiği derin nefes alma tekniği, büzük dudak solunumu egzersizi ve bitkisel yöntemlere başvurulur.

1-Derin nefes Alma Tekniği: Birçok hekimin önerdiği bu yöntem aslında gün içinde birkaç kez tekrarlanması gereken bir egzersiz çeşididir. Burada yapılması gereken yere uzanarak derin nefes almaya çalışmak, akciğerlerinin bütününe havanın dolduğunu hissetmek olacaktır. Günde birkaç kez 5 dakika olacak şekilde bu egzersizlere hayatınızda yer vermek sizi oldukça rahatlatacaktır.

2-Büzük Dudak Solunumu: Önerilen bir diğer egzersiz çeşidi ise büzük dudak solunumudur. Burada yapılması gereken şey burundan, derince alınan nefesin, tıpkı bir mumu söndürmeye çalışıyormuşçasına şiddetli bir şekilde tekrar verilmesidir. Bu egzersizi yaparken dudağınızı oldukça büzmeniz gerekiyor.

3- Çeşitli alternatif tıp uzmanlarının önerilerini dinleyerek yapılması gerekir. Ancak burada en önemli şey hekiminizin onayından geçmesi olacaktır

Kadınlarda Nefes Darlığı Evde Tedavi Edilir Mi?

Kadınlarda nefes darlığı, çok ileri boyutlara gelmediği sürece evde tedavi edilebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi etkili nefes alıp verme egzersizleri yapılabilir. Bir alternatif uzmanının önerisine göre kiraz sapı, mısır püskülü, maydonoz ve limonu kaynatarak oluşturacağınız kür de sizlere fayda sağlayacaktır.

Kadınlarda Nefes Darlığı Hamilelik Belirtisi Mi?

Nefes darlığı hamilelikte en çok görülen belirtilerdendir. Ana rahminde büyümeye başlayan ceninin de tıpkı anne gibi oksijene ihtiyacı vardır. Bu nedenle anne adayı nefes açlığı çekebilmektedir.

Kadınlarda Nefes Darlığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Onkoloji uzmanları, immünoloji ve alerji bölümü nefes darlığıyla da ilgilenen branşlardandır. Fakat doğrudan göğüs hastalıkları bölümüne başvurmak daha doğru bir seçenek olacaktır.

Hamile Kadınlarda Nefes Darlığı Olur Mu?

Hamilelerde en çok görülen durumlardan biridir. Anne karnında oksijene ihtiyaç duyan bebek, annenin solunum sıkıntısı yaşamasına neden olur.

Menopoz Döneminde Nefes Darlığı Görülür Mü?

Menopoz döneminde kadınlarda görülen tuhaf durumlardan bir tanesi de nefes darlığıdır. Sıcak basması olarak da bilinen bu durumla birlikte nefes darlığı gözlenmesi gayet normaldir. Fakat bu durum yine de doktora başvurulmasını gerektirir. Kadınlarda menopoz sonrası görülen kalp krizi riskinin yok edilmesi için araştırılmaya muhtaç bir konu haline gelir.

Kadınlarda Nefes Darlığı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kadınlarda Nefes Darlığı