Kadınlarda Kıl Dönmesi

kadinlarda-kil-donmesi

Ancak kadınlarda da kıl dönmesi yaşanması olasıdır. Vücudun kıllarının yani sırt, ense veya saç kıllarının kuyruk sokumundaki gözeneklerin içine birikerek burada kiste benzeyen bir yapıya dönüşmesidir. Nadiren göbek deliği çevresinde de oluşabilir. Bu bölgede enfeksiyon kapma olasılığı çok yüksektir. Kıl dönmesi vücut kıllarının yeterince alınamamasıyla ve kişisel temizliğin tam olarak sağlanamamasından dolayı ortaya çıkar. Bu durumda apse oluşumuna davetiye çıkarır ve şiddetli ağrı, kötü kokular ile kendini belli eder. İç çamaşırda akıntılar görünür ve makat bölgesinde şişlik hissedilir. Belirtileri gören kişiler çok zaman geçirmeden hekime danışmalıdır.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Olur Mu?

Kıl dönmesi kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülür. Ancak kadınlarda da kıl dönmesi görülebilir.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesi makat bölgesinde vücut tüylerinin alınmaması ve kişisel temizliğin yapılamamasından ortaya çıkar.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Belirtileri Neler?

İç çamaşırında kötü kokulu veya kanlı akıntı olması

Makat bölgesinde kaşıntı, kızarıklık ve şişlik oluşması

Makat bölgesinde şiddetli ağrı yaşanması

Kadınlarda Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Kıl dönmesi belirtileri yaşayan kişiler hekime danışmalıdır. Hekim önce apsenin içindeki iltihabı boşaltır. Bu işlem çok kısa sürer ancak kıl dönmesi tedavisi yapılması için 1 veya 2 ay beklenmesi gerekir. Daha sonra ameliyat yapılır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde de orada oluşan kist gibi yapının içine enjeksiyon yapılır.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Evde Tedavisi?

Kıl dönmesi giderilmesi için evde sıcak suyla kompres yapılabilir. Bu sayede gözenekler açılacak ve kıl kökü de ortaya çıkacaktır. Elma sirkesi pamuk ile o bölgeye sürüldüğünde apseyi kurutacaktır. Bu yöntemler evde rahatlıkla yapılabilecek yöntemlerdir.

Kadınlarda Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir?

Sıcak su torbası

Elma sirkesi

Aspirin

Aloe vera

Salatalık

Sallama çay poşetleri

Kıl Dönmesi Ameliyatı?

Kıl dönmesi ameliyatından önce hastanın apsesi boşaltılır ve o bölgenin tamamen iltihaptan arınması beklenir. Daha sonra lokal anestezi yapılarak hasta bayıltıldıktan sonra makat bölgesinde küçük bir kesik açılır. O bölge iyice temizlendikten sonra kesik kapatılır. Ameliyat 30 dakika kadar sürer ve ameliyattan sonra hasta evine dönebilir.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Geçer Mi?

Kıl dönmesi belirtisi taşıyan kişinin o bölgede daha fazla apse oluşumuna izin vermeden hekime danışması gerekir. Apse içi hekimler tarafından boşaltıldıktan ve temizlendikten sonra ameliyat yapılır. Ameliyattan sonra bu sıkıntılar geçer ve hasta artık rutin hayatına devam eder.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Tekrarlar Mı?

Kıl dönmesi tedaviden sonra yine hijyene uyulmadığı takdirde tekrar yaşanabilir. Bu yüzden hijyenik koşullarda tedavi edilmelidir ve tedaviden sonra da yine hijyene dikkat edilmelidir.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Zararlı Mı?

Kıl dönmesi ağrılı ve akıntılı bir rahatsızlıktır. Kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Hemen tedavi edilmelidir.

Kadınlarda Kıl Dönmesi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kadınlarda Kıl Dönmesi