Hibiskus Çayı

hibiskus-cayi

Hibiskus, dünyanın dört bir yanında yetişen, Mekke çiçeği olarak da bilinen oldukça şifalı bir bitkidir. C vitamini bakımından oldukça zengin olan hibiskusun çay olarak tüketim şekli ise oldukça yaygındır. Bazı kişilerde alerjiye neden olduğu bilinse de yeteri miktarda içilmesi doğrultusunda herhangi bir zararı bulunmamakta; aksine oldukça fayda sağlamaktadır. Özellikle vajinal mantar oluşumun önlenmesi, birçok kanser türüne karşı savaşması ve akciğerleri tertemiz yapması dolayısı ile, doktor kontrolünde içilmesi kişilere oldukça şifa sağlayacaktır.

Hibiskus Çayı Fiyatı Nedir?

Hibiskus çayının paketlendiği gramajlar, markalar ve satıldığı yerlerin satış politikasına göre değişmekle birlikte genelde 7 Türk Lirası gibi bir miktara satın alınabilir.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

Kaynamış bir fincan su kapağı kapatılabilir bir kaba konmalı ve içerisine bir tatlı kaşığı hibiskus konur. Beş dakika bekleme süresinden sonra, süzülür ve balla karıştırılarak içilir hale getirilir.

Hibiskus Çayı Nedir?

Tıbbi amaçlı kullanılan, hibiskus bitkisinden elde edilen yapraklarla demlenen kırmızı renkli ve kendine has aroması olan bitkisel çaydır.

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

Saymakla bitmeyecek pek çok fayda bulunduran hibiskusun ‘karaciğer ve akciğerleri temizlediği, kötü kolesterolü düşürdüğü, kalp ve damar hastalıkları riskini en aza indirgediği, iştah azaltıcı etkisi sayesinde yağ yakımını hızlandırdığı bilinmektedir.

Hibiskus Çayı Nasıl İçilir?

1 fincan sıcak suya atılan bir tatlı kaşığı kuru hibiskusun beş dakika bekletilmesi ile hazırlanan çay, arzuya göre tarçın, karanfil, limon gibi diğer ürünlerle lezzeti artırılıp içilir.

Hibiskus Çayı Zayıflatır Mı?

İçeriğinde ki çeşitli metabolizma hızlandırıcı etkenleri sayesinde yağ yakımını kolaylaştırır ve özellikle diyet döneminde bulunanların vazgeçilmez ara öğünü olabilme özelliğine sahiptir.

Hibiskus Çayı Adet Söktürür Mü?

Strese bağlı adet gecikmesi yaşandığı aylarda hibiskus çayı tüketimine özen gösterilerek, adet söktürücü özelliğinden fayda sağlanabilir.

Hibiskus Çayı Aç Karna Mı Tok Karna Mı İçilir?

Hibikus çayı hem açken hem de tokken kullanılabilir bir çay olmakla birlikte, hazımsızlık giderici etkisinden yararlanmak isteyenler tok karna tüketmelidirler.

Hibiskus Çayı Bebeklere Verilir Mi?

6 aydan büyük olmak şartıyla hem bebek hem de çocuklara verilebilir fakat alerkji yapabilmesi özelliği nedeniyle lütfen bebeğinizin hekimine danışınız.

Hibiskus Çayı Bozulur Mu?

İki günden daha uzun süre beklemiş olan hibiskus çayı bozulmaya başlayabilir. Bu nedenle taze tüketilmesi önerilir.

Hibiskus Çayı Cilde Faydaları Nelerdir?

Hibiskus çayının cilde olan katkısı, cilt yaşlanmasının önüne geçmesidir.

Hibiskus Çayı Çarpıntı Yapar Mı?

İçeriğinde kafein gibi tetikleyici bir unsur bulunmaz fakat yine de kontrollü tüketilmesi, sağlık açısından önem taşımaktadır.

Hibiskus Çayı Günde Kaç Kere İçilir?

Günde iki fincanı geçmemek şartı ile kullanılabilir.

 

 

Hibiskus Çayı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hibiskus Çayı