Kadınlarda Diz Ağrısı

kadinlarda-diz-agrisi

Diz ağrısı genellikle fiziksel olsa da birçok sebeple olabilir. En önemli sebepleri arasında bir darbe sonucu yara almak ve zedelenmek vardır. Bunun dışında artrit, enfeksiyonlar, gut hastalığı gibi hastalıklarda da diz ağrısı görülebilir. Ama kıkırdakların aşınması sebebi ile oluşan diz ağrısı sonucu genellikle en çok kadınları etkiler. Çünkü kadınların diz anatomik yapısı erkeklere göre farklıdır. Ve dizlerin üstündeki yapışma noktası, karşı cinse göre 10 derece civarında daha dış tarafa dönüktür. Yani diz kapağı, kadınlarda daha dışa dönük olduğu için aşınmaya daha müsaittir. Aşınma sonucu ise bazı mekanik problemler ve ağrılar baş gösterebilir. Bahsedilen bu diz ağrısı ise genellikle yapılan hareketler sonucu ortaya çıkar. Yani eğip bükme hareketi yapılırken, merdiven çıkarken veya diz kapağının aktif rol aldığı diğer hareketlerde ağrı kendini belli eder. Diz kapağı ağrısı kadınlarda çok karşılaştığımız problemlerdendir. Bunda spora verilen önemle birlikte hareketin artması ve kadınların iş hayatında daha fazla yer alıyor olmasının etkisi mutlaka vardır. Günlük hayatta alınacak basit önlemlerle bu problemi uzak tutmak mümkün olabilir. 

Kadınlarda Diz Ağrısının Sebepleri

-Kireçlenme,

-Vücudun toksin oranının artması sonucu eklem arasında biriken iltihap nedeniyle,

-Sporcularda sıklıkla rastlanan menisküs yırtılmasıyla,

-Diz kapağındaki kemiğin hasar almasıyla,

-Aşırı kiloluluk ile oluşmaktadır.

Yaşlı Kadınlarda Diz Ağrısı

Yaşı ilerlemiş ve orta yaşlı kadınların en çok şikayetçi olduğu konulardan biri de diz ağrısıdır. Bunun fiziksel ya da bir hastalık kaynaklı birçok sebebi olabilir. Birleşik Krallık'ta 12 seneden uzun süre boyunca araştırıkan bu diz ağrısı problemi; yapılan yeni bir çalışmada gösteriyor ki 50 yaş ve üzeri kadınların yaklaşık yüzde altmış üçünün en az bir kez ya sürekli ya da bazı durumlarda diz ağrısı yaşıyor.

Hamile Kadınlarda Diz Ağrısı

Hamilelikte oluşan diz ağrısının nedenleri arasında fazla salgılanan östrojen nedeniyle oluşan hormonal değişiklikler, damarlardaki gerginlik, kilo alma, stres gibi nedenler bulunmaktadır.

Kadınlarda Diz Kapağı Ağrısı

Kıkırdakların aşınması sebebi ile oluşan diz ağrısı sonucu genellikle en çok kadınları etkiler. Çünkü kadınların diz anatomik yapısı erkeklere göre farklıdır.

Kadınlarda Diz Ağrısı Neden Olur?

Diz kapağı erkeklere oranla daha dışa dönük olunca, oluşan sürtüşme dolayısıyla diz kapağı kıkırdağında ağrılar olabilir. Bunun yanı sıra başka darbe ve travmalar da etkili olabilir. Fakat diz ağrısı başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bunların en başında tümörleri yağ dokusunun iltihaplanması ve enfeskon vb hastalıklar gelmektedir. . 

Kadınlarda Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Diz ağrısını geçirmek için evde yapabileceğiniz çeşitli egzersiz aktiviteleri ve bitkisel tedaviler bulunmaktadır. Evde yaptığınız tedaviden çözüm bulamadığınız taktirde bir Ortopedi uzmanına başvurmalısınız.

Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diz ağrısı için Ortopedi doktoruna gidilmelidir.

Kadınlarda Diz Ağrısı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kadınlarda Diz Ağrısı