İnfertilite

infertilite

İnfertilite çiftlerin düzenli olarak cinsel ilişki yaşamalarına ve korunmamalarına rağmen hamilelik oluşmamasıdır. Bu durum halk arasında kısırlık olarak bilinir. İnfertilite ileri yaşlarda daha çok görülür. İnfertilite tanısı konulan kişilerin vakit kaybetmeden muayene olması gerekir. İnfertilite üreme sistemi ile ilgili bir problemdir. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilir. Erkeklerde sperm sayısının az olması, spermde yapısal bozukluk, kanal tıkanıklıkları, hormon bozuklukları, şeker hastalığı, kanser tedavisi, enfeksiyonlar, testesteron eksikliği, sigara alkol kullanımı ve stres kısırlığın nedenleridir. Kadınlarda ise tüplerin tahrip olması, tüplerde tıkanma, düzensiz adet dönemi, yumurtalıklarda problemler, enfeksiyonlar, yumurtalama bozuklukları, rahimde miyom, karın içi yapışıklığı, tiroid problemleri, kanser tedavisi, obezite, diyabet, karaciğer hastalıkları, sigara – alkol ve kafein kullanımı kısırlığın nedenlerindendir.

İnfertilite Nedir?

İnfertilite çiftlerin uzun süredir korunmadan cinsel ilişkiye girmeleri ancak üreme sistemindeki problemlerden ve başka nedenlerden dolayı gebeliğin oluşmamasıdır. Buna halk arasında kısırlık da nedir.

İnfertilite Ne Demek?

İnfertilite kısırlık demektir. Çiftlerin uzun süre düzenli olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebeliğin oluşmamasıdır.

İnfertilite Nedenleri?

İnfertilite kadınlardaki nedenleri; tüplerde tıkanıklık, tüplerin tahrip olması, tüplerde yapışıklık, düzensiz adet döngüsü, enfeksiyonlar, yumurtalama bozuklukları, erken menopoza girme, rahim içi miyomlar, tiroid problemleri, kanser tedavisi, karaciğer hastalıkları, diyabet, obezlik, sigara alkol kullanımı, fazla kafein tüketimi ve stres.

Erkeklerdeki nedenleri; sperm sayısının ve kalitesinin azalması, spermde yapısal bozukluk, kanal tıkanması, çocukken geçirilen ateşli hastalıklar, şeker hastalığı, kanser tedavisi, enfeksiyon, testosteron eksikliği, sigara alkol kullanımı ve stres.

İnfertilite Akupunktur Noktaları?

İnfertilite tedavisinde akupunktur yapılır. Akupunktur çocuk sahibi olamayan kadın ve erkeğin yaşadığı stres, korku, anksiyeteyi azaltır. Çocuk sahibi olmak için yapılan tüp bebek tedavisinde özellikle kadının daha rahat ve huzurlu olmasını sağlar. Akupunktur ile rahim içinde kan artar ve rahim içi dokusu iyileşir. Bebek için elverişli bir ortama dönüşür. Ayrıca bağışıklık sistemine iyi gelir. Düşük riskini ortadan kaldırır. 

İnfertilite Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

 Doğurganlık testi adet döngüsünün 2. veya 3. günü yapılır. Böylece infertilite tespit edilir.

İnfertilite Aşılama Nasıl Yapılır?

Kısırlık durumlarında erkekten alınan sperm cinsel ilişki dışında herhangi bir şekilde kadın rahmine bırakma işlemine aşılama denir. 

İnfertilite Bölümü Olan Devlet Hastaneleri?

Ankara Şehir Hastanesi, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

İnfertilite Hangi Bölüm Bakar?

İnfertilite problemi eğer erkekteyse üroloğa gitmesi gerekir. Ancak kadındaysa kadın hastalıkları ve doğum bölümüne gitmek gerekir.

İnfertilite İlaçları?

İnfertilite de kullanılan ilaçlar yumurtalık hormonunu baskılayan ilaçlar (suprecur, suprefact, lucrin, synarel, decapeptly), yumurta gelişimini etkileyen ilaçlar ( puregon, gonal-f, metrodin, follegon), yumurta çatlatan ilaçlar(pregnyl, profasi, choragon) kullanılır.

İnfertilite Kısırlık Nedir?

İnfertilite 1 yıl boyunca düzenli cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebe kalınmaması durumudur.

İnfertilite Ozon Tedavisi?

Kısırlık yaşayan kadın ve erkeklerde ozon tedavisi kullanılır. Ozon tedavisi sayesinde gebelik şansı artar.

İnfertilite Olan Bir Hamile Kalabilir Mi?

İnfertilite olan kadın veya erkek gerekli tedavilerini olduktan sonra bebek sahibi olabilirler.

İnfertilite İçin Şifalı Bitkiler?

İnfertilite olanların bebek sahibi olması için tedavi olmak gerekir. Ancak bunun yanında şifalı bitkiler de tüketilebilir. 

İnfertilite Tedavisi Aşamaları?

İnfertilite tedavisi olmak için önce tanı konulması gerekir. Ardından da kandaki hormon seviyelerine bakılır. Babadan alınan spermler ile anneden alınan yumurta vücut dışında döllenir ve annenin rahmine yerleştirilir. Böylece hamilelik sağlanır.

İnfertilite Tanısı Nasıl Konur?

İnfertilite şüphesi olan kadında jinekolojik muayene yapılır ve ultrason görüntüsüne bakılır. Ardından patolojik inceleme yapılır ve kısırlık tanısı konulur.

İnfertilite Yapılan Testler?

İnfertilite için kan testleri ve hormon testleri yapılır.

İnfertilite Yogası?

İnfertilite olan kadınların yoga yapmaları önerilir. Lotus pozisyonu, köprü pozisyonu, çocuk pozisyonu, kedi duruşu pozisyonu ve kelebek duruşu pozisyonu hamile kalma şansını artırır.


İnfertilite hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İnfertilite