Kadınlarda Kansızlık

kadinlarda-kansizlik

Kadınlarda kansızlık genelde halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik sinyalleri ile gelen bir rahatsızlıktır. Yokuş çıkarken, hızlı yürüyüşte fiziksel olarak sarfedilen eforda ve merdiven çıkarken oluşan nefes darlığı ve çarpıntı demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık olarak ortaya çıkmaktadır. Her ay düzenli olarak yaşanan adet kanamalarında vücuttan belli miktarda demir atılmaktadır. Atılan demir sonucu da demir eksikliği ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkların yanı sıra et,balık, süt gibi besinleri tüketmeyen vejeteryan bireylerde de kansızlık görülmektedir.


Adet dönemlerinde birkaç ay sık adet dönemi yaşayan kadınlar demir yönünden zengin beslenseler bile demir eksikliği ortaya ortaya çıkabilmektedir. Doğurgan dönemde olan bütün kadınlarda kansızlık sıkıntısı sıkça yaşanmaktadır. Özellikle soluk cilt kendini belli eder. Kansızlık olduğu sürede kalp normalden daha fazla çalışacaktır ve ritim bozukluğu yaratacaktır. Kalbin aşırı çalışması da akciğerlerin aşırı çalışması demek olduğundan dolayı bu rahatsızlık nefes darlığı gibi sorunların ortaya çıkmasına da gebe olmaktadır. Ayrıca oluşan kansızlık nedeniyle vücut ısısında da düşüş meydana gelmektedir.


Kadınlarda Kansızlık Belirtileri Neler?

Kadınlarda Kansızlığın en belirgin 4 belirtisi vardır.

-Ayyuvarların daha az üretilmesi: Birçok faktör sebebiyle vücut daha yavaş alyuvar üretmeye başlar ve bunun sonucunda kansızlık doğar.

-Demir eksikliği: Normal bir insanın günlük demir ihtiyacı 2 mg’dir. En sık karşılaşılan kansızlık sebebi ise demir eksikliğidir. Çocuklarda ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir.

-Vitamin eksikliği: Vitaminler vücudun olmazsa olmazıdır ve B12 veya folik asit yeteri kadar bulunmadığı zaman kansızlık meydana gelmektedir.

-Hastalık faktörü: Vücut bazı hastalıklarla karşılaşınca, kansızlığı da beraberinde getirebilir. Erkekler için bu hastalıklar mide, bağırsak ve prostat kanseriyken; kadınlarda daha çok rahim kanseri olabilir.

Kadınlarda Kansızlık Nelere Yol Açar?

Kadınlarda oluşan kansızlık oluşmasının bir sebebi de B12 eksikliğidir. B12 eksikliği aşırı boyutlara ulaşırsa sonuçları mide kanserine kadar gidebilmektedir. Demir eksikliği sonucunda saç dökülmesi, tırnaklarda incelme, dilde ağrı ve acı, halsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. 

Kadınlarda Kansızlık Tedavisi Nedir?

Bu rahatsızlığın tedavisi rahatsızlığın seyrine ve şiddetine göre değişmektedir. Demir eksikliğine bağlı olarak geliştiyse hekiminiz tarafından size yeşil ağırlıklı sebze ve meyvelerin tüketimi tavsiyesini almanız muhtemeldir. Vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlıkta ise damla veya enjeksiyon yardımıyla vitamin takviyesi yapılmaktadır.

Kadınlarda Kansızlık Oranı Kaç?

Kadınların kansızlık sorunu ile karşılaşması çok yaygın bir şeydir. Öyle ki kadınların %70-%90 oranındaki kitlesi kansızlık ile karşılaşmıştır.

Yaşlı Kadınlarda Kansızlık

Birçok hastalık gibi kansızlık da yaşlı insanlarda daha ciddi boyutlarda yaşanmaktadır. Fiziksel aktivitelerin düşüklüğü kas gücünü de zayıflattığından dolayı kansızlık vücudu normal durumdan daha çabuk yoracaktır. Yaşlı kadınlar kansızlık ile karşılaştırklarında yeterli ve dengeli beslenmelidirler. Dengeli beslenme kansızlığın önüne geçmek için bir nevi tedavi konumundadır.

Kadınlarda Kansızlık Neden Olur?

En büyük sebeplerinden birisi düzenli olarak yaşanan adet dönemleridir. Adet dönemlerinde vücuttan kaybedilen kan miktarına bağlı olarak kansızlık gelişebilmektedir. Kalp eksilen kanın yerini doldurabilmek için daha fazla çalışacak ve bu da vücudu normalden daha fazla yoracaktır. Diğer sebebi ise yeterli demir odaklı beslenmemektir. 

Kadınlarda Aşırı Kansızlık

Aşırı kansızlığın sebebi adet kanamalarıdır. Normal adet kanaması yerine çok şiddetli adet kanaması yaşayan bireylerde aşırı kansızlık da görülebilmektedir.

Kadınlarda Kansızlığa Bağlı Saç Dökülmesi

Kansızlığın sebeplerinden birisi demir eksikliğidir. Demir eksikliği sonucunda saç dökülmesi meydana gelmektedir. Demir eksikliğini çözümü olarak demir odaklı beslenebilirsiniz. 

Kadınlarda Kansızlığa Ne İyi Gelir?

-Hayvansal Gıdalar

-C Vitamini

-Demir İlaçları

-Folik Asit

-B12 Vitamini

Kadınlarda Kansızlığın Nedenleri?

Kansızlığın tam bir nedeni yoktur aslında. Alyuvar üretimini azalması, demir eksikliği, vitamin eksikliği gibi durumların yanı sıra aşırı sinirlilik halleri de kansızlığa neden olabilmektedir. 

Hamile Kadınlarda Kansızlığa Ne İyi Gelir?

-Ispanak

-Elma

-Pancar

-Patlıcan

-Yumurta

-Nar

-Muz


Kadınlarda Kansızlık hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kadınlarda Kansızlık