İnme

inme

İnme çoğu zaman aniden olan bir rahatsızlıktır. Bazen öncesinde belirli belirtiler verse de bazen aniden hayatımızın ortasına yerleşebilir. İnme nedir ve nasıl bir hastalıktır bunları adım adım irdeleyelim.

İnme Nedir?

İnme damardaki bir takım bozulma durumları göz alınarak beynin çalışmasında bir takım sorunların oluşması sonucu oluşabilir. Bazen inme aniden de gelişebilen bir hastalıktır ve bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir.

İnme Belirtileri Nelerdir?

Kişinin öncelikle yüzünde, kollarında be bacaklarında bir takım uyuşmalar şeklinde bir takım belirtiler gösterebilir. Kişi aynı zamanda çift görme, konuşmada ve anlatılanlarda anlama güçlüğü gibi sorunlarla da karşılaşılır. Yürürken dengesizlik ve sersemlik oluşabilir. 

İnme Ne Demektir?

İnmenin diğer bir adı da serebrovasküler olaydır ve bu olay sinir sistemiyle doğrudan bağlantılıdır. Kan damarlarında çıkan bir sorun sinir sistemini etkiler ve bu bütün organların çalışmasına etkide bulunur. 

İnme Sonucu Ne Olur?

İnme sonucu beynin işlevinde bir takım kayıplar oluşur. Kişilerin sağ veya sol taraflarında ya da iki taraflarında da uyuşmalar meydana gelebilir. Kişi bilincini kaybedebilir, güçten düşebilir ve bazı hastalar ayağa kalkamaz dengesini kuramaz hale gelir.

İnmenin Meydana Gelme Nedenleri?

İnme beyin damarlarının tahrip olması, tıkanması gibi bir takım sorunlarda beyne oksijen gidemeyeceği için kan akışında aksamalar oluşacağından beyin hücrelerinin ölmesi gibi bir durum meydana gelir. Beyin hücreleri glikoz ihtiyacını karşılayamaz ve yok olurlar.

İnme İnmesi İçin Risk Oluşturan Faktörler Nelerdir?

Obezite ve yanlış beslenen kişiler, 60 yaş üstü insanlar ve erkek bireylerde inme riski daha yüksektir. Alkol sigara kullanımının yüksek olması, Hareketsiz yaşam, kalp ve damar hastalıkları inmeye sebep olabilmektedir.

İnme Beyin Kanamasına Sebep Olur Mu?

Beyin kanaması olan bireylerde açık beyin ameliyatıyla müdahale edilebilir bazı durumlarda inmeyle sonuçlanma ihtimali de vardır.

İnme Çeşitleri Nelerdir?

İnmeler kanamalı ve tıkamalı olmak üzere iki farklı durumda incelenir. Tıkayıcı ivme; Beyne giden damarın tıkanması, beyne giden atardamar sertliklerine dayanan tıkanmalar, doğum sonrası damar yapısında meydana gelen bozulmalar yoluyla oluşan tıkanmalar şeklindedir. Kanayıcı inmeler ise Yüksek tansiyona bağlı damarların tahrip olmasıyla beyin damarlarında balonlaşma ve atardamar ve toplardamar arasındaki bağlantının yok olması durumunda iki şekilde meydana gelir.

İnme Durumunda İlk Yardım Ne Şekilde Yapılmalı?

Hasta öncelikle nefes alacak şekilde izlenir. Nabzı kontrol edilir. Bilincinin açık kalması sağlanmaya çalışılır. Acil yardım ekibi aranarak en yakın sağlık kuruluşuna nakli sağlanır.

İnme Düzelir Mi?

İnmenin hangi tipte olduğunun iyileşme sürecindeki etkisi çok fazladır. Bazı inmeler iyileşmekte fakat bazıları kalıcıdır.


İnme hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İnme