İnterseks

interseks

İnterseks bir bireyde kadın ve erkek cinsiyet özelliklerinin bir arada bulunması demektir. Bir kişide bazen interseks özellikler kromazamal olabileceği gibi bazense kromazomal belirtilerle ortaya çıkmayabiliyor.

İnterseksüelin Kelime Anlamı Nedir?

İnterseks kelimesi bireyin biyolojik cinsiyet özellikleriyle birlikte ortaya çıkan durumların ne kadın ne de erkek vücut özelliklerine uyum göstermemesi durumudur.

İnterseksüel Organı Nasıldır?

İnterseks bireylerin cinsel organları, eşey bezleri, kromozom yapıları ve üreme organları biraz farklıdır. Bu durum doğuştan görülebileceği gibi ergenlikte de ortaya çıkabilir. Kişi kadına alt hormonlar taşıyabilir ve erkek eşey organına da sahip olabilir. Tüm bireyler kadın veya erkek olacak diye bir kaide bulunmamaktadır.

İnterseks Belirtileri Nelerdir?

İnterseks bireylerde kadın erkek ayrımı yapılamadığı için uzman psikolog eşliğinde kişinin hangi cinsiyete yönelimi olduğu öncelikle belirlenmelidir. İnterseks birey kadın özellikleri de gösterebilir erkek özellikleri de öncelikle değerlendirilme yapıldıktan sonra bir karar verilmelidir. 

İnterseks Bireyler Hamile Kalabilir Mi?

İnterseks bireylerde hamile kalmak gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

İnterseks Bir Bireyin Bulunma Olasılığı Nedir? 

Tüm dünyada interseks bireylerin bulunma olasılığı kızıl saçlı doğan kişilerin sayısına yakındır. Bu oran dünya nüfusunun 1.7’sine karşılık gelmektedir. 

İnterseks Birey Olmak Günah Mıdır?

İnterseks birey olarak yaşamak kişinin elinde olan bir durum değildir. Toplumda bireyler genellikle dışlanmakta ve hor görülmektedir. Bu durum kişinin iradesine bağlı olmadığı için günah diye nitelendirmek, kınamak, cezalandırmaya çalışmak çok yanlış bir düşüncedir.

İnterseks Genetik Mi?

İnterseks anne karnında meydana gelen bir takım kromozomal farklılıklardan ötürü meydana gelebilir bu yanlış ilaç kullanımı çevresel faktörler gibi akla gelebilecek birçok nedenden dolayı olabilir.

İnterseks Hastalık Mıdır?

İnterseks bir hastalık değildir. Toplumda bu gibi yanlış düşüneler interseks bireylere kötü etki etmekte ve psikolojik açıdan bireyleri çok derinden yaralamaktadır. Bu gibi düşünceler çok bilinçsizce üretilen düşüncelerdir.

İnterseks Hormonal Bir Bozukluk Mudur?

İnterseks bireylerde kişiler genital bir belirsizlik içindedir. Birey dişi veya erkek ile aynı genotipte olabilir fakat farklı fenotiplerde gözükebilir. Bu karmaşaya bağlı hormonlarda da bir takım karmaşalar olması mümkündür. Hormon dengesizliğinin bu bireylerde seyretmesi çok muhtemel bir olasılık. Bu durum interseks bireyin farkındalığının artması durumunda yaşamında kontrollü bir ilerleyişle yürütülmesi gerekliliğini de beraberinde getirir.

İnterseks İngilizce Bir Kelime Midir?

İnterseks İngilizce kir kelime olup inter ve seks kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir.


İnterseks hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İnterseks