Kadınlarda Baş Dönmesi

kadinlarda-bas-donmesi

Çok basit olarak görülse de, kadınların sıklıkla yaşadığı ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır baş dönmesi... Çok sık yaşanması, birçok araştırmanın yapılmasına ve uzmanların bu konuda çokça açıklama yapmasına sebep olmuştur. Ve ortak kanı, hafife alınmaması gerektiğidir. Lakin baş dönmesinin asıl sebebi, beyindeki kan akış miktarının azalmasıdır. Bunun yanında beynin denge merkezinden tutun da iç kulak hastalıklarına kadar temel sebepleri olabilir.


En sık baş dönmesi yaşanan dönemlerden biri de hamilelik dönemidir. Bunun ana sebepleri arasında demir eksikliği yaşanmasıdır. Ayrıca çok sıcak havaya maruz kalmak veya kan dolaşımını engelleyen pozisyonlarda durmak da baş dönmesine sebep olur.

Dolaşım problemleri de baş dönmesine yol açabilmektedir. Bunları arasında arterlerin tıkanması, kalp hastalığı, beyni kan akışının azalması ve yüksek tansiyon bulunmaktadır. Dolaşım sistemi problemleri iç kulağa kan akışını da azaltabilmektedir. Bu durum da baş dönmesinin anatomi sebeplerinden biridir. Kan şekerinin düşmesi sonucu baş dönmesi sıklıkla yaşanmaktadır. Bunun önüne geçmek için eser miktarda bal tüketilebilir. Tabi bahsedilen ballar kesinlikle organik olmalıdır.


Kadınlarda Baş Dönmesi Neden Olur?

-Vertigo

-Damarsal Nedenler

-Beyin Tümörleri

-Enfeksiyonlar

-Travmalar

-Hipertansiyon

Kadınlarda Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

Başınız sürekli dönüyorsa kesinlikle geç kalmadan bir Dahiliye doktoruna başvurmalısınız. Eğer ara dönem olarak oluşan bir baş dönmeniz varsa derin bir nefes almak alacağınız ilk önlem olmalı. Limon suyu da baş dönnmesine iyi gelen besinlerden birisidir. 

Kadınlarda Baş Dönmesi Hamilelik Belirtisi Mi?

Evet, kadınlarda oluşan baş dönmesinin en önemli sebeplerinden biri de hamileliktir. Bu dönemde kan akışı, hormonlar buna sebep olabilir.

Adet Dönemi Kadınlarda Baş Dönmesi 

Adet döneminde baş dönmesi oldukça fazla gerçekleşir. Çünkü adet dönemi kansızlık, halsızlik vb durumu beraberinde getirir. Ayrıca adet dönemi haricinde mevcut olan hastalıklar da, özellikle adet döneminde baş dönmesinin nüks etmesine sebep olabilir.

Kadınlarda Baş Dönmesi Evde Tedavisi

-Bal

-Kabak Çekirdeği

-C Vitaminli Besinler


Kadınlarda Baş Dönmesi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kadınlarda Baş Dönmesi