Hazımsızlık

hazimsizlik

Tıp dilinde dispepsi olarak bilinen hazımsızlık kişilerde özellikle yemek yeme ya da bir şeyler içme sonrasında görülen tatsız bir durumdur. Karın bölgesinde duyulan şişliğin yanı sıra karnın üst bölgesinde ağrı da verebilmektedir. Kişilerin günlük yaşamlarında sıklıkla karşılaştıkları bu durum karşısında kişiler gaz çıkarma ya da kusma isteği duyarlar. Tıkanırcasına yemeseler bile yaşanan bu huzursuzluk oldukça can sıkıcıdır.

Hazımsızlık Nedir?

Hazımsızlık, kişilerin yeme içme sonrasında yaşadıkları karın bölgesinde ki ağrı, reflü benzeri huzursuzluklar, midede doluluk hissi yaratan bir durumdur. Oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Hazımsızlık İlaçları Nelerdir?

Antiasitler ve H2 reseptör blokörlerinin hazımsızlık durumlarında kullanılabilecek ilaçlardandır. Midede ki asit ve baz dengesini korumaya yardımcıdır.

Hazımsızlık Ağrısı Nedir?

Hazımsızlık midede ve karında oluşan dolayısı ile üst abdominal bölgede ağrı yaratır. Karında aşırı doluluk hissi ile kendini gösterir. Bu ağrı ise kişileri rahatsız eder.

Hazımsızlık Belirtileri Nelerdir?

Midede yanma, karnın üst bölgesinde ağrı, geğirme, kusma, reflü benzeri yanma gibi etkiler hazımsızlığın belirtilerindendir.

Hazımsızlık Baş Ağrısı Yapar Mı?

Hazımsızlık karında ve midede aşırı ağrıya neden olmaktadır. Fakat baş ağrısı ile ilintisi bulunmamıştır.

Hazımsızlık Çarpıntı Yapar Mı?

Hazımsızlık karın bölgesinde sıkışıklık hissi yaratır ve bu nedenle nadiren de olsa çarpıntı yapabilmektedir.

Hazımsızlık Çekenler Ne Yemeli?

Hazımsızlığın önüne geçmek için yeşil çay içilmeli, gün içinde yeteri kadar su içilmeli, probiyotik alımına dikkat edilmeli, posalı ve yeşil yapraklı sebzeler yenilmelidir.

Fındık Hazımsızlık Yapar Mı?

Özellikle fındığın içinde ki yağlar insanlar için büyük bir besin değeri taşır. Fakat bazı bünyelerde alerjik reaksiyona neden olarak hazımsızlık gibi istenmeyen bir sonuç doğurur.

Fıstık Hazımsızlık Yapar Mı?

Fıstığın gaz yapıcı bir özelliğinin bulunmasından dolayı fazla tüketimi kişilerde hazımsızlık yapabilir. Ayrıca en çok alerji duyulan besinler arasında yer alır.

Kuru Fasulye Hazımsızlık Yapar Mı?

Bağırsakları ve mideyi yoran besinler arasında kuru fasülye de yer almaktadır. Bu nedenle hazımsızlık yapabildiği öngörülmelidir.

Hazımsızlık Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Hazımsızlık kendiliğinden ve herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmadan kaynaklanabileceği gibi, çeşitli hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu hastalıklar arasında ise genelde ‘İrritabl Bağırsak Sendromu, Gastroparezi, Reflü, Kronik Pankreatit’ gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları yer almaktadır.

Hazımsızlık İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Hazımsızlık için başvurulması gereken ilk yer dahiliye polikliniği olmalıdır. Hekiminizn önerisi doğrulusunda gastroenteroloji bölümüne gidebilirsiniz.

Hazımsızlık Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik esnasında salgılanan progesteron hormonunun mide bağırsak problemlerine neden olabileceği, hazımsızlık gibi bir durum doğurabileceği bilinmelidir.

Hazımsızlık İçin Ne İçilir?

Taze nane ile demlenen çayın hazımsızlığa iyi gelebildiği, buna ek olarak rezene içmenin de kişileri rahatlattığı bilinir.

 

Hazımsızlık hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hazımsızlık