Hıçkırık

hickirik


Hıçkırık diyaframın ani bir şekilde kasılmasıdır. Diyafram karın boşluğu ile göğüs kafesinin arasında kalan ve nefes almaya yarayan kaslara verilen addır. Diyaframın kasılmasıyla ağızdan hık sesi çıkar ve buna hıçkırık denir. Gazlı içecekler tüketme, alkol kullanma ve büyük porsiyonlarla yemek yemek hıçkırığa neden olur. Bunun yanında ani heyecan duyma, stres, gerginlik ve sıcaklık değişimleri de hıçkırığın oluşma nedenlerindendir. Bazı durumlarda hıçkırık 2 günden fazla sürer ve bu altta yatan bazı hastalıkların habercisi olabilir. Uzun süren ve geçmek bilmeyen hıçkırık nefes almayı, yemek yemeyi ve uyumayı zorlaştırabilir. 48 saatten fazla süren hıçkırık akut hıçkırık, 30 gün kadar sürüyorsa inatçı hıçkırık ve 30 günden fazla sürüyorsa dayanılmaz hıçkırık olarak adlandırılır. Hıçkırığı geçirmek için kağıt torbanın içine nefes alıp vermek ve bir bardak su içmek faydalı olabilir.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık bazen nefes almayı zorlaştırabilir ve rahatsız edicidir. Hıçkırığı geçirmek için bir bardak soğuk suyu yavaş yavaş içmek ve kağıt torbanın içine nefes alıp vermek faydalı olacaktır.

Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık nedenleri büyük porsiyonlarla yemek, lokmaları az çiğneyerek hızlı yutmak, gazlı içecekler tüketmek, hava yutmak ve alkol tüketmektir. Bunun yanında stres ve heyecan da hıçkırığa neden olur. Ayrıca bazı durumlarda altta yatan hastalıklar da hıçkırığa neden olur.

Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

Hıçkırığı durdurmak için kağıt torbanın içinde nefes alıp vermek gerekir. Ayrıca bir bardak soğuk su içmek de hıçkırığı durdurur.

Hıçkırık Abdesti Bozar Mı?

Hıçkırığın abdesti bozmadığı bilinir. Abdesti bozan şeyler arasında hıçkırık yoktur.

Hıçkırık Belirtileri Nelerdir?

Hıçkırık belirtileri göğüste ve karında karıncalanma olmasıdır. Kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer uzun süre geçmiyorsa önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Hekime danışmak gerekir.

Hıçkırık Bulaşıcı Mıdır?

Hıçkırık bulaşıcı değildir.

Hıçkırık En Kolay Nasıl Geçer?

Hıçkırığın çabuk geçmesi için bir bardak soğuk su içmek gerekir. Ancak suyu hemen hızlıca bitirmemek gerekir. Yavaş yavaş küçük küçük yudumlarla içilmelidir.

Hıçkırık En Fazla Ne Kadar Sürer?

Hıçkırık birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. Genelde kendiliğinden geçse de bazı durumlarda 2 gün veya daha fazla sürebilir. Uzun süren hıçkırık altta yatan bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu sebeple bir hekime danışmak gerekir. Geçmek bilmeyen hıçkırık nefes almayı zorlaştırabilir. Yemek yerken ve uyurken sıkıntılara yol açabilir.

Hıçkırık Gebelik Belirtisi Mi?

Hıçkırık gebelik belirtisi değildir. Genellikle gazlı içecekler tüketildiği için ortaya çıkar. Ayrıca stres ve heyecan da hıçkırığı tetikler.

Hıçkırık Hangi Hastalığın Belirtisi Olabilir?

Hıçkırık hava yutmaktan veya stres yaşamaktan dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca uzun sürüyorsa başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Boyunda tümör olması, kist, guatr hastalığı, boğaz ağrısı veya larenjit hıçkırığa neden olabilir.

Hıçkırık İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Uzun süren hıçkırık önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu sebeple dahiliye veya gastroenteroloji bölümüne gidilir.

Hıçkırık Orucu Bozar Mı?

Hıçkırığın orucu bozup bozmadığı bilinmemektedir. Ama hıçkırık kendiliğinden olan bir şeydir. Bu sebeple orucu bozmadığı bilinir. 

Hıçkırık hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hıçkırık