Kadınlarda Göğüs Ağrısı

kadinlarda-gogus-agrisi

Mastalji adıyla bilinen göğüs ağrısı kadınlarda çeşitli sorunlardan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Bu ağrılar tek memede veya iki memede birden toplanabilir. Adet döneminde ve adet gecikmesinde meme ağrıması çok normaldir. Ancak adet kanamasıyla memelerdeki ağrı ve hassasiyet geçer. Hamilelikte yaşanan meme ağrısı da çok normal sayılır.


Çünkü hamileliğin ilk aylarından itibaren süt kanalları açılır ve memeler süt ile dolar. Bu da ağrıya ve hassasiyete neden olur. Bu ağrılar sırta, omuzlara ve kollara vurur. Uzun süren ve şiddetli meme ağrıları memede kist, apse veya kanserin 

nedeni olabilir. Böyle durumlarda hekime danışmakta fayda vardır. Ayrıca uzman hekimler kadınların yılda bir veya iki kez mamografi testi yaptırılması önermektedir. 

Kadınlarda Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Meme iltihabına bağlı meme ağrısı için;

Cadı fındığı çayı: 1 bardak su kaynatılır ve içine 2 yemek kaşığı cadı fındığı eklenir. Bu karışımın içine pamuk batırılıp, memedeki iltihaplı bölgeye 10 dakika masaj yapılır.

Ebegümeci çayı: 1 bardak su kaynatılır ve içine 1 yemek kaşığı ebegümeci eklenir. Bu karışımın içine pamuk batırılıp, memedeki iltihaplı bölgeye 10 dakika masaj yapılır.

Meme ağrısı için;

Keten tohumu suyu: 1 bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı keten tohumu eklenir. 1 gece bekletilir ve tüketilir.

Meme ağrısı ve hassasiyeti için;

Papatya çayı:1 bardak sıcak su kaynatılır. 1 yemek kaşığı papatya çiçeği eklenir. 10 dakika bekledikten sonra içilir. 

Adet dönemine bağlı meme ağrısı;

At kuyruğu otu çayı: 1 bardak sıcak suyun içerisinde 1 yemek kaşığı at kuyruğu otu eklenir. 10 dakika bekletilir ve içilir.

Daha fazla su içilmeli, yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalı, tuz tüketimi azaltılmalı, A ve E vitamini alınmalı. 

Böyle doğal yolarla geçmeyen meme ağrıları varsa kesinlikle hekime danışılmalı.

Kadınlarda Göğüs Ağrısı İçin Hangi Bölüm?

Uzun süren ve şiddetli meme ağrısı varsa genel cerrahi bölümüne gidilmelidir.

Kadınlarda Göğüs Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olabilir?

Göğüslerde şişlik ve ağrı hamilelik belirtisidir. Çünkü gebeliğin 3. ayından itibaren göğüsler büyümeye başlar. Süt kanalları açılır ve göğüs içi süt ile dolar. Bu da göğüslerde ağrı ve hassasiyete 

sebebiyet verir.

Kadınlarda Göğüs Ağrısı Ve Ateş Basması?

Göğüs ağrısı ve ateş basması genelde adet döneminin geleceğini haber verir. Hatta bazen adet gecikmesi yaşandığında bu belirtiler daha da artar. Menopoz döneminde de göğüs ağrısı ve ateş artar. 

Bunlar her kadında olabilecek bir şeydir. Ancak şiddetli göğüs ağrısı ve yüksek ateş yaşandığında doktora danışılmalıdır.

Kadınlarda Sol Göğüs Ağrısı Ve Batma?

Sol tarafta kalp bulunur. Kalp ile ilgili bir sorun olduğunda kalp ağrısı göğüs ağrısı olarak karşımıza çıkar. Kalp damar tıkanıklıkları ve kalp krizi şiddetli göğüs ağrısına neden olur. Ara ara tekrarlayan  sol göğüs ağrısı ve sol tarafta batma hissi varsa bir an önce uzman hekime danışılmalıdır.

Kadınlarda Göğüs Ağrısı ve Şişmesi?

Kadınlarda adet dönemlerinde, pms dönemlerinde, hamilelikte ve lohusalık dönemlerinde göğüs ağrısı ve şişmesi çok normal sayılır. Her adet döneminde ve öncesinde göğüs ağrısı ve şişmesi olur. Adet 

kanaması ile bu ağrı ve şişlikler geçer. Hamilelik şüphesi yaşayan kadınlarda da göğüs ağrısı ve şişmesi çok normaldir. Hamileliğin belirtilerindendir.

Kadınlarda İki Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Kadınlardaki iki göğüs ağrısının nedenleri şu şekildedir;

Hormonal nedenler: Özellikle 30'lu yaşlardaki kadınlarda hormonal dengesizlikler göğüs ağrısı ve şişmesine neden olur. Nedeni menopoz döneminin yaklaşması, hormon değiştirme tedavisi ve doğum

kontrol hapları kullanımıdır.

Hamilelik: Hamileliğin ilk aylarından itibaren göğüsler büyümeye ve süt kanalları açılmaya başlar. Bu da göğüslerde ağrıya ve şişliğe neden olur.

Memede iltihap: Süt kanallarının tıkanması ile meme uçlarında iltihap ve kızarıklık oluşur. 

Memede kist: Göğüs içlerinde içi sıvı dolu kesecikler oluşur. Bu kistler genelde iyi huyludur ve göğüste ağrıya neden olur. Ancak hekime danışmakta fayda vardır.

Memede apse: Meme dokusunda oluşan iltihaplar göğüslerde irin biriktirir. Bu da ağrıya neden olur.

Meme kanseri: Göğüs ağrısı yaşayan kadınlar genelde bunun nedenini kanser olarak algılarlar. Ancak bu yanlış bir algıdır. Kanser belirtileri memede sert, ağrısız ve düzensiz şekil alan kist oluşumudur. 

Kadınlarda Sağ Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Sağ göğüs ağrısı nedenleri arasında; göğüs ağrısı, nefes ağrısı, çarpıntı, kalp krizi vardır.

Kadınlarda Sol Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Kalp krizi belirtisi, nefes darlığı, çarpıntı


Kadınlarda Göğüs Ağrısı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kadınlarda Göğüs Ağrısı