İnsomnia Çeşitleri Nelerdir?

(İnsomnia)

insomnia-cesitleri-nelerdir

İnsomnia Çeşitleri Nelerdir?

Uykusuzluk olarak bilinen insomnianın üç farklı çeşidi bulunmakla birlikte bnunlar ; ‘uyku başlangıcı, uykuyu sürdürememe ve erken uyanma’dır.

İnsomnia tıp dilinde sıklıkla kullanılan bir kavram olmakla birlikte, kısaca uykusuzluk problemi olarak bilinir. Çeşitli nedenlerden dolayı kişiler ne kadar yorgun olursa olsunlar, uykuya dalmakta zorlanmaktadır. Halk arasında çok yaygın bir problemdir ve kişi uykuya güç de olsa uykuya geçer. Fakat bu kez de sık sık uyanmak durumda kalır. Yeteri kadar uyumamak, kişinin iş hayatında ki verimliliğini, öğrencilik yaşamını, sağlığını ve daha pek çok şeyi etkileyebilmektedir. Dolayısı ile insomnia şüphesi olan kişilerin mutlaka bu durumun çözüme ulaşmasını sağlaması gerekir.

İnsomnia Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında uykusuzluk kavramı olarak bilinen insomnianın en belirgin özellikleri arasında ‘hafızada güçlük, gereğinden daha erken uyanmak, sinirli bir ruh hali, konsantrasyon kurmakta zorlanmak, sürekli yorgunluk, gün içinde sürekli uykulu hissetme ve uykuya dalmakta güçlük çekme’ gibi etkiler yer almaktadır.

İnsomnia Nedir?

İnsomnia kişinin çeşitli nedenlerden kaynaklanan uykusuzluk problemidir. Uykuya dalamama, dalınsa bile kısa sürede uyanma ve ertesi gün yine bunun olumsuz etkilerini yaşatan karakterize olan bir uyku hastalığıdır.

İnsomnia Anlamı Nedir?

Tıp dilinde insomnia olarak bilinen bu terimin kelime karşılığı olarak uykusuz kalma, uyuyamama gibi kelimeler kullanılabilir.

İnsomnia Çeşitleri Nelerdir?

Uykusuzluk olarak bilinen insomnianın üç farklı çeşidi bulunmakla birlikte bunlar ; ‘uyku başlangıcı, uykuyu sürdürememe ve erken uyanma’dır.

İnsomnia Geçer Mi?

İnsomnia problemi ile uğraşanlar için pek çok tedavi olma şekli bulunur. Bunun için bir psikiyatristten de destek alınabilmesi ile birlikte genelde reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla insomnianın önüne geçilebilmektedir.

İnsomnia Genetik Mi?

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre uykusuzluğun genetik faktörlerden kaynaklandığı ispatlanmıştır. Aile bireylerinde de görülme ihtimali söz konusudur.

İnsomnia Hastası Ünlüler Kimlerdir?

İnsomnia ile mücadele eden ünlü isimler arasında ‘Tom Cruise, Winston Churchill,Charles Dickens, Marlah Carey, Marissa Mayer’ yer almaktadır.

İnsomnia Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İnsomnia rahatsızlığının bilinen en yaygın belirtilerinin ‘uyku konusunda anksiyete yaşanma, sürekli artan hatalar yapmak, bir konu ya da iş üzerinde odaklanamamak, çok erken uyanmak, sürekli uykulu hissetmek’ olduğu bilinir.

İnsomnia Hastaları Kaç Saat Uyur?

Normalde yetişkin bireylerin yaklaşık 7-8 saat boyunca kesintisiz bir şekilde uyuması gerekmektedir. Fakat insomnia geçiren kişiler yaklaşık 3-3.5 saat kadar uyuyabilmektedir. Bu uyku süresi yetersiz gelmekle birlikte aynı zamanda kişiler çok kalitesiz bir uyku yaşamaktadırlar.

İnsomnia Nasıl Tedavi Edilir?

İnsomnianın en geçerli tedavisinin bilişsel davranışçı terapi yöntemi olduğu bilinir. Bu tip tedavi yönteminde uyku klinikleri ile birlikte psikiyatri kliniği ile çalışılması gerekmektedir. Bunun dışında reçeteli uyku ilaçları ile insomnia tedavisi mümkündür.

İnsomnia Öldürür Mü?

Uyku, beslenmek ve cinsel ihtiyaçlar gibi en temel ihtiyaçlar listesinde yer almaktadır. Yeteri kadar uyumamak, beden ve tuh sağlığına ciddi ölçüde zarar verebilmektedir. Dolayısı ile ölümcül bir noktaya gelmemesi için kişiler mutlaka bir uzman desteğine başvurmalıdır.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İnsomnia