İç Kulak Tansiyonu Nasıl Düşürülür?

(İç Kulak Tansiyonu)

ic-kulak-tansiyonu-nasil-dusurulur

İç Kulak Tansiyonu Nasıl Düşürülür?

Kişilere hekimler tarafından tavsiye edilen beslenme listesine harfiyen riayet edilmelidir. Buna ek olarak, ilaç kullanımının aksatılmaması gerekmekle birlikte, psikolojik destek alınması da şarttır.

Tıp literatüründe ‘meniere’ olarak bilinen iç kulak tansiyonu, kulak içerisinde aşırı basınç nedeni ile ortaya çıkan ve oldukça rahatsızlık verici bir rahatsızlıktır. Bu hastalık genelde hastaların yaşam kalitesini oldukça etkileyebilmektedir. Kulak çınlaması gibi belirtilerle ortaya çıkan iç kulak tansiyonu, aynı zamanda da işitmede azalmaya sebebiyet verir. Genellikle kadınlarda ve 40 yaş üzeri bireylerde görülen bu rahatsızlık hakkında tüm merak edilenler sizlerle…

İç Kulak Tansiyonu Nedir?

İç kulak tansiyonu kişilerin hayatını zorlaştırıcı etkiye sahip olan bir denge hastalığıdır. Kulak içerisinde bulunan dengeden sorumlu sıvının basınç oluşturması gibi durumla ortaya çıkar ve hastaların başının dönmesine sebebiyet verdiği bilinen farklı bir tansiyon hastalığıdır.

İç Kulak Tansiyonu İçin Hangi Doktora Gidilir?

İç kulak tansiyonu hastalığı için bir kulak burun boğaz uzmanına ya da dahiliye polikliniğine muayene olunması gerekmektedir.

İç Kulak Tansiyonu Nasıl Ölçülür?

İç kulak tansiyonun ölçülmesi için hastaya bazı testler yapılır ve aynı zamanda bir kulak burun boğaz uzmanının fiziksel muayenesi sonucunda iç kulak tansiyonu ölçümlemesi yapılabilmektedir.

İç Kulak Tansiyonu Nasıl Düşürülür?

Kişilere hekimler tarafından tavsiye edilen beslenme listesine harfiyen riayet edilmelidir. Buna ek olarak, ilaç kullanımının aksatılmaması gerekmekle birlikte, psikolojik destek alınması da şarttır.

İç Kulak Tansiyonu Nasıl Geçer?

Meniere olarak bilinen iç kulak tansiyonu için reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı, önerilmeyen yiyeceklerden uzak durulması ve psikolojik destek ile beraber iç kulak tansiyonunun geçirilmesi ya da kontrol altına alınabilmesi mümkündür.  

İç Kulak Tansiyonu Neden Olur?

Fazla tuz tüketiminin bu hastalığa neden olabilecek temel faktörlerden olduğu biliniyor. Buna ek olarak fazla tuz tüketimi su tutulumu yapmakta ve bu su kulakta basınca neden olmaktadır.

İç Kulak Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Kulakta uğultu ve dolgunluk hissinin artması/hissedilmesi

Kulakta çınlama (tinnitus benzeri)

Sık sık baş dönmesi yaşanması

Geçici işitme kaybının yaşanması

İç Kulak Tansiyonunu Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Çikolata tüketiminin artması, sofra tuzu kullanımından kontrolsüzlük, çay ve kahve tüketiminin artması ne yazık ki iç kulak tansiyonunun artmasına neden olduğundan, özellikle bu hastalıktan muzdarip kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

İç Kulak Tansiyon İlaçları Nelerdir?

Her hasta için reçete edilen ilaçlar farklılık göstereceğinden dolayı, bir ilaç. İsminden söz edilemez.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İç Kulak Tansiyonu