Jinjivit

jinjivit


Diş etrafında bulunan et tabakasına zarar gelmesi durumunda jinjivit denen bir hastalık meydana gelir. Genelde halk arasında diş eti iltihabı olarak adlandırılır. Bu duruma ağızda meydana gelen bakterileşmelerin neden olacağı gibi kişinin özensiz bakım yapması gibi durumlarda da meydana gelmektedir. Bu gibi sorunlar yaşandığında kişi diş etlerinde kırmızılık şişlik gibi sorunlarla karşılaşabilir ve ağrı duyabilir. Bu yazımızda ağız bakımı ve jinjivit konusunda kafamızda meydana gelen bir takım soruları derledik ve çözüm yolları aradık.

Jinjivit Ne Demek?

Diş etinde oluşan enfekte olmuş hücrelerin kişide ağrı oluşturması durumuna jinjivit denmektedir. Buna aynı zamanda periodontal hastalık ismiyle de yaklaşılır.

Jinjivit Nasıl Geçer?

Jinjivit çok fazla zorluk oluşturacak bir hastalık değildir. Tedavi yolu kişi açısından sıkıntı çıkarmaz. Düzenli ağız bakımı uygulamak, dişleri temizlemek bu durumdan kurtulmamıza neden olacaktır.

Jinjivit Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık için bazı belirtiler vardır fakat jinjivit hafif ilerliyorsa bu durumu fark etmeyebilirsiniz. Görünüşe bakarakta diş etlerinizin takibini yapabilirsiniz. Diş etlerinizin kırmızıya dönük bir renk alması ve şişmesi jinjivit belirtileri verdiğine işaret etmektedir..

Jinjivit Kelime Anlamı Nedir?

Diş etinde oluşan iltihaplı yapı sonucunda diş etinin şişmesi sonucuna jinjivit denmektedir.

Bebeklerde Jinjivit Meydana Gelme Sıklığı Nedir?

Jİnjivit bazı dönemlerde kişide sık sık tekrarlayabilir. Ağız temizliğine önem vermekle bu sorunun tekrarlama sıklığını azaltabilirsiniz.

Jinjivit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş temizliğinde genelde hekimler yumuşak diş fırçası önermektedirler çünkü yumuşak diş fırçası kişilerin diş etlerine daha az hasar verir. Jinjivit oluşumundan sonra kişinin bazı yiyeceklere dikkat etmesi gereklidir. Beslenmeye dikkat ederek iltihap oluşumunun önünü kesmeli ve ağrıyı azaltmalıdır.

Jinjivit Nedir?

Diş etrafını saran dokuların zarar görmesi ve bu dokuların iltihaplanıp şişmesine jinjivit denir.

Jinjivit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Öncelikle bu sorunla karşılaşıldığında bir hekimle görüşülmelidir ve sonrasında doktorun vereceği talimatlara uyulmalıdır. Genelde nitroimidazol grubu ilaçlarla tedaviyi destekleyici yol izlenir.

Jinjivit Neden Olur?

Kişide bağışıklığın düşmesine bağlı olarak bakterilere karşı savaşma gücü de zayıflar ve bu durumda jinjivite neden olabilir.

Jinjivit Tedavisi Nasıl İlerler?

Hastalığın gözlendiği kişiler öncelikle diş temizliğine dikkat eder ve diş ipi kullanarak diş aralarındaki bakterileri düzenli olarak imha eder. Giden bakteriler bir süre sonra bölgeden temizlenecek ve iltihap oluşumunun getirdiği sorunlara elveda denecektir.


Jinjivit hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Jinjivit