İkiz Bebeklere Hamilelik

ikiz-bebeklere-hamilelik

Tekli gebelikler ne kadar normal ise çoklu gebeliklerde o kadar normaldir. Tekli hamileliklerde döllenen hücreler (zigot) anne rahmine tutunuyor iken; hücre bölünmesi nedeniyle hücreler ikiye bölünür ve dolayısı ile iki zigot oluşur. Bu zigotlar ana rahmine yerleşerek gelişir. Ayrıca tek yumurtanın bölündüğü durumlarda tek yumurta ikizleri oluşur. Çift yumurta ikizleri ise iki farklı sperm ve iki farklı yumurtanın aynı anda döllenmesini ve aynı anda tutunmasını gerektirir. Tekli gebeliklerde önem arz eden her durum çoklu gebeliklerde de önem taşır. Anne adayları bu dönemde de beslenmelerine dikkat etmeli, kontrollerini aksatmamalı ve spor yapmayı alışkanlık edinmelidir.

İkiz Bebeklerde Hamilelik Belirtileri?

İkiz bebeklere hamileli olduğunu bilmenin en garanti yöntemi ultrason muayenesidir. Ayrıca aşırı yorgunluk, aşırı kilo alımı, karnın normal gebeliğe oranla daha büyük olmalıdır. Buna ek olarak kanda artan Beta HCG hormonu tekli gebeliğe oranla daha yüksek çıkar.

İkiz Bebeklere Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

İkizi bebeklere hamile kalmak için yapılabilecek spesifik bir durum söz konusu değildir. Fakat anne tarafında ya da baba tarafında ikiz çocukların var olması, bu ihtimali oldukça artırmaktadır.

İkiz Bebeklere Hamile Kalmak İçin Dua?

İkiz gebelik için sabah namazlarından sonra edilecek İnşikak ve Ala suresi etkili olmaktadır.

İkiz Bebeğe Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Gebeliğin 5 ve 6. Haftalarında yapılacak ultrason muayeneleri ile uzman hekimler, ikiz gebeliği saptayabilirler.

İkiz Hamilelikte Bebeklerin Gelişimi?

İkiz gebeliklerde de normal gebeliklerde olduğu gibi sağlıklı bir gelişim söz konusu olmaktadır. Tekli gebelikte olduğu gibi her ay bebeklerin kilosu belirli düzeyde artışa geçmektedir. Organ gelişimleri de belirtilen aylarda ve normal sınırlarda gelişmektedir.

İkiz Bebek Hamilelik Süreci?

İkiz bebeklere gebelik sürecinde yeme içme ve uyku düzenine dikkat edilmelidir. Anne adayları karbonhidrat bakımından sınırlı, protein ve sağlıklı yağ bakımından ise zengin beslenmelidir. Yeteri kadar uyumalı, egzersiz harekelerini hamilelik süreci boyunca devam ettirmelidir.

İkiz Hamilelikte Bebeklerin Kilosu?

İkiz hamilelikte her bir bebeğin kilosunun 2300 gram ve üzerinde olması normal bir sınır olarak değerlendirilir.

İkiz Bebeğe Hamile Nasıl Kalınır?

Bazı hormon takviyeleri ve yapılacak ilaç tedavileri ile ikiz bebeğe hamilelik şansı oldukça yükselir. Buna ek olarak genetik yatkınlıklar, anne ve babanın uzun boylu olması gibi etkenler de ikiz bebeklere hamile kalma şansını yükseltir.

İkiz Bebeğe Hamile Kalma Yöntemleri Neler?

Süt ürünleri tüketimini artırmak, protein açısından zengin beslenmek ve bazı seks pozisyonlarının çoğul gebelik şansını artıracağı biliniyor.


İkiz Bebeklere Hamilelik hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İkiz Bebeklere Hamilelik