HPV

hpv

Hastalığın bulaşma yöntemi cinsel birlikteliktir. HPV hem erkek bireylerde hem de kadınlarda görülen bir virüstür. Genellikle kasık bölgesinde yer alır. Ağrısız ve sert yuvarlaklar olarak tabir edilen şişlikler söz konusudur. Türkiye'de geçtiğimiz yıllara oranla HPV oldukça sık görülmeye başlanan bir hastalık olmaya başlamıştır. Bahsi geçen şişliklerin boyutu en fazla 3 cm kadar olabilmektedir. Hastalığın tanınmadığı durumlarda bu hastalıktan siğil olarak bahsedilebilir. Bu virüs kişilerde dönem dönem enfeksiyonlara neden  olabilmektedir. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklar kategorisinde yer almasıyla birlikte, çok nadir olsa da cinsel yol haricinde bulaşır. Genital bölgelerde, anüs çevresinde ve ağızda kitleler halinde  kümelenirler. HPV'nin bulaşıcılığını önlemek amacıyla bu hastalık oldukça yakından tanınmalıdır. Bizlerde akıllara gelebilecek tüm soruları ve bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

HPV Belirtileri Neler?

Karnabahar bitkisi görüntüsü

Makat, anüs ve kasık bölgesinde yer alan ağrısız lezyonlar

Ağız içi aftlar

Cilt siğilleri

HPV Nasıl Bulaşır?

Hastalığın bulaşabildiği yolların cinsel ilişkiyle bulaştığını söylemek mümkündür. Bu hastalığın bulaşmasında prezervatif koruyucu değildir. Ayrıca havuz, klozet gibi sosyal alanlardan da bulaştığı biliniyor.

HPV Aşısı Nedir?

Bu aşı enfeksiyon oluşmadan evvel, korunmak amacıyla yapılmaktadır. Hastalığın kansere neden olan etkilerine yok etmek amacıyla da kullanılır.

HPV Aşısı Ne Zaman Yapılır?

HPV aşısı koruyucu özellik taşıdığından dolayı en erken 9 yaş, en geç ise 26 yaş aralığında yapılabilir.

HPV Aşısı Kimlere Yapılır?

Aşı evli veya bekar olması fark etmeksizin kadınlara önerilmektedir. İleride rahim ağzı kanserine verilmesine müsade etmemek adına genellikle kadınlara önerilir.

HPV Çamaşırdan Bulaşır Mı?

HPV çamaşırdan bulaşabilen bir virüstür. Klozet ve havuzdan da bulaşabilmektedir. Bu anlamda ortak kullanım alanlarından kaçınmak çok önemlidir.

HPV Çocuğa Engel Mi?

Bu virüsün çocuk sahibi olmaya engel olduğunu belirten bir görüş henüz belirtilmemiştir. Fakat normal doğum esnasında çocuğa bulaşma riski olduğu belirtiliyor.

HPV Genital Siğil Kremi Etkili Mi?

Kullananların tavsiye ettiği belirtiliyor. Fakat genel anlamda bu durumun etkili çözümü tedavi almak ve kontrol altında olmaktır.

HPV İçim Hangi Doktora Gidilmeli?

Bu hastalıkla ilgilenen doktorların üroloji uzmanları olduğunu biliyoruz. Gerekli tahliller yapıldıktan ve örnek alındıktan sonra teşhisi konulabiliyor.

HPV İdrar Tahlilinde Çıkar Mı?

İdrar tahlillerinde HPV bulgularına rastlanmaz.

HPV Jiletten Bulaşır Mı?

Jilet kullanımı özellikle genital bölgede siğillerin kanamasına ve yayılmasına neden olur. Bu nedenle jiletin hastalığın bulaşıcılığını artırdığını söylemek mümkündür. 

HPV Kanser Yapar Mı?

Bu virüsler saptanıp tedavi edilmediği müddetçe 50'den fazla kanser türüne davetiye çıkarıyor. Rahim ağzı kanserinin yüzde 90'lık oranda sebebi HPV virüsüdür.

HPV Kanda Çıkar Mı?

Kan tahlillerinde HPV virüsüne ulaşmak günümüz teknolojisi ile mümkün değildir.

HPV Kendi Kendine Geçer Mi?

HPV'nin yüzlerce çeşidi bulunur. Bunların büyük bir çoğunluğu müdahale edilmeksizin iyileşme gösterir. Ancak bazı türlerde düzenli tedavi alıyor olmak oldukça önemlidir.

HPV Zayıflatır Mı?

Bu virüsün zayıflamaya yol açıp açmadığı bilinmiyor.

HPV Uçuk Yapar Mı?

HPV virüsü yüzde, rahim ağzında ve dudakta uçuk oluşmasına sebebiyet verir.

HPV Ultrasonda Belli Olur Mu?

HPV'ne tanı koymak için tek başına ultrason yeterli değildir. Genellikle HPV'nin neden olduğu rahim ağzı kanseri için ultrason tekniğine başvurulur.

HPV Testi Nasıl Yapılır?

HPV testi için SMEAR adı verilen teste başvurulur. HPV-PAP SMEAR adı verilen test yönteminde spekulum adlı aletle tarama gerçekleşir.

HPV Öpüşmeyle Bulaşır Mı?

Bu virüsün öpüşmeyle bulaşma riski düşük bir ihtimaldir.

HPV Olanlar Cinsel İlişkiye Girebilir Mi?

HPV'nin bulaşma yolu cinsel ilişki olduğu için HPV tanısı konulanların cinsel ilişkiye girmemesi şiddetle tavsiye edilir.

HPV Mantar Yapar Mı?

HPV olan kadınların genital bölgede mantar sorunu yaşaması yüksek bir ihtimaldir.


HPV hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

HPV