İskemi

iskemi

Vücuttaki dokularda kan akışının zayıflaması sonucunda iskemi denilen hastalık oluşur. İskemi nedeniyle tıkanan dokulardan dolayı vücuda oksijen ve kan gidemez. Bu nedenle hayati tehlike oluşturan bir hastalıktır. İskemi hastalığı kan akışının yavaşlamasından dolayı ortaya çıkar. Bunun dışında damarlarda oluşan plaklar ve pıhtılar da iskemiye neden olan faktörler arasındadır. Genelde vücudun yağlanması ve kolesterolün artması iskemiye neden olur.  İskemi göğüs ağrısı, boyun ağrısı, çene ağrısı, omuz ağrısı, kol ağrısı, mide bulantısı, kusma, terleme, halsizlik, yorgunluk ve nefes darlığı ile kendini belli eder. İskemi belirtileri olan kişiler uzman bir hekime görünmeli ve tedavi olmalıdırlar.

İskemi Anlamı Ne?

İskemi hastalığı kan akışında bazı problemler olmasından dolayı vücudun belli bölgelerine yeterli, seviyede kan ve oksijen gitmemesidir. İskemi genelde damarlarda tıkanıklıktan dolayı olur.

İskemi Neden Olur?

İskemiye neden olan sebepler arasında kan akışının yavaşlaması, kalp hastalıkları, kolesterol, damarların tıkanması, damar cidarının iltihap kapması, romatolojik hastalıklar ve ottoimmün hastalıklar vardır.

İskemi Nasıl Tedavi Edilir?

İskemi tanısı konulan hastalarda iskemik hasar olan dokulara oksijen ulaştırılır. Hastalara ilaç tedavisi, anjiyografi verilir. Bazı hastalara bypass ameliyatı yapılır.

İskemi Doku Ne Demek?

İskemik doku damarlarda tıkanıklık ve pıhtılaşma olmasından dolayı oksijen ve kan gitmeyen doku demektir.

İskemik Felç Nedir?

İskemik felç beyin damarların tıkanmasından dolayı beyine giden kan akışının yavaşlaması veya durması ile oluşur. Böylece beyine kan akışı sağlanmaz, beyin oksijensiz kalır ve inme gerçekleşir.

İskemi Gliotik Nedir?

İskemi gliotik küçük damar tıkanıklığı anlamına gelir.

İskemi Hipoksi Farkı?

İskemi hastalığı ile hipoksi hastalığın birbirne sıklıkla karıştsırılıyor. Ancak ikisinin farkı şudur ki; hipoksi vücuttaki oksijenin az olması anlamına gelir. Hipokside olguların hepsi etkilenmez. Ancak hassas hücrelerde hipoksi yani oksijen azlığı olması iskemiye sebebiyet verebilir. O dokularda iskemik zararlar oluşturabilir.

İskemi Hastalığı Belirtileri?

İskemi hastalığının belirtileri; çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, kol ağrısı, çene ağrısı, boyun ağrısı, mide bulantısı, kusma, bilinç kaybı, görmede güçlük, görme kaybı, konuşmada zorluk, denge kaybı, kasılma ve his kaybıdır.

İskemi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İskemi