İmpetigo

impetigo

İmpetigo özellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte, ciltte bakteriden kaynaklı lezyonlara da neden olur. Çocukların ellerinde, yüzlerinde, ayaklarında, burunlarında, ağzı ve göz çevrelerinde bakterinin neden olduğu kırmızı yaralar oluşabilmektedir. İki farklı bakteriden kaynaklandığı için iki farklı karakterde gelişen bu rahatsızlık, genelde sıvı dolu kabarcıklarla ya da normal görünümlü kırmızı yaralarla karakterize olabilmektedir. Herhangi bir nedenle oluşan kesiklerin hemen bakımı yapılarak, cildin temizliğine önem verilerek ve sıyrıkları kirlerden arındırmak ile birlikte bu rahatsızlığın önüne geçilebilir. Çocuklarda bu rahatsızlığa bağlı olarak gelişen halsizlik, ateş, yorgunluk ve mide bulantısı geliştiğinde de antibiyotik tedavisi uygun görülebilir.

İmpetigo Nedir?

İmpetigo özellikle çocuklarda görülen ve aureus ve pyogenes isimli bakterilerin neden olduğu, enfeksiyon kaynaklı, bulaşıcılık özelliği olan bir enfeksiyondur. Ayrıca iki farklı bakterilerden kaynaklandığı için bülloz ve bülloz olmayan olmak üzere iki farklı türü de bulunmaktadır. Oluşturdukları yara çeşidine göre de birbirinden ayrılmaktadırlar.

İmpetigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ciltte gelişen enfeksiyona bağlı ve enfeksiyonun neden olduğu tahribata bağlı olarak gelişen tedavi yolları bulunmaktadır. Bu tahribatın ciddiyetine göre değişmekle birlikte, cildin temiz tutulması ya da antibiyotik kullanımı ile birlikte tedaviler değişebilir.

İmpetigo Etkeni Nedir?

İmpetigo bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Bu bakteriler ise ‘streptococcus pyogenes ve staphylococcus aureus’tur. Etken olarak bu iki farklı bakteri çeşidi gösterilebilir.

İmpetigo Belirtileri Nelerdir?

Bakteri kaynaklı bir cilt enfeksiyonu olan impetigonun belirtileri arasında ‘çocukların ağız ve kulak çevresinde kırmızı kabarcıklar, irin birikimi, sarı renkli kabuklanmalar’ yer almaktadır. Bununla birlikte, ciltte görülen deformasyonlar haricinde ateş, halsizlik, yorgunluk görülebilir.

İmpetigo Bulaşıcı Mıdır?

İmopetigo bakteri kaynaklı bir cilt enfeksiyonu olduğundan dolayı bulaşıcılık özelliği taşımakla birlikte, bu taşıyıcılık hastalığın seyri ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

İmpetigo Komplikasyonları Nelerdir?

İmpetigo rahatsızlığının en büyük komplikasyonları arasında böbrek hasarı yer almaktadır. Bunun dışında yaralar çabucak iyileşme özelliği gösterir. Tek zararının böbrek komplikasyonları olabileceği düşünülür.

İmpetigo Nasıl Bulaşır?

Hızlıca bulaşma özelliği gösteren impetigo genellikle sarılma ile ve ten teması ile bulaşır. Bunun dışında başka bireylere bulaştırmadan, sağlıklı olan cilt bölgelerine de bulaştırılabilir.

İmpetigo Nasıl Geçer?

Antibiyotikli merhem kullanımı ile lezyonlar iyileştirilirken, ateş halsizlik gibi şikayetler için oral yolla antibiyotikler kullanılabilir.

İmpetigo Ne İyi Gelir?

Merhem kullanımı sırasında eldiven kullanılması, tırnakların kesilmesi, ellerin sıklıkla yıkanması, kıyafetlerin diğer kıyafetlerle karıştırılmadan yıkanması, lezyonlu bölgelerin temiz tutulması gibi sıralamalar yapılabilir. 

İmpetigo hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İmpetigo