Histerektomi Sonrası Cinsellik Nasıl Olmalı?

(Histerektomi)

histerektomi-sonrasi-cinsellik-nasil-olmali

Histerektomi Sonrası Cinsellik Nasıl Olmalı?

Histerektomi olan kadınlarda vajinal kuruluk ve enfeksiyon riski fazladır. Bu nedenle mutlaka sık sık kontrollere gidilmeli ve bu durumların önüne geçilmelidir. Bunun dışında cinsel hayat kaldığı yerden devam edebilir. Elbette hekimin çizdiği zaman sınırlamasına uyulmak koşulu ile.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak, kadın üreme organlarından olan, kadın bireylerin adet görmesini ve hamile kaldığında bebeğin bulunduğu ortam olan rahmin alınması gerekebilir. Halk arasında rahmin aldırılması olarak bilinen bu işlem, tıp dilinde ise histerektomi cerrahisi olarak anılır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından, yapılacak muayenelerle bu işlemin gerekliliğine karar verilmektedir.

Histerektomi Nedir?

Histerektomi fallop tüplerinin, rahmin ve diğer tüm dokuların cerrahi işlemle ameliyat sırasında çıkarılma işlemidir. Çeşitli hastalıkların üremesini engellemek amacı ile hekimlerin kararları doğrultusunda yapılmaktadır.

Histerektomi Ameliyatı Nedir?

Anormal vajinal kanamalar gibi nedenlere bağlı olarak rahmin ameliyat ortamında alnması işlemidir. Karın kısmına atılan 3 ya da 4 kesikle karın boşluğu ortaya çıkarılır ve risk arz eden tüpler, rahim ve diğer dokular tamamen çıkarılır. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır.

Histerektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Histerektomi ameliyatı, hekimler tarafından robotik cerrahi ya da kesi yöntemi ile yapılmaktadır. Bu işlem esnasında birey için tehlike arz edebilecek bölgeler tamamen çıkarılabilir. Ayrıca bu ameliyat vajinal yoldan yapılabileceği gibi, direkt olarak karından kesi atılarak da yapılır.

Histerektomi Cinsel Hazzı Etkiler Mı?

Histerektomi olan kadınların cinsel hazzı etkilemediği bilinmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yalnızca kadınların bu işlemden sonra bir daha adet olmayacağıdır. Ayrıca zaman zaman vajinal kuruluk da olabilmektedir ve bu konunun çaresine ayrıca bakılmalıdır.

Histerektomi Cinselliği Etkiler Mi?

Histerektomi işlemi uygulanan hastaların en büyük kaygılarından biri cinselliğin etkilenmesi olarak bilinse de, bu ameliyatın cinselliğin naturasına zarar veremeyeceği bilinmelidir.

Histerektomi Sonrası Cinsellik Nasıl Olmalı?

Histerektomi olan kadınlarda vajinal kuruluk ve enfeksiyon riski fazladır. Bu nedenle mutlaka sık sık kontrollere gidilmeli ve bu durumların önüne geçilmelidir. Bunun dışında cinsel hayat kaldığı yerden devam edebilir. Elbette hekimin çizdiği zaman sınırlamasına uyulmak koşulu ile.

Histerektomi Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?

Rahmin alınmasını gerektiren hastalıklar arasında ‘jinekolojik kanser türleri, rahim sarkması, miyom, kistler, adenomiyozis ve kronik pelvik ağrı’ gibi durumlar yer almaktadır.

Histerektomi Sonrası Adet Görülür Mü?

Histerektomi cerrahisi sonrasında hastaların artık adet göremeyeceği ve hangi yaşta olunursa olunsun menopoz döneminin başladığı bilinmelidir.

Histerektomi Kaç Saat Sürer?

Histerektomi cerrahisinin tahmini sürebileceği zaman dilimi 1-3 saat aralığındadır.

Histerektomi Kimlere Yapılır?

Dirençli vajinal kanaması olan hastalara, rahim ağzı kanseri olan hastalara, miyom ve kisti olan hastalara yapılmaktadır.

Histerektomi Ne Zaman Yapılır?

Histerektomi cerrahisini yapılması gereken herhangi bir zaman aralığı söz konusu değildir. Rahim alınmasına sebebiyet verecek faktörlerin seyrine göre değişiklik gösterecektir.

Histerektomi Sonrası Karında Şişlik Olur Mu?

Ameliyat esnasında kişilerde ödem gelişebileceğinden olayı karında şişlik olması söz konusudur.

Histerektomi Yan Etkileri Nelerdir?

Histerektominin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte, her ameliyatta olabilecek enfeksiyon gibi komplikasyonlar söz konusu olabilir.

Histerektomi Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Bu süre yaklaşık olarak ameliyat sonrasında geçen 3 haftalık süre olarak bilinse de bu genel bir ifadedir. Sizin için geçerli olabilecek en doğru süreyi hekiminizi belirtecektir.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Histerektomi