Hipertansiyon

hipertansiyon


Çeşitli nedenlerden dolayı kanın damarlara basınç yapmasına hipertansiyon ya da diğer adıyla yüksek tansiyon denir. Böbrek hastalıkları, damarlardaki problemler, tiroid sorunları, uyku apnesi, böbrek üstü bezlerinde tümör olması gibi sebeplerden dolayı oluşur. Çoğunlukla yaşlı insanlarda olan bir hastalıktır. Kolaylıkla tespit edilir ve kontrol altına alınması gerekir.

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon yüksek kan basıncı anlamına gelir. Kalpten tüm vücuda pompalanan kan miktarı çok fazla olduğunda ve damarlar dar olduğunda gelişen durumdur. Kontrol altına alınması kolaydır ancak tedavi edilmez ise felç veya kalp krizine, hatta ölüme neden olabilir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon belirtileri nefes darlığı, baş dönmesi, bulanık görme, sık sık idrar çıkma, bacaklarda şişlik (ödem), halsizlik, yorgunluk, kulaklarda çınlama, kalp ağrısı, burun kanaması, kalp ritminde düzensizliktir.

Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

Hipertansiyon genetik ve çevresel faktörlerden dolayı gelişir. Bunun dışında aşırı tuzlu beslenme, böbrek hastalıkları, böbrek üstü bezlerindeki tümörler, crohn hastalığı, cushing hastalığı, böbrek damarlarının daralması, tiroid bezi hastalıkları, şeker hastalığı, fazla kilo, alkol kullanımı, sigara kullanımı, doğum kontrol hapları, bazı ilaçlar ve uyuşturucu maddeler hipertansiyona neden olur.

Hipertansiyon İlaçları Nelerdir?

Hipertansiyon hastaları için hekimler diüretik, vazodilatör, ARB, ACE inhibitörleri, alfa bloker ve beta bloker gibi ilaçlar yazarlar.

Hipertansiyon Tedavisi?

Hipertansiyon hastalarının tedavisi için öncelikle beslenme düzeni değiştirilir. Tuz, tereyağı, kuyruk yağı gibi besinlerin tüketimi kısıtlanır. Alkol ve sigaradan uzak durulması önerilir. Egzersiz ve spor önerilir. Bunun dışında hastalara ilaç tedavisi uygulanır. Hastaların düzenli olarak doktor muayenesinden geçmeleri önerilir.

Hipertansiyon Kimlerde Görülür?

Hipertansiyon genelde 50 yaş üzerindeki kişilerde daha çok görülür.

Hipertansiyon Baş Ağrısı Yapar Mı?

Evet. Tansiyon yükseldiğinde baş iki taraftan birden zonklayıcı bir şekilde ağrır. Ayakta durulduğunda ve fiziksel aktivitede bulunulduğunda ağrı daha da şiddetlenir.

Hipertansiyona Hangi Bölüm Bakar?

Hipertansiyondan şüphelenen kişiler dahiliye bölümüne veya kardiyoloji bölümüne başvurmalıdır.

Hipertansiyon Çarpıntı Yapar Mı?

Evet. Hipertansiyon kalp ritminin bozulmasına ve çarpıntıya neden olan bir hastalıktır.

Hipertansiyon Stres Yapar Mı?

Stres ve kaygılar hipertansiyonu tetikleyen en önemli etkenlerdendir.

 Hipertansiyon Engel Oranı Nedir?

Hipertansiyon hastaları için engel oranı yüzde 10’dur.

Hipertansiyon Genetik Mi?

Hipertansiyon genetik bir hastalıktır. Yakın ailede hipertansiyon hastası varsa sizde de hipertansiyon olması olasıdır.

Hipertansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Hipertansiyon hastaları öncelikle tuzdan uzak durmalı veya kısıtlı olarak tüketmelidir. Donmuş yağlardan uzak durmalıdır. Abur-cubur ve fast food yemeklerden uzak durmalıdır. Sigara ve alkol kesinlikle kullanmamalıdır. Bol meyve ve sebze tüketmelidir. Potasyum ve protein içeren gıdalardan tüketmelidir. Çavdar ekmeği veya esmer ekmek tüketmelidir

Hipertansiyona Ne İyi Gelir?

Hipertansiyon hastaları için limon suyu, nar suyu, kekik suyu iyi gelir. Sarımsak, tuzsuz ayran, yoğurt da iyi gelir. Bunun dışında hastaların tansiyon yükselmesi durumunda ellerini, kollarını yıkamaları veya soğuk su ile duş yapmaları önerilir. 

Hipertansiyon hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hipertansiyon