Hepatit C

hepatit-c

HCV virüsünü neden olduğu ve karaciğeri önemli ölçüde etkileyen hastalıklardan bir tanesi de hepatit c’dir. Bu virüsün ciddi derecede karaciğeri etkilediği bilinmektedir. Dünya üzerinde neredeyse yetmiş milyon kişinin rahatsızlık duyduğu bu hastalık oldukça sinsi seyirlidir. Son evreye gelen kadar herhangi bir belirti vermemektedir. Bulaşma riski en yüksek olan hastalıklar arasında neredeyse ilk sıralarda yer alan Hepatit C hakkında tüm merak edilenler yazımızda yer almakta…

Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C kan yolu ile ve cinsel birleşme yolu ile başkalarına da bulaşan bir rahatsızlıktır. Bilerek ya da bilmeden kullanılan ortak tırnak makası, traş bıçakları gibi, aynı enjeksiyon iğnesi kullanımı gibi yollarla bulaşma ihtimali söz konusudur.

Hepatit C Belirtileri Nelerdir?

-Şiddetli kas ağrıları

-Mide bulantısı

-İştah kaybı yaşanması

-İdrar renginde koyulaşma görülmesi

-Sıklığı artan karın ağrısı

Hepatit C Bulaşma Yolları Nelerdir?

Hepatit C’nin bulaşma yolları arasında;

-Enfekte organ nakli

-Diş fırçası kullanımı

-Traş bıçağı kullanımı

-Tırnak makası kullanımı

-Dövme yaptırılması (hijyen kalitesinden emin olunmayan yerlerde)

-Enjeksiyon iğnesi kullanımı

Hepatit C Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Hepatit C cinsel yolla bulaşma ihtimali olan bir rahatsızlıktır fakat kan yolu ile bulaşma sıklığı daha fazladır. İlişki esnasında vücutta bulunan jilet yarası ya da enfeksiyonlarla birlikte cinsel yola da bulaşma ihtimali de vardır.

Hepatit C Aşısı Var Mı?

Virüs kaynaklı hastalıkların hemen hemen birçoğunda aşı var iken, Hepatit C hastalığı için şu anda hala bir aşı bulunamamaktadır.

Hepatit C Kalıtsal Mıdır?

Hepatit C kalıtsal bir rahatsızlık olarak bilinmemekte ve çocuklara da geçme olasılığı bilinmemektedir. Virüs söz konusu olduğundan dolayı akut olarak gelişebilir fakat kronik bir hal alabilir.

Hepatit C Kronik Mi?

Hepatit C kronik bir rahatsızlık haline dönüşebilir. Genellikle hastalarda uzun süre boyunca fark edilmediğinden dolayı siroz ya da karaciğer yetmezliği gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle hastaların dörtte üçünde kronikleşme söz konusu hale gelebilmektedir.

Hepatit C Çocuğa Geçer Mi?

Hepatit C kan yolu ile bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle normal doğum sırasında kanama görüleceğinden ve bebek bu kanamadan sakınılmayacağından dolayı bebeğe geçme ihtimali düşük de olsa vardır.

Hepatit C Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Hepatit C’ye neden olan HCV virüsü, kan tahlili ile teşhis edilebilir. Bunun için hastanelerde yapılan antikor testleri yeterlidir. Bazı durumlarda ise PCR testine ihtiyaç duyulmaktadır.

Hepatit C Den Korunma Yolları Nelerdir?

-Tek kullanımlık tıbbi malzemelerden kullanıldığından emin olun.

-Başkasının kullandığı traş bıçakları, diş fırçaları ve tırnak makaslarını kullanmaktan kaçının.

-Genel temizlik kuralları ve hijyene gerekli özeni gösterin.

Hepatit C Evlenmeye Engel Mi?

Evlenmeden evvel hem kadın hem erkek bireylerin bazı sağlık kontrollerinden geçmesi gerekmektedir. Yaptırılan bu testlerde Hepatit C’de bulunur. Eşlerden birinde bile Hepatit C bulunması ne yazık ki evlenmeye teşkil eden bir hastalıktır.

Hepatit C İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Hepatit C ve diğer tüm karaciğer hastalıkları için başvurulması gereken bölüm dahiliye olarak da bilinen iç hastalıkları bölümüdür.

Hepatit C Li Anne Emzirebilir Mi?

Hepatit C süt aktarımı ile bulaşmadığından dolayı annelerin bebeklerini emzirmesi konusunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

Hepatit C hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hepatit C