Haşimato Diyeti

hasimato-diyeti

Bu hastalıkta bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere saldırarak tiroid bezinin daha az salgı yapmasına neden olur. Vücut tiroid bezinin ortadan kaldırılması için yüksek oranda antikorlarlar geliştirir. Bu nedenle tiroid bezi küçülür ve yeterli seviyede hormon sentezlenemediği için hormon yetersizliği meydana gelir. Haşimato belirtileri; adet düzensizlikleri, dilde büyüme, asabiyet, depresyon, iştahsızlık, soluk beniz, gözaltlarında ve yüzde şişme, konuşmada yavaşlama, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, hareketlerde yavaşlama ve nabız düşmesidir. Hastalığın ilerleyen süreçlerinde sodyum eksikliği, cinsel istekte azalma, göğüsten süt gelmesi, uyku apnesi, akciğerlerde ve kalpte sıvı birikmesi oluşur. Haşimatoya sigara içmek, hamilelik, genetik nedenler,

Tip 1 diyabet, vitiligo, romatoid artrid, anemi, lupus, çölyak gibi nedenler sebep olur. Bu hastalıkta genelde ilaç tedavisi kullanılır. Yanında egzersiz ve dengeli bir diyet yapılması önerilir.

Canan Karatay'ın Haşimato Diyeti?

Prof. Dr. Canan Karatay'ın Haşimato hastalarına önerdiği diyet;

AIP Diyeti: Bu diyet zayıflamak için değil sağlıklı olmak için yapılan bir diyettir. Bağışıklık sistemini ve bağırsak florasını düzenlemek için kullanılır. Bu diyette bazı yiyecekler yasaktır. Bunlar; rafine şeker, çikolata, mısır şurubu gibi şekerli gıdalar, muz ve ananas gibi yüksek glisemik indeksli meyveler, kuru meyveler, pirinç, bulgur, arpa, baklagiller, domates, biber, patlıcan, patates, kuru yemişler, çekirdek, süt, süt ürünleri, yumurta, mantar, kahve, alkol ve glutenli yiyeceklerdir. Yenmesi önerilen yiyecekler ise; havuç, kabak, pırasa, marul, ıspanak, yer elması, elma, armut, portakal, balık, tavuk, kırmızı et, hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi sütü ve baharatlardır.

Yeşim Erbil'in Haşimato Diyeti?

Prof. Dr. Yeşim Erbil 'in haşimato hastaları için önerdiği diyetler;

Eliminasyon Diyeti: Bu diyet için hastaya alerji testi yapılır. Alerjik reaksiyon veren besinler beslenmeden çıkarılır. Bu diyet antikorları düşürür. 

Glutensiz Diyet: Bu diyette hastaya gluten içeren tüm yiyecekler yasaklanır.

Paleo Diyet: Bu diyette hastaya rafine şeker içeren tüm gıdalar yasaklanır. 

GAPS Diyeti: Bu diyet bağırsak ve psikoloji diyetidir. Bağırsak geçirgenliğini azaltan bir diyettir.

Haşimato Diyet Listesi?

Sabah Kahvaltı: Meyve veya meyve suyu, yağsız süt veya yoğurt, tam buğday ekmeği, 

Öğle Yemeği: Tam buğday ekmeği, kuru baklagil, balık, tavuk veya yağsız et, salata, meyve

Ara Öğün: Bir elma, armut veya portakal, yağsız yoğurt veya süt, kuru kayısı, kuru üzüm

Akşam: Sebze, et ve yoğurt, meyve veya dondurma

Haşimato Diyeti Tedavisi?

Genelde ilaç tedavisi uygulanır. İlaç ile beraber egzersiz yapılmalıdır. Dengeli ve yeterli beslenme diyeti uygulanmalıdır.

Haşimato Diyeti Nasıl Yapılır?

Haşimato diyeti yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar; 

Beslenme düzeninde yağ miktarı azaltılmalıdır.

Tam tahıllı ekmekler tüketilmelidir.

Çay, kahve ve kola azaltılmalıdır.

Ayçiçek yağı yerine zeytinyağı tercih edilmelidir.

Rafine şekerden uzak durulmalı, meyve tüketilmelidir.

Kırmızı et yerine beyaz et tercih edilmelidir.

Yoğurt ve yağsız et tüketilmelidir.

Porsiyonlar küçültülmelidir.

Egzersiz yapılmalıdır.

Su tüketimi artırılmalıdır.

Posalı meyveler tüketilmelidir.

A vitamini alınmamalıdır.

Haşimato Diyeti Nedir?

Haşimato diyeti 3 ana ve 3 ara öğün olarak düzenlenir. Yağ, rafine şeker ve glutenli gıdalardan uzak daha çok et, tahıllı ekmekler, meyve ve sebzelerden oluşan öğünlerden yapılan diyettir.

Haşimato Hastaları Nasıl Zayıflar?

Haşimato tiroid hormonunun az salgılanmasına neden olan bir hastalıktır. Bu yüzden tiroid hormonları yetersizdir ve metabolizma yavaştır. Bu nedenle haşimato hastaları fazla kilo alır. Kiloyu dengede tutmak veya zayıflamak için gün içerisinde en az 30 dakika yürüyüş yapılmalı, egzersiz yapılmalı ve diyet yapılmalıdır.

Haşimato Diyeti hakkında yapılan yorumlar
Yazan: OLcay Tarih: 14.09.2021 18:59

Merhaba. Öncelikle tecrübe ile sabitlenen bilgileri aktarmaya çalışacağım. Birincisi tetikleyen faktör ağır ve uzun süren bir stres. Makarna ya da ne kadar çavdar ne kadar tam buğday şaibeli bir kaç lokma yediğim zaman dilde uyuşma. Bu bakımdan Glutensiz olan günde iki öğun yeme alışkanlığım var ara öğün durumum yok. Öğun aralarında sadece açık limonlu çay ve bol su içmeyi tercih edebilirsiniz. Tanı konulmadan önce cay keyfi işini abartmış ve günde üç kez bardak bardak çay içerdim. Bir günde ve bir an da karar aldım. Iki ayda dört bardak açık çay içtim. Kurutulmuş paketlenmiş hemen hemen gıda tüketmemelisiniz. Bir tabak yemek yanında iki üc dilim ekmek sizin doyma noktanız olduğunu varsayalım. Eğer üç dilimlik ekmeğin yerine tabağınıza haşlanmıs havuç, pırasa, kabak, ıspanak ekleyebilirsiniz. Ya da yağsız yoğurt. Ve bir kase yerine iki üç kaseye karşılık gelecek marul salatası. Dünya dönüyor ve binlerce olasılık yayınlanıyor, yayımlanıyor. Eğer kurtarabilecek kudretimiz yoksa ki ( yok) o zaman kurtarılacak tek bir değer var. Kendimizi. Konserve balık, ( sahil kentinde yaşamıyor olabilirsiniz ya da olası diğer nedenlerden ulaşamadığınız durumlarda. Ve ekonomik yapınız elveriyorsa soğuk sızma zeytinyaģı daima...Günlük egzersiz ve gerceklerle (¿¿¿) yüzleşme iradesini gösterebilmek kadar güzele odaklanmayı alışkanlık haline getirene kadar üzerindebözenle ve sabırla çalışmak. Gülümseyin. " Hayat bir gün o da bu gün" Hıc bir cana zarar vermemek. Dilinizle ve davranışlarınızla. Ve kimseye de izin vermemek... mümkünse. Düzenli ve karanlıkta uyuyun. Saygılarımla geçmiş olsun. Ve son bir şey daha ki önemli! Konuşun dokunun boğazınıza DUA edin. Ve " senden ayrılmaya arınmaya şifalanmaya niyet ettim. İyileşiyorum." deyin. O kadar da yüzsüzlük yapmayacak ve gidecektir. :) Allah'a emanet OLun.."

Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Haşimato Diyeti