İlk Kez Emzirme

ilk-kez-emzirme

Doğum yapan her yeni anne bebeğini hemen kucağına almak ve beslemek ister. Emzirmek anne ve bebek arasında kurulan bağı güçlendiren bir olaydır. İlk emzirme sırasında anneden salgılanan süte kolostrum ya da ağız sütü denir. Bu süt sadece ilk 3-4 gün salgılanır ve bebek için çok faydalıdır. Kolostrumun içinde protein, mineral ve antikor bulunur. Bu yüzden bu süt bebeğe bağışıklık kazandırır. Bebek normal doğumdan hemen yarım saat sonra emzirilmelidir. 

İlk Emzirmeden Önce Soğan Sürmek?

Göğüsler hamilelik döneminde büyür ve süt kanalları açılır. Bu yüzden hamilelik sırasında ve bebek emzirme sırasında süt kanalları tıkanabilir veya iltihaplanabilir. Bu yüzden meme uçları çatlayıp yara olabilir. Bu da emzirmeyi olumsuz yönde etkiler. Meme ucu yarasını önlemek için soğan kürü yapılıp meme uçlarına sürülür. 

İlk Emzirme Süt Gelmemesi Sebebi?

Özellikle sezaryen doğum yapan annelerin sütü biraz daha geç gelebilir. Ancak anneler bu durumda emzirmeye çalışmaktan vazgeçmemelidir. Çünkü bebeğin memeyi emmesi süt kanallarına etki edecek ve sütün gelmesini sağlayacaktır. İlk başlarda çok az süt gelir ama emzirdikçe daha da çok süt gelecektir. 

İlk Emzirmede Yara Olmaması İçin Ne Yapılır?

Emzirme sırasında meme ucu ıslandığı için ve nemli kaldığı için yara olabilir. Bunu önlemek için bebeği emzirmeden önce memeye ılık suyla kompres yapmak gerekir. Ayrıca memeyi emzirme dışında kuru tutmak gerekir. Emzirmeden dolayı oluşan yaralar için eczaneden alabileceğiniz merhemler kullanabilirsiniz.

İlk Emzirmede Acı Hissetmek?

Emzirme sırasında anneler memede acı hissedebilir. Bunun sebeplerinden birisi de memelerin doluluğudur. Memeler fazla süt ile dolu olduğunda bebek emmede sorun yaşar ve annede acı hisseder. Bu acıyı hafifletmek için sütün süt pompasıyla sağılması gerekebilir. Başka sebebi de meme ucunun belirgin olmaması ve bebeğin zorluk çekmesidir. Bunun çaresi de yine pompa kullanmaktır. Pompa kullanmak ilk başta can acıtsa da daha sonrasında emzirmeyi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Ayrıca bebeği emzirirken durulan pozisyon da emzirme sırasında acı verebilir. Uygun pozisyonlarda bebek emzirmeye dikkat edilmelidir.

İlk Emzirme Nasıl Olur?

Normal doğumdan yarım saat sonra, sezaryen doğumdan da 1 saat sonra bebek emzirilir. Bebek emzirirken bebeğin sırtına, başına ve kalçasına destek olunmalı, bebek memeye yakın tutulmalıdır. 

İlk Emzirme Teknikleri?

Bebek emzirilirken anneye çok yakın tutulur, meme ucu bebeğin tam üst damağına doğru tutulur, bebeğin sırtı ve başı el ile desteklenir ve bebek emzirilir.

Doğumdan Sonra İlk Emzirme?

Doğumdan sonra ilk kez emzirme çok önemlidir. Çünkü doğumdan sonra ilk salgılanacak süt ağız sütü ya da kolostrum olarak adlandırılır. Bu ilk süt içerisinde bolca protein, mineral ve antikorlar içerir. Bu yüzden bebeklere bağışıklık kazandırır ve çok önemlidir.

Doğumdan Sonra İlk Emzirme Ne Zaman Olur?

Normal doğumdan sonra ilk yarım saat sonra, sezaryen doğum sonrasında ise 1 saat içerisinde emzirilir.


İlk Kez Emzirme hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlk Kez Emzirme