Ihlamur Çayı Faydaları Nelerdir?

(Ihlamur Çayı)

ihlamur-cayi-faydalari-nelerdir

Ihlamur Çayı Faydaları Nelerdir?

Doğal bir bitki çayı olan ıhlamurun insan sağlığına faydaları arasında ‘hastalıklara karşı korunma, saç bakımına fayda, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sinir sistemini rahatlaması, göz altı morluklarına iyi gelmesi, balgam söktürmesi’ gibi özellikler yer almaktadır.

Özellikle kış aylarında bol miktarda tüketilen ve sağlık için oldukça faydalı değerler taşıyan ıhlamur çayı, ıhlamur bitkisinin yapraklarından ve çiçeklerinden elde edilir. Geleneksel anlamda pek çok şekilde kullanılabilir. Bilhassa normal çay gibi demlenen ıhlamur çayının ateş düşürme etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca soğuk algınlığında sıklıkla tüketimi meşhurdur. Ayrıca ıhlamur çayı, rahatsız edici balgamın doğal yollarla dışarı atılmasını sağlar.

Ihlamur Çayı Faydaları Nelerdir?

Doğal bir bitki çayı olan ıhlamurun insan sağlığına faydaları arasında ‘hastalıklara karşı korunma, saç bakımına fayda, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sinir sistemini rahatlaması, göz altı morluklarına iyi gelmesi, balgam söktürmesi’ gibi özellikler yer almaktadır.

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Tıpkı siyah çay gibi demlenebilmekle birlikte, kaynamış suyun içine atılma yöntemi ile uygulanabilir.

Ihlamur Çayı Neye İyi Gelir?

Regl dönemlerinde yaşanan stresin azalması, ishalin giderilmesi, terlemeye yardımcı olması, gribe iyi gelmesi, migren ağrılarını gidermesi, balgamı azaltması gibi özellikleri nedeniyle sık miktarda ıhlamur çayı içilebilir.

Ihlamur Çayı Zayıflatır Mı?

Diyet döneminde kullanıldığında ıhlamur çayının zayıflamaya yardım ettiği fakat tek başına zayıflamak için ıhlamurun iyi gelmediği bilinmektedir.

Ihlamur Çayı Tansiyonu Yükseltir Mi?

Yüksek tansiyonun giderilmesi için ve özellikle ani gelişen tansiyon yüksekliği için ıhlamur çayı içilmesi önerilmektedir.

Ihlamur Çayı Aç Karnına Mı İçilir?

Kilo vermeyi desteklemesi açısından kullanılan ıhlamur çayı aç karna içilmelidir. Fakat diğer tüm amaçlar için aç ya da tok kullanımı önem taşımamaktadır.

Ihlamur Çayı Anne Sütünü Artırır Mı?

Ihlamur çayının anne sütünü artırıcı bir özelliğinin olup olmadığı konusunda net bir fikir bulunmamaktadır.

Ihlamur Çayı Adet Söktürür Mü?

Ihlamurun hatrı sayılır faydaları arasında adet söktürücü bir etkiden de söz edilebilir.

Ihlamur Çayı Adet Sancısına İyi Gelir Mi?

Regl dönemlerinde yaşanan ağrı ve gerginlik ıhlamur çayının içilmesi ile birlikte dindirilebilir.

Ihlamur Çayı Alerji Yapar Mı?

Çeşitli sebeplerden dolayı sıklıkla tüketilen ıhlamur çayının alerji yapan bir özelliği, yapılan araştırmalarda bulunamamaktadır.

Ihlamur Çayı Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Gribin ve öksürüğün neden olduğu boğaz tahrişlerinin giderilmesi için ve boğaz ağrısını giderilmesi için ıhlamur çayı en çok tercih edilen bitki çayıdır.

Ihlamur Çayı Balgam Söktürür Mü?

Boğazda rahatsız edici olan balgamın ıhlamur çayı tüketiminden sonra rahatlıkla vücuttan uzaklaştırıldığı bilinmektedir.

Ihlamur Çayı Çarpıntı Yapar Mı?

Ihlamur bitkisinin yaprakları ve çiçeklerinden demlenen ıhlamur çayının bazı bünyelerde çarpıntıya sebebiyet verebileceği bilinmeli ve kontrollü bir şekilde içilmelidir.

Ihlamur Çayı Demlendikten Sonra Ne Kadar Sürede Tüketilmeli?

Ihlamur çayı demlendikten hemen sonra tüketilmelidir. Çünkü belli bir zaman geçtikten sonra şifalı özelliklerinin kaybolduğuna dair bilgiler mevcuttur.

Ihlamur Çayı Demir Emilimini Engeller Mi?

Ihlamur çayı demir emilimini engellememektedir. Demir emilimini engelleyen çaylar arasında genelde siyah çay ve yeşil çay yer alıyor.

Ihlamur Çayı Ertesi Gün İçilir Mi?

Hayır. Demlendikten hemen sonra içilmesi bu çayın şifalı özelliğinden yararlanamamaya sebebiyet vermektedir.

Ihlamur Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Avrupa İlaç Kurumu’nun yaptığı açıklama ve önerilere göre günde en az iki en fazla dört bardak tüketilmesi gerekmektedir.

Ihlamur Çayı Gebelikte İçilir Mi?

Hamilelerin kullanması için önerilen bitki çaylarının ilk sırasında ıhlamur çayı yerini alıyor.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ihlamur Çayı