Kadınlarda İdrar Kaçırma

kadinlarda-i-drar-kacirma

Ne yazık ki kadınların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri de idrar kaçırma problemidir ve bu durum sanıldığından çok daha yaygındır. Mesane kontrolünün kaybedilmesiyle birlikte idrarın istemeden dışarı çıkma durumudur. Kadınlarda idrarı tutamama durumu %14 ile 49 arasında değişmektedir. İdrar kaçırmaya sebep olan durumların başında çok sayıda doğum yapmak gelmektedir. Sigara kullanmak ve menapoza girmek de idrar tutamama durumunu tetiklemektedir. İdrar kaçırma durumunun teşhisi için fizik muayene ile ileri tetkike gidilmeden tanı koyulabilmektedir. Hastanın mesane günlüğünü tutması doktorun işini kolaylaştıracak bir durumdur. Kan testi ve idrar tahlili ile de idrar kaçırma sorununun tanısı koyulabilmektedir. Tedavisi için genelde Pelvik taban egzersizleri tercih edilmektedir. Stres tipi idrar kaçırma durumunda mesane üzerine baskı uygulayan öksürük, hapşırma, gülme veya fiziksel aktivite gibi durumlar idrar kaçırmaya neden olmaktadır. Aynı zamanda gebelik ve lohusa dönemi yaşanan stres bile idrar kaçırma problemine dönüşebilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavisi 

-Kiraz Sapı Kürü

-Mısır Püskülü Kürü

Kadınlarda İdrar Kaçırma Egzersizleri

-İdrarınızı tutmak için kullandığınız kaslarınızı sıkın ve beş saniye bekleyin. Sonra beş saniye dinlenin. (Eğer bu size zor gelirse 2 sn. kaslarınızı sıkıp 3 sn. dinlenebilirsiniz.)

-Hedefiniz bir defada 10 saniye süresince bekleyebilmek olmalı. Süreyi yavaş yavaş arttırabilirsiniz.

-Her gün en az 10’ar setlik üç tekrar şeklinde bu egzersizi uygulayın.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

İdrar kaçırma bir hastalık değildir, bir hastalığın belirtisidir. Günlük alışkanlıklardan, hastalıklardan veya fiziksel problemlerden kaynaklanabilir. Fakat bu problemin çözülmesi için kesinlikle bir hekimin muayene edip doğru teşhisi koyması gerekmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı 

Kadınlarda idrar kaçırma ameliyatında asıl hedef sarkmış idrar torbası ve idrar yolunu normale döndürmek, rahimde sarkma mevcut ise bunu düzeltmek ve genital bölge kaslarını eski biçimlerine döndürmektir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma ve Yanma 

Bazı durumlarda kadınlarda idrar yapma sırasında ağrı ve yanma hissi oluşur. Bu ağrı mesane, üretra veya perine kaynaklı olabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırmaya Hangi Bölüm Bakar?

İdrar kaçırma probleminiz varsa üroloji bölümüne gitmelisiniz.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nasıl Anlaşılır?

Normal yaşantıda idrarınızı istemsiz bir şekilde yapıyorsanız ve bu birden fazla kez olduysa idrar kaçırma probleminiz vardır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Namazı Bozar Mı?

Ne kadar tedavi görse de idrar kaçırma problemini bir türlü yenemeyen insanlar özrü olan insan olarak kabul edilir. Tıbbi olarak özrü olan hastalar, namaz vakti geldiği zaman ellerinden geldiğinde temizliklerini yapmalıdır ve idrar akıntısı sürse dahi onların abdesti namaz bitimine kadar bozulmaz.

Kadınlarda Gebelikte İdrar Kaçırma

Gebelik döneminde hemen hemen birçok kadının yaşadığı problemlerden biri de idrar kaçırmadır ve hamile olan kadınların büyük bir kısmı bu sorunu yaşar. Bunun en yaygın sebebi ise alınan kilolar ve çeşitli sebeplerdir. Özellikle anne adayı idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa bu durumu yaşaması çok olasıdır. Fakat çok yaygın görülse de her hamilede bu sorun görülmeyebilir.


Kadınlarda İdrar Kaçırma Lazer Tedavisi 

Lazer tedavisiyle birlikte mesanenin alt duvarı ve üretra etrafında bulunan ve üretrayı saran kasların esnekliğinin yeniden kazanılması sağlanır ve kaslar sıkılaşır.

Kadınlarda Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

Doğumdan hemen sonraki aylarda idrar tutamama şikayetine yaklaşık %20-30 oranında rastlanmaktadır. Normal doğum yapan kadınlarda idrar kaçırma problemi daha fazla görülmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

-Pelvik taban egzersizleri

-Daha az sıvı alımı

-Kilo kaybı

-Sigarayı bırakmak

-Kabızlığı yönetmek

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Tıbbi adı üriner inkontinans olan rahatsızlık, istem dışı bir şekilde idrarını tutamama problemidir. Kadınlarda bu problem her yaşta görülebilir. Fakat yaşlılarda daha sık rastlanır. Sürekli olarak tekrarlarsa hastalık olarak kabul edilir.

50 Yaş Üstü Kadınlarda İdrar Kaçırma

50 yaş üzeri kadınların %70-%80 civarı, idrar kaçırma problemi ile sıklıkla karşılaşmaktadır.

40 Yaş Üstü Kadınlarda İdrar Kaçırma

40 yaş üzeri kadınların yarısı idrar kaçırma problemi ile karşı karşıya gelmektedir.

Yetişkin Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri 

-Zayıf pelvik yapı nedeniyle idrar kaçırma

-Diyabet rahatsızlıkları

-İdrar yolu enfeksiyonları idrar kaçırmaya neden olabilir 

-Kullanılan Bazı ilaçlar idrar kaçırma sorununa yol açabilir

-Ani ortam değişiklikleri

-Sıvı tüketimi alışkanlıklarının değişimi


Kadınlarda İdrar Kaçırma hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma