Kabızlık

kabizlik

Kabızlık ya da tuvalete çıkamama durumu kişinin bağırsaklarının yavaş olması nedeniyle bir hafta içerisinde üç ya da daha az sayıda tuvalete çıkma durumudur. Diğer adı ile konstipasyon olan kabızlık bağırsak sorunları arasında en yaygın olarak görülenidir. Kabızlıkla beraber kişide tuvalete çıkma zorluğu, dışkıyı tam anlamı ile çıkaramama, tuvalete çıktığında ağrı veya şişkinlik yaşaması gibi durumları da ortaya çıkarmaktadır. Kabızlık rahatsızlığının iki türü bulunmaktadır. Bunlardan biri tıkayıcı tip diğeri ise bağırsak yavaşlaması olarak bilinmektedir. Kabızlık sorunu uzun süreli ya da kronik bir hal aldığı zaman bununla beraber karın ağrısı, popodan kan gelmesi veya kişinin kilo kalbi mevcutsa hasta bir an önce doktora görünüp test yaptırmalı ya da kolonoskopi çektirmelidir.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık rahatsızlığı kişinin tuvalete çıkamaması ya da çıktığı zamanlarda zorluk çekmesi demektir. 

Kabızlık Belirtileri

Çok az ve çok sert dışkılama, tuvalete çıkarken zorlanma ve tuvalete çıkma durumunun az olması kabızlık rahatsızlığı belirtileri arasında görülmektedir.

Kabızlık Ne İyi Gelir?

Posa ve lif açısından zengin gıdaların ve bol miktarda su tüketiminin kabızlığa iyi gelmektedir.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık rahatsızlığının geçmesi için kişinin sık sık hareket etmesi, bol su ve sulu gıdalar tüketilmesi, yiyeceklerin iyice çiğnenmesi, süt, süt ürünleri, kafein tüketimini azaltması, sebze, meyve, bakliyat tüketiminin artırılması ve kişinin tuvalet ihtiyacını ertelemeyerek düzenli bir şekilde tuvalete çıkması kabızlık durumunu geçirmektedir.

Kabızlık İçin Fitil Nedir?

Bebeklerde yaşanan kabızlık sorunum da fitilin ve fitilin yanı sıra zeytinyağı da etkili bir ilaçtır. Fakat bebekler için fitil kullanımını doktorunuza danışmadan yapmamanız belirtilmektedir. 

Kabızlık Nasıl Giderilir?

 Kabızlık kişinin hareket etmesi, bol su tüketmesi, kuru meyveler, lifli gıdalar tüketilmesi ile giderilmektedir. 

Kabızlık Neden Olur?

Sürekli katı gıdalarla beslenmek, tuvalet ihtiyacını sonra ertelemek, hormonsal rahatsızlıklar, kolon çevresindeki sinir anormallikleri, kolon ya da rektumda tıkanıklık ya da darlık, hormonsal rahatsızlıklar ve inek sütünün çok tüketilmesi kabızlık sebebi olarak görülmektedir. 

Kabızlık Ateş Yapar Mı?

Kabızlık hastalığı normalde ateş yapmamakta beraber eğer kişide kabızlığın yanında ateş ya da kabızlık ile birlikte dönüşümlü olarak ishal de görünüyorsa acilen doktora gitmesi gerekmektedir.

Kabızlık Acilen Nasıl Giderilir?

 Kabızlığın acilen giderilmesini isteyen bir kişi herhangi bir yiyecek ile mucizevi bir şekilde tuvalete çıkmayı beklememelidir. Fakat c vitamini, zeytinyağı, bol su tüketimi ve lifli gıdalar hızlı bir şekilde kabızlığı gidermektedir. 

Kabızlık Ağrı Yapar Mı?

 Kabızlık sorununun kişilerde ağrı yaptığı sıkça görülmektedir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nedir?

Beyaz et, kuru meyveler, lifli gıdalar, zeytin ve zeytinyağı ve bol su tüketmek kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında bilinmektedir.

A Vitamini Kabızlık Yapar Mı?

A vitamininin kabızlık yaptığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Kabızlık Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Kabızlık genelde karın ağrısı ile kendini gösterebilmektedir. Bu ağrının bacağa vurması durumunun olası olduğu gibi başka sebeplerden dolayı da kişi bacak ağrısı çekiyor olabilir.

Kabızlık Bağırsak Kanserine Yol Açar Mı?

Kabızlık rahatsızlığı ile beraber kişi de başka rahatsızlıklar ya da bulgular mevcutsa kişinin bağırsak kanserine yakalanma riski olduğu bilinmektedir.

Kabızlık Çayı Nedir?

İçerisinde nane, rezene, sinameki, ekinezya, karahindiba, zencefil, elma, ısırgan, rezene ve kuşburnunun yer aldığı şifalı otlar ile hazırlanan ve aktarlarda da bulabileceğiniz kabızlığa iyi gelen bir karışım çay olarak bilinmektedir. 

C Vitamini Kabızlık Yapar Mı?

C vitamininin kabızlık yapmadığı aksine, kabızlığa iyi geldi fakat fazla kullanımının ishal, mide bulantısı, kramplar ve karın ağrısı gibi durumlara neden olabileceği bilinmektedir.

Kabızlık Çorbası Nedir?

Pırasa, zerdeçal, zeytinyağı, maydanoz, balkabağı, soğan, lahana tuz ve karabiberin su ile karıştırılarak yapıldığı ve kabızlığa iyi geldiği bilinen bir çorbadır.

Kabızlık Çarpıntı Yapar Mı?

Kabızlık rahatsızlığının çarpıntı yapıp yapmadığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

D Vitamini Kabızlık Yapar Mı Bebeklerde?

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi D vitamininin fazla alımında da bebeklerin kabızlık sorunu ile doktorlara göründüğü bilinmektedir. 

Kabızlık En Fazla Kaç Gün Sürer?

Kabızlık durumu kişinin başka bir rahatsızlığı bulunup bulunmadığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. 

Kabızlık Evde Nasıl Giderilir?

Bol miktarda zeytinyağı, lifli gıdalar, kuru meyveler ve su tüketimi kabızlığın giderilmesinde evdeki yardımcılarımız olarak bilinmektedir. 

Kabızlık Giderici Besinler Nelerdir?

Beyaz et, kuru meyveler, keten tohumu, zeytinyağı, lif içeren gıdalar, kekik gibi besinler kabızlığın giderilmesinde önemli rol oynamaktadır.


Kabızlık hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kabızlık