Hiperventilasyon

hiperventilasyon

Hiperventilasyon ya da diğer adıyla nefes açlığı aşırı kaygılanmayan veya heyecanlanmayan dolayı kişinin çok derin derin nefes alması durumudur. Bu nefes darlığı problemi ile çok karıştırılır. Ancak nefes darlığı ayrı nefes açlığı farklıdır. Gün içerisinde iş hayatı, okul hayatı derken stres ve kaygı yaşıyoruz. Bunlar aslında normal duygular olsa da bazı durumlarda ve kişilerde çok yoğun hale gelir ve kişinin yaşamını hem fiziksel hem de psikolojik olarak zora sokar. Aşırı kaygı hissedildiği zaman kişide nefes problemine yol açabilir. Hiperventilasyon yani nefes açlığı da bu sebeple ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Aşırı kaygı durumunda yani anksiyete durumunda kişi çok derin ve hızlı nefes alır. Bu esnada kişi nefes darlığı yaşadığını hissedebilir. Bu da anksiyeteyi attırır. Hiperventilasyon panik atağa benzer. Hiperventilasyon yaşayan kişiler göğsünün sıkıştığını ve kalp krizi geçirdiğini düşünebilirler. Böyle bir durumda hastaneye gitmek gerekebilir.

 

Hiperventilasyon Tedavisi Nasıldır?

 

Hiperventilasyon tedavisi için stres ve kaygı ile baş etmeyi öğrenmek gerekir. Çünkü nefes açlığının yani hiperventilasyonun en önemli tetikleyicisi stres ve kaygıdır. Stres ve kaygı problemi için meditasyon önerilir. Kişinin geçmişi veya geleceği değil o anı düşünmesi ve o ana odaklanması gerekir. Böylece kişi rahatlayabilir. Ayrıca psikolojik destek alınması gerekir.

 

Hiperventilasyon Sebepleri Nelerdir?

 

Hiperventilasyon sebepleri stres ve kaygı bozukluğudur. Ancak bunun yanında bazı hastalıklar ve problemler de hiperventilasyon neden olabilir. Bunlar da yüksek dozda ilaç kullanımı, yaralanma ve kanama, şiddetli fiziksel acı çekme, uyarıcı kullanmak, gebelik, akciğerlerde enfeksiyon olması, koah veya astım gibi hastalıklar, kalp krizi, çarpıntı, diyabet, başa darbe almak, vertigo gibi denge hastalıkları ve uçak seyahatidir.

 

Hiperventilasyon Belirtileri Nelerdir?

 

Hiperventilasyon belirtileri göğüs ağrısı, sersemlik hissi, göz kararması, kulak çınlaması ve işitme kaybıdır. Ayrıca bazı kişilerde bayılma bile yaşanabilir.

Hiperventilasyon  Ne Demektir?

Hiperventilasyon özellikle stres ve kaygı durumlarında aşırı derin derin nefes alma durumudur. Nefes açlığı da denebilir. Çoğu zaman nefes darlığı ile karıştırılır. Panik atağa benzer. Kalp krizi sanılabilir. Bazı kişilerde bayılma olabilir. Bu sebeple hiperventilasyon durumunda meditasyon ile rahatlamaya çalışmak gerekir. Ayrıca yine de hastaneye gitmek ve destek almak gerekir.

 

Hiperventilasyon Ne iyi gelir?

Hiperventilasyon problemi için meditasyon önerilir. Meditasyon

Rahatlama ve gevşemeyi sağlar. Nefes egzersizi yapmak da hiperventilasyoma iyi gelir.

 

Hiperventilasyon Tehlikeli Midir?

Hiperventilasyon Tehlikeli bir problem sayılmaz. Ancak yine de çözülmesi,tedavi edilmesi gerekir. Yoksa bayılmaya veya bilinç kaybına yol açar.

 

Hiperventilasyon Komplikasyonlar Nelerdir?

Hiperventilasyon probleminin çözülmesi gerekir. Çünkü bazı komplikasyonlara yol açabilir. Bu da aniden bayılma ve bilinç kaybına yol açar.

 

Hiperventilasyon Yan Etkileri Nelerdir?

Hiperventilasyon sırasında kişiler göğüs ağrısı, baş dönmesi, göz kararması, kulak çınlaması ve işitme kaybı yaşar. Ayrıca bayılma ve bilinç kaybı bile olabilir.

Hiperventilasyon Için Hangi Bölüme Gidilir?

 Hiperventilasyon sorununun sebebi akciğer problemi ise göğüs hastalıkları bölümüne gidilir. Ama sebebi anksiyete problemi ise psikolojik destek almak gerekir.

 


Hiperventilasyon hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hiperventilasyon