Hipokalemi Ne Demektir?

(Hipokalemi )

hipokalemi-ne-demektir

Hipokalemi Ne Demektir?

Hipokalemi vücutta potasyum eksikliğini ifade eder. Potasyum değerleri normalin altına indiğinde vücutta hipertansiyon, böbrek taşı, uykusuzluk, depresyon, kan şekeri yükselmesi, solunum güçlüğü, kronik mide hastalığı, kronik bağırsak hastalığı, kemiklerde kalsiyum kaybı, beyin fonksiyonunun azalması, kas felci ve kalp krizi gibi bazı hastalıklar ortaya çıkar.

Hipokalemi vücutta potasyum eksikliğinin olmasıdır. Potasyum kalp sağlığına ve dolaşım sistemine iyi gelen bir mineraldir. Bunun dışında kemik, kas sağlığına da iyi gelir. Erik, avokado, patates, havuç, ıspanak, muz, karnabahar gibi besinlerde bol miktarda potasyum bulunur. Vücutta epey önemli bir görev üstlenen potasyum seviyesi yetişkin bir kişide 3 mEq/L ve 5 mEq/L arasında olmalıdır. Bu değerlerin daha altında olması hipokalemiyi ortaya çıkarır. Potasyum düşüklüğü yani hipokalemi kanda sodyum eksikliği, pH denge bozukluğu, kronik böbrek hastalıkları, diyaliz, birincil aldosteronizm, ishal, mide bulantısı, kusma, sık idrara çıkma, kronik mide hastalığı, kronik bağırsak hastalıkları, alkol bağımlılığı, pika sendromu ve sıcak iklimlerde yaşamak gibi nedenler dolayı oluşur. Hipertansiyon, böbreklerde taş, mide hastalıkları, solunum güçlüğü, kas felci, kalp krizi, kemiklerde kalsiyum kaybı, kan şekeri yükselmesi, depresyon, sinir bozukluğu ve uykusuzluk gibi problemlere yol açar. Hipokalemi yani potasyum düşüklüğünün altta yatan kaynağı araştırılır. Vücutta potasyum değerlerinin düşmesine enden olan hastalık tedavi edilir. Potasyum takviyesi yapılır.

Hipokalemi Ne Demektir?

Hipokalemi vücutta potasyum eksikliğini ifade eder. Potasyum değerleri normalin altına indiğinde vücutta hipertansiyon, böbrek taşı, uykusuzluk, depresyon, kan şekeri yükselmesi, solunum güçlüğü, kronik mide hastalığı, kronik bağırsak hastalığı, kemiklerde kalsiyum kaybı, beyin fonksiyonunun azalması, kas felci ve kalp krizi gibi bazı hastalıklar ortaya çıkar.

Hipokalemi Sebepleri Nelerdir?

Hipokalemi yani potasyum eksikliği birincil aldosteronizm, kronik böbrek hastalığı, diyaliz, sodyum yükselmesi, magnezyum eksikliği, folik asit eksikliği, ishal, kusma, Ph denge bozukluğu, aşırı sıcak iklimlerde yaşamak, gereksiz antibiyotik kullanımı, alkol bağımlılığı, pika sendromu, diyaliz ve fazla diüretik kullanımıdır.

Hipokalemi Belirtileri Nelerdir?

Hipokalemi ciddi bir hastalıktır. Çünkü potasyumun vücuda epey faydası vardır ve eksikliğinde kalp çarpıntısı, nefes darlığı, uyuşma, karıncalanma, halsizlik ve istemsizce kas kasılmaları ortaya çıkar. Bu belirtiler görüldüğünde derhal doktora gidilmelidir.

Hipokalemi Etkileri Nelerdir?

Hipokalemi yani potasyum eksikliği vücutta solunum güçlüğü, kan şekeri yükselmesi, böbrekler taş oluşması, yüksek tansiyon, beyin fonksiyonlarında gerileme, kas felci, kalp krizi, kronik mide hastalığı, kronik bağırsak hastalığı, kemiklerde kalsiyum azalması, uykusuzluk, uyku problemleri, depresyon, stres ve sinir bozukluğuna neden olur. 

Hipokalemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipokalemi vücutta ciddi problemlere rol açan bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir. Tedaviye başlarken hipokaleminin kalbe zarar vermesini önlemek ve kalbi korumak gerekir. Bunun için damar yoluyla hastaya kalsiyum verilir. Daha sonra gerekli tetkikler yapılmalı, hipokaleminin nedenleri bulunmalıdır. Buna göre tedaviye başlanmalıdır.

Hipokalemi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hipokalemi yani potasyum eksikliği vücutta ciddi problemlere yol açar. Özellikle kalpte ritim bozukluğuna ve başka hastalıklara davetiye çıkarır. Kalp krizi riskini artırır. Bu nedenle hipokaleminin belirtilerinden biri ya da birkaçı görülüyorsa derhal doktora gidilmelidir.

Hipokalemi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Hipokalemi ciddi bir hastalıktır ve kişinin hayatını riske atabilir. Bu nedenle hipokalemi belirtileri görülüyorsa en yakın zamanda doktora gidilmeli ve tedavi olunmalıdır. Bunun için hastanede dahiliye bölümüne veya nefroloji bölümüne gidilir. Buradaki doktorlar hastada potasyum eksikliği olduğunu tespit ederlerse, buna neden olan kaynağı araştırırlar ve ona göre tedavi uygularlar. 

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hipokalemi