Hamilelikte Spor Yapmak

hamilelikte-spor-yapmak

Hamilelikte anneler karınların büyümesi ve hormonların etkisiyle vücutlarının çeşitli bölgelerinde ağrı yaşayabilirler. Sağlıksız beslenmek ve kilo alımı da ağrıları artırır. Bu yüzden vücudu rahatlatmak ve ağrıları azaltmak için hamilelerin spor yapmaları önerilir. Spor yapmak hem vücudu esnetir hem ağrı ve sızıları azaltır, hem de fazla kilo alımını önleyecektir. Ayrıca spor yapan anne adaylarının doğumu daha kolay olmaktadır. Hamilelerin spor yapması diyabet hastası olmalarını önler, metabolizmayı hızlandırır. 

Hamilelikte Spor Yapılır Mı?

Hamileler spor yapabilirler. Hamilelerin spor yapması onlar için çok faydalıdır. Ancak spor yaparken kendilerini çok yormamalı ve yanlış bir hareketten kaçınmalıdırlar. 

Hamilelikte Spor Hareketleri?

Hamilelerin ilk aylarında yürüyüş yapması önemlidir. Pilates ve yoga hamileler için idealdir. Hamileliğin 12. Ve 24. Haftalarında yüzme yapmak da hem bebek için hem de anne için çok faydalıdır. Hamileliğin son aylarında yine yürüyüş yapmak ve daha hafif sporlar yapmak daha iyidir. Sırt ve bel için egzersizler, nefes egzersizleri ve kegel egzersizleri önerilir.

Hamilelikte Spor Aletleri?

Hamilelikte spor aletleri kullanılsa bile ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir. Uzman birine danışılmalıdır.

Hamilelikte Sporcu Sütyeni?

Hamileler için özel sporcu sütyenleri vardır. Bunlar daha rahat ve konforludur.

Hamilelikte Spora Ne Zaman Başlanmalı?

Hamileler ilk 3 hafta boyunca düşük riski yüksek olduğundan dolayı spor yapmamalıdır. ancak daha sonraki aylarda yürüyüş yaparak spora başlamak iyidir.

Hamilelikte Spor Ne Zaman Bırakılmalı?

Hamileler son aylarda kendilerini çok yormadan spor yapmaya devam edebilirler. Özellikle doğumdan önce hafif egzersizler yapmak doğumu kolaylaştırır.

Hamileler Hangi Spor Aletlerini Kullanabilir?

Hamileler koşu bandı ve sabit bisiklet ile spor yapabilirler.

Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öncelikle spora başlamadan evvel su içilmeli hatta bir şeyler atıştırılması gerekir. Spora uygun kıyafetler giyilmesi gerekir. Uygun sporlar yapılmalıdır. Riskli sporlardan( jimnastik, kayak, buz pateni, bisiklet binmek, basketbol, voleybol, at binme),riskli hareketlerden(ayak parmaklarını uzatmak ve germek, sırt üstü yatmak köprü kurmak, iki bacağı kaldırmak ve zıplamak) uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Spor Salonuna Gidilir Mi?

Evet gidilebilir. Hamileler pilates, yoga ve yüzme yapabilirler.

Hamilelikte Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı?

Haftada 3 veya 4 gün spor yapmak yeterli olabilir.

Hamileliğin İlk Aylarında Spor Yapılır Mı?

Hamileliğin ilk ayında spor yapmak düşük riskinden dolayı önerilmez. Daha sonralarında hafif yürüyüşler ile başlanabilir.

Hamilelikte Spor Sonrası Kasık Ağrısı?

Hamilelikte rahim büyüdüğü için kasık ağrısı normaldir. Ancak spor sonrasında daha da çok kasık ağrısı yaşanabilir. Bu da spor sırasında fazla baskı nedeniyle kasıkların zorlanmasıdır. Bu durumu önlemek için kişilerin spor yapmadan önce muhakkak ısınması gerekir. Eğer spordan sonra şiddetli kasık ağrısı yaşanıyorsa hekime danışılmalıdır.

Hamilelikte Spor Zayıflatır Mı?

Hamilelikte spor yapmak metabolizmayı hızlandırır ve fazla kilo alımını engeller.

Hamilelikte İlk Trimester Spor?

Hamileliğin ilk 3 ayında hafif yürüyüşler yapılabilir. Yoga ve pilates yapılabilir.

Hamilelikte Spor Zararlı Mı?

Hamileliğin ilk ayında spor yapmak tehlikelidir. Ancak sonraları kısa yürüyüşler ile spora başlanabilir. Hamilelikte ata binme, zıplama, voleybol, basketbol gibi sporlar yapmak zararlıdır. Hamileler için yürüyüş, pilates, yüzme ve yoga önerilir.


Hamilelikte Spor Yapmak hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hamilelikte Spor Yapmak