İdrarda Kan Nasıl Anlaşılır?

(İdrarda Kan Görülmesi)

idrarda-kan-nasil-anlasilir

İdrarda Kan Nasıl Anlaşılır?

İdrarda kanın anlaşılması için idrar rengini sık sık kontrol etmek önemlidir. Buna ilaveten bir enfeksiyonun eşlik edip etmediğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Tıp literatüründe ‘hematüri’ olarak bilinen idrarda kan görülmesi, başlı başına bir hastalık değil; bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. İdrar yaparken ağrı ve sancı ile birlikte idrarda kan görülmesi ile karakterizedir. Bu duruma neden olan hastalıkların başlıca nedenleri arasında ‘idrar yolu enfeksiyonları, mesane kanseri, kistler ve taşlar’ yer alabilmektedir.

İdrarda Kan Belirtileri Nelerdir?

İdrarda kan görülmesinin belli başlı göstergeleri bulunmaktadır. Bu sinyaller arasında ‘idrarda doğrudan kan görülmesi, kırmızı renkte işeme, karnın alt bölgesinde şiddetli ağrı, idrarın akım hızında yavaşlama, idrar yaparken yanma ve sızlama ‘ yer alıyor.

İdrarda Kan Neden Olur?

İdrarda kan oluşmasının belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Bunlar genelde alt karın bölgesinde geline hastalıklarla doğrudan orantılıdır. Genellikle idrarda kan görülmesinin nedeni enfeksiyonlardır. Fakat bakıldığında bazen bir mesane kanseri bazen böbrekte oluşan kistler ya da taşlar, bazen de iyi huylu tümörler de kan görülmesinin nedenleri arasında yerini alıyor.

İdrarda Kan Nasıl Anlaşılır?

İdrarda kanın anlaşılması için idrar rengini sık sık kontrol etmek önemlidir. Buna ilaveten bir enfeksiyonun eşlik edip etmediğini de göz önünde bulundurmalısınız.

İdrarda Kan Bulunması Nedir?

İdrarda kan bulunması, genellikle böbrek hastalıkları, böbrekte oluşan tümörler, mesane kanseri ya da idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişebilen bir belirtidir.

İdrarda Kan İçin Hangi Doktora Gidilir?

İç hastalıkları bölümü ya da üroloji bölümüne gidilerek tedavi olunabilir.

İdrarda Kan Kaçağı Neden Olur?

Prostatta büyüme

Böbrekte taş oluşumu

İdrar yolu enfeksiyonları

Sistit

İdrarda Kan Kaç Gün Sürer?

İdrarda kan görülmesi belirtildiği üzere başlı başına bir hastalık değildir. Altta yatan herhangi bir rahatsızlığın uzantısıdır. Bu nedenle altta yatan sebep (taş, enfeksiyon, sistit’ bulunmalı ve derhal tedavisine başlanmalıdır. Bu durum yapılmadığı müddetçe kanamanın süresi hakkında net bir süreden bahsedilmesi mümkün olmaz.

İdrarda Kan Mide Bulantısı Yapar Mı?

İdrarda kan görülmesinin mide bulantısına neden olup olmadığı bilinmemektedir. Eğer kan görülmesi ile birlikte mide bulantısı problemi yaşanıyor ise  bu durum altta yatan hastalıktan kaynaklanabilir.

İdrarda Kan Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İdrar renginin değişmesi ile birlikte, bu renk genelde pembe ya da kola rengindendir.

İdrarda Kan Orucu Bozar Mı?

İdrarda kan görülmesi hakkında bir Diyanet açıklaması bulunmamakla birlikte, orucu bozacağı hakkında da net bir bilgi bulunamıyor.

İdrarda Kan Tehlikeli Midir?

Kötü huylu tümörlerin habercisi ya da bir kanser belirtisi olabileceğinden dolayı tehlike arz etmektedir. Bu nedenle kan görülmesinin ardından vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına görünmeli ya da dahiliye bölümüne başvurulmalıdır.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İdrarda Kan Görülmesi