Hidrosel

hidrosel

Hidrosel toplum arasında su fıtığı olarak bilinen ve erkekleri etkileyen bir hastalıktır. Erkek üreme hücreleri olarak bilinen spermlerin yer aldığı testisler hemen penis altında bulunur. Testisler içerisinde ise kendiliğinden bulunan zarlar yer alır. Bu zarların su ile dolu olduğu bilinmektedir. Çeşitli nedenlerle testis içerisinde fazladan su bulunması, hidrosel oluşumuna yani testislerin şişmesine sebebiyet vermektedir.

Hidrosel Kısırlık Yapar Mı?

Testislerde fazla su birikimi olarak bilinen hidrosel, kısırlık yapıcı etkiye sahip bir hastalık değildir. Bu nedenle gebeliği önlemez. Fakat hidrosele eşlik eden bir de enfeksiyon söz konusu ise bu durumda kısırlık meydana gelebilir. Bu nedenle tanı konulurken enfeksiyon varlığı da iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

Hidrosel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hidrosel ağrı ile karakterize bir hastalık değildir. Bu nedenle testislerde ağrı görülmesi hidrosel ile ilişkilendirilmemelidir. Eğer testislerde ağrı duyuluyor ise altta yatan başka bir neden olabilir. Bu durum iyi araştırılmalıdır. Enfeksiyon söz konusu olduğunda ağrı görülmesi muhtemeldir. Bu ihtimal üzerinde yoğunlaşılmalıdır.

Hidrosel Ameliyat Olmazsa Ne Olur?

Hidrosel yukarıda da bahsettiğimiz üzere ağrı ya da başka herhangi bir probleme neden olmayan bir hastalıktır. Görünüm itibari ile kişilerde yalnızca rahatsızlık hissi oluşturabilir. Tedavi edilmemesi durumunda ise herhangi biri risk ya da farklı tahribatlar oluşturmaz.

Hidrosel Belirtileri Nelerdir?

Su fıtığı olarak bilinen hidroselin tek ve en önemli belirtisi şişliktir. Testislerde oluşan şişliklerin ağrısız olması da bilinen diğer belirtisidir. Ayrıca testislerde oluşan şişlik karın içi basınca neden olur ve bu da karın ağrısına sebebiyet verebilir. Bunun haricinde bilinen herhangi bir belirtisi bulunmamaktadır.

Hidrosel Tedavisi Nasıldır?

Hidrosel çocuklarda da yaygın görülen bir hastalıktır. Çocuklarda görülmesi durumunda kendiliğinden geçmesi beklenir. Fakat beklenen iyileşme görülmemiş ise sünnet yapılır. Yapılan sünnet hastalığın iyileşmesine yardımcı olacaktır. Yetişkinlerde ise yarım saat sürçecek cerrahi işlemle tedavisi sağlanır.

Hidrosel Cinselliği Etkiler Mi?

Genel olarak bakıldığında cinselliği etkileyici bir unsur taşımaz. Görülen şişlikler estetik açıdan kişinin kendi huzurunu ve partnerinin zevkini kaçıracak türden değildir. Fakat daha sıcak iklimlerde yaşayan kişilerde görülen hidroseller daha büyük ölçüdedir. Bu şişlikler penisin daha kısa görünmesine neden olur. Bu da kişilerin cinsel performansını etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Kısacası şişliğin derecesine ve penis boyutunda yaptığı deformasyonlara bağlıdır denilebilir.

Hidrosel Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Hidrosel cinsel ilişki isteği ve cinsel aktiviteleri engelleyici bir hastalık değildir. Şişliğin verdiği görünüm rahatsız etmediği m sürece kişilerin cinsel hazlarını ve etkinliklerini etkilememektedir.

Hidrosel Çocuğa Engel Mi?

Estetik kaygılara neden olan hidrosel kısırlığa neden olabilen bir rahatsızlık değildir. Fakat bazı durumlarda testis bulunan ısı artışına neden olur ve sperm kalitesi düşebilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır.

Hidrosel Kendiliğinden Geçer Mi?

Bebek ya da çocuklarda oluşan hidrosel, kısa süre içerisinde kendiliğinden iyileşme gösterir. Fakat erişkinlerde durum aynı değildir. Kendiliğinden geçmesi beklenmemeli, estetik kaygılara neden oluyor ise mutlaka bir uzman kontrolünde olunmalıdır.

Hidrosel Kaç Günde İyileşir?

Hidrosel sonrası ameliyat uygulanmış ise yara izlerinin geçmesi için en az on gün kadar beklenmelidir. Tamamen iyileşmenin görülmesi ise yaklaşık bir ayı bulur.

Hidrosel Hangi Bölüm Bakar?

Hidroselden şüphe duyuluyor ise üroloji polikliniğine başvurulması gerekir.

Hidrosel Kansere Dönüşür Mü?

Hidrosel, kötü huylu hücre çoğalmasına neden olan bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle kansere dönüşmesi gibi bir ihtimal bulunmamaktadır.

Hidrosel hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hidrosel